O özellik nihayet WhatsApp’e geldi

0

whatsapp

Türkiye’nin önde gelen anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp’e, son dönemde üzerinde konuşulan bir özellik daha geldi. İşte detaylar…

WhatsApp, dünyada olguğu gibi ülkemizde de son derece popüler bir uygulama. Anlık mesajlaşma fonksiyonuna ek olarak günümüzde sesli görüşmeden dosya transferine kadar birçok dijital gereksimine yanıt veren yazılımın ilginç bir yönü de kendisini sıklıkla geliştirmesi. İşte bu noktada bir süredir testlerine devam edildiği bilinen bir özellik daha kullanıma hazır hale geldi ve herkese sunuldu.

Bir güncelleme ile sunulan özellik, sesli-görüntülü görüşmeler arası geçiş şeklinde adlandırılabilir. WhatsApp 2.18.22 ile gelen özellikle artık sesli arama sırasında bunu görüntülüye dönüştürmek, ya da tam tersi şekilde görüntülü konuşma sırasında bunu keserek sadece sesli olarak iletişimi sürdürmek mümkün hale geliyor. Bu özellikten yararlanılmasının tek yolu ise WhatsApp 2.18.22 ve üzeri versiyonun, her iki görüşen kişide de yüklü halde olması.

Kullanımı ise kısaca şöyle; sesli arama sırasında ekranın altındaki kamer ikonuna tıklanılması halinde karşı tarafa bu iletiliyor, bu görüntülü görüşme daveti maiyetindeki bildirim kabul edildinde iki tarafın da ön kamerası vasıtasıyla birbirleriyle sesli-görüntülü iletişim sağlaması gerçekleşmiş oluyor. Kamera kapatma özelliği de yine kullanıcı insiyatifinde işliyor, ikona tıklayan kullanıcının kamerası kapanıyor, karşı taraf görülüyor, o da kapattığında ise görüntü tamamen sesli olarak sürüyor.

İlk etapta iOS cihazlara gelen güncellemenin ilerleyen günlerde Android’e de geleceğini belirtelim. Bu detay biraz şaşırttı, çünkü genelde ilk öncelik Android’de olurdu.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Cevap bırakın