Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  Dijital KültürÖzel 5G ağları, akıllı üretimin geleceğini şekillendiriyor

  Özel 5G ağları, akıllı üretimin geleceğini şekillendiriyor

  İmalat sektörü, operasyonlarını yapılandırmak ve otomatikleştirmek, üretim hatlarının esnekliğini artırmak, küresel pazarda rekabetçi kalabilmek için verim artırmak gibi birçok güncel zorlukla karşı karşıya. Sahada yazılım, donanım, uzmanlar ve birimler arasında kesintisiz iletişimi sağlayan özel 5G ağları, yeni dünyanın ihtiyaçları karşısında çözüm sağlanmasına destek oluyor.

  İmalat sektörü, hızla dönüşen dünyada birçok zorluk ile karşılaşıyor
  Üreticiler, küresel dengelerin hassas olduğu bir dönemde hizmet sunarken büyüme ve sürdürülebilirlik nezdinde birçok sorun ile karşılaşıyor. Kalifiye eleman eksikliği; tedarik zincirinde kaynak darboğazları, küresel lojistik gecikmeleri, maliyet baskıları ve siber saldırılarda artış dahil olmak üzere uzun vadeli sorunların yaşanmaya devam ediyor olması; sürdürülebilir üretim ve hizmet anlayışı kapsamında yapılan yatırımlar esnasında kâr dengesini sağlayabilmek bu zorlukların yalnızca birkaçını oluşturuyor.

  Fakat sektör birçok sorunla baş ediyor olsa da beklentileri karşılamaya ve daha iyisi için farklı alanlarda yatırım yapmaya devam ediyor. Teknoloji, birçok sektörde rekabet gücünü korumanın önemli bir parçasıyken imalat sektöründe olmazsa olmaz hale geliyor. Fiziki koşullarla kısıtlanan imalat sektörü, verim kazanmak ve rekabet gücünü korumak için yeni teknolojileri ve dijital dönüşümü benimsiyor. Dördüncü Sanayi Devrimi ilkelerini benimseyen kuruluşlar, yenilikçi teknolojilere yatırım yaparak verim ve ürün kalitesinde artış, maliyetlerde düşüş ve operasyon yönetiminde kolaylık sağlıyor.

  İmalat sektörü, 5G ağlarına yoğun ilgi gösteriyor
  ABI Research’ün araştırması, 2030 yılına kadar imalat sektörünün 49 milyon özel 5G ağını dahilinde bulunduracağını öngörüyor. Buna ek olarak, analist firması Omdia’nın Özel LTE ve 5G Ağlarına ilişkin 2023 raporu, imalat sektöründe özel 5G ağlarına yoğun bir talep olduğunu ve tüm 5G ağlarının yüzde 23’ünü oluşturduğunu açıklıyor.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN