Özgürce haberleşmenin yolu el telsizleri

0

Hiçbir iletişim maliyeti olmaksızın özgürce haberleşmenin yolu el telsizlerinden geçiyor. Lisans ve ruhsat gerektirmeyen, taşıması ve kullanımı oldukça kolay olan el telsizleri, ekonomik fiyatıyla herkesin rahatlıkla sahip olabileceği dijital oyuncaklar. Bu yazıda sizlere, seçiminizi kolaylaştırmak amacıyla, popüler adlandırmayla ‘walkie-talkie’ olarak da nitelendirilen el telsizlerini inceleyerek, bilgi vermeye çalıştım.

El telsizleri, özgürce iletişim kurmanın en iyi yollarından biri. Açık alanlarda doğa yürüyüş grupları, balıkçılar, avcılar, kampçılar ve kayakçılar tarafından tercih edilen el telsizleri, güvenlik sektöründe, özel güvenlik görevlilerinin, arama kurtarma ekiplerinin ve acil servis çalışanlarının vazgeçilmez iletişim aracı. Özellikle akıllı telefonların kapsama alanında olmadığı bölgelerde el telsizleri güvenli bir iletişim aracı olarak öne çıkıyor.

PEK ÇOK SEKTÖRDE İLETİŞİM İÇİN BİRİNCİ TERCİH

İş alanlarında da yoğun olarak tercih edilen el telsizleri, şantiyeler, otoparklar, restoranlar, süpermarketler, fabrikalar, otel ve tatil köyleri, alışveriş merkezleri, tersaneler, eğitim kurumları, fuar ve etkinliklerde pratik iletişim için tercih ediliyor. Telsizi iletişim çözümü olarak gören sektörler bunlarla sınırlı değil elbette. Ulaşım sektörüne baktığımızda ise, el telsizlerini, hava alanları, otobüs terminalleri ve liman personelinin yoğun olarak kullandığını görüyoruz.

LİSANS ZORUNLULUĞU VE GÖRÜŞME MALİYETİ YOK

Telsizler farklı mesafeler arası iletişim kuracak şekilde tasarlanıyor. Üreticiler tarafından belirtilen haberleşme menzilleri, açık hava koşullarına göre hesaplanıyor. Belirtilen mesafe, yer yeryüzü ve hava şartlarına göre değişkenlik gösterebiliyor. Daha açık ifade edersek, kalın beton duvarlar arasında, katlı otoparkların zemin katlarında, haberleşme mesafesi üreticinin belirttiğinden daha kısa olacaktır. El telsizlerini popüler hale getiren nedenlerden biri ise, kullanımı için lisans gerektirmemesi ve haberleşme için hiçbir maliyet getirmemesi.

t40

MOTOROLA TLKR T40 4 KM. KONUŞMA MESAFELİ EL TELSİZİ (İKİLİ SET)

Motorola’nın TLKR T40 modeli, 4 kilometreye kadar haberleşme imkânı veriyor. Üretici firma tarafından serbest aktiviteler için ideal olduğu belirtilen T40, basit ve kompakt yapısıyla dikkat çekiyor. Özellikle ailelerin tatilde, piknikte ya da farklı etkinliklerde birbirleriyle haberleşmelerini sağlayabilen ürün, tüm aile fertleri tarafından kolayca kullanılabilecek şekilde basit tasarlanmış. T40’ın, LCD ekranlı göstergesi ve 8 kanala kadar iletişim imkânı bulunuyor. Tuş kilidi ve batarya seviyesi göstergesi bulunan, 500Mw iletim gücüne sahip olan T40, kırmızı ve siyah renklerden oluşuyor. Kolay taşıma için kemer klipsi bulunan ürün, 3 adet AAA adı verilen ince kalem pil ile çalışıyor. Kutu içeriğinden pil ve pil şarj cihazı çıkmıyor. Motorola TLKR T40 el telsizinin satın alma bilgilerini görmek için buraya tıklayın.

t60c

MOTOROLA TLKR-T60 PMR 8 KM. KONUŞMA MESAFELİ EL TELSİZİ (İKİLİ SET)

T60 modeli, Motorola’nın bir önceki modeli T40’tan iki kat daha fazla haberleşme mesafesi sunan bir ürün. T40, açık havada 4 kilometre mesafeye kadar iletişim imkânı sağlarken, T60’ta bu mesafe 8 kilometreye kadar çıkıyor. 8 kanal + 121 kodu bulunan T60, arkadan aydınlatmalı LCD ekrana sahip. Bu ekran günün her saatinde ekranı kolayca görebilme ve okuyabilmeyi sağlıyor. Motorola T60, T40’ın aksiye ince kalem pil yerine, akıllı telefonlarda olduğu gibi çıkarılabilir batarya ile çalışıyor. Ürünle birlikte pilleri şarj etmek için bir şarj cihazı da veriliyor. Kutu içeriğinden iki adet kemer klipsi çıkan T60, hem iletişim mesafesinin fazla oluşu hem de yeni pil almak ya da şarj etmekle uğraşmak istemeyenler için daha tercih edilebilir bir seçenek olabilir. Ayrıca, 5 çağrı tonu, tuş tonları, konuşma doğrulama tonu, anlaşıldı tonu, pil seviye göstergesi, eller serbest modu, ürünün diğer artılarından. Motorola TLKR T60 el telsizinin satın alma bilgilerini görmek için buraya tıklayın.

ASELSAN MT 690

ASELSAN MT 690 8 KM KONUŞMA MESAFELİ EL TELSİZİ (İKİLİ SET)

Aselsan’ın COBRA MT 690 modeli, arazi koşullarına bağlı olarak 8 kilometreye kadar konuşma mesafesi sunuyor. 8 kanal desteği bulunan COBRA MT 690’la her bir kanaldan 38 CTCSS ve 83 DCS ton kodu ile 968 farklı ara kanaldan görüşme yapılabiliyor. Aydınlatmalı LCD ekranı, elleri kullanmadan iletişim kurmayı sağlayan VOX, kanal tarama, düğme kilidi, 5 zil seçeneği bulunan ürünün kutusundan iki adet kemer klipsi, 8 adet 1,2V 600 mAh NiMh şarj edilebilir (AAA size) pil ile masaüstü şarj cihazı çıkıyor. Başlangıç seviyesi el telsizlerinde kulaklık-mikrofon giriş-çıkışı bulunmuyor. COBRA MT 690 ise, kulaklık ve mikrofon giriş-çıkışı bulunması sayesinde diğer ürünlere oranla daha kolay iletişim kurma fırsatı sunuyor. Aselsan COBRA MT 690 el telsizinin satın alma bilgilerini görmek için buraya tıklayın.

as-mt975b

ASELSAN COBRA MT 975 12 KM KONUŞMA MESAFELİ EL TELSİZİ (İKİLİ SET)

Aselsan’ın COBRA MT 975 modeli, 12 kilometreye kadar konuşma mesafesi sunan, boyut olarak küçük ama profesyonel bir ürün. İkili set olarak satışa sunulan COBRA MT 975 el telsizinde 8 kanal bulunuyor. Kanalın her birinde 38 CTCSS ve 83 DCS ton kodu ile 968 farklı ara kanaldan görüşme yapılabiliyor. Aydınlatmalı LCD ekranı, elleri kullanmadan iletişim kurmayı sağlayan VOX, kanal tarama, 10 kanal hafıza, düğme kilidi, suya dayanıklılık, bebek monitörü işlevi, otomatik gürültü susturma, 10 zil seçeneği, titreşim özelliği bulunan ürünün kutusundan iki adet kemer klipsi, 8 adet 1,2V 600 mAh NiMh şarj edilebilir (AAA size) pil ile masaüstü şarj cihazı çıkıyor. Üründe, kulaklık ve mikrofon girişi de mevcut. Aselsan COBRA MT 975 el telsizinin satın alma bilgilerini görmek için buraya tıklayın.

SWITEL WTF 719

SWITEL WTF 719 PMR 10 KM KONUŞMA MESAFELİ EL TELSİZİ (İKİLİ SET)

SWITEL tarafından üretilen WTF 719 PMR model 8 kanallı el telsizi, 10 kilometre mesafeye kadar görüşme yapma imkânı veriyor. Üretici firma tarafından bir şarjla 10 saat kullanım vaad edilen üründe, LCD ekran, eller serbest olarak görüşme yapmayı sağlayan VOX özelliği, otomatik kanal arama (Scan), onay sinyali (Roger beep), gürültü önleyici (Susturucu), pil kapasitesi göstergesi, 5 farklı zil sesi, tuş sesi, zaman göstergesi, kronometre fonksiyonu mevcut. 500 mW çıkış gücü bulunan ürünün kutu içeriğinden iki adet telsize ek olarak, iki takım pil, iki bel klips askısı ve bir adet adaptör çıkıyor. SWITEL WTF 719 PMR el telsizinin satın alma bilgilerini görmek için buraya tıklayın.

SWITEL WTF 736

SWITEL WTF 736 PMR 10 KM KONUŞMA MESAFELİ EL TELSİZİ (İKİLİ SET)

SWITEL’in WTF 736 PMR modeli de WTF 719 PMR gibi 10 kilometre konuşma mesafesine sahip. Ürünün genel olarak teknik özellikleri ise şöyle: 8 kanal + 38 alt kanal, ışıklı LCD ekran, otomatik kanal arama (Scan), onay sinyal (Roger beep), pil kapasitesi göstergesi, titreşim uyarısı, otomatik gürültü önleme fonksiyonu, izleme fonksiyonu, kronometre fonksiyonu, otomatik ses aktive modu (VOX), enerji tasarruf modu, 500 mW çıkış gücü. SWITEL WTF 736 PMR el telsizin kutu içeriğine baktığımızda ise, iki adet el telsizi, iki takım pil, iki bel klips askısı ve bir adet şarj adaptörü olduğunu görüyoruz. SWITEL WTF 736 PMR el telsizinin satın alma bilgilerini görmek için buraya tıklayın.

Cevap bırakın