Özçekim kamerası en iyi cep telefonları – Temmuz 2019

0

Selfie yani özçekim kamerası en iyi cep telefonlarını bu yazıda sizler için bir araya getirdim. İşte Temmuz 2019 itibariyle en iyi özçekim kamerasına sahip olan telefonlar.

Kamera ve telefon günümüz şartlarında birbiri ile özdeşleşen iyi bir kavram. Bir telefon satın alırken tercihimizi en çok etkileyen özelliklerden biri de kameraları. Hem ön hem arka kameraların kabiliyetleri bizler için çok önemli hale geldi.

Özellikle selfie yani Türkçesi özçekim olan ön kameralar son yıllarda artan kendi fotoğrafını çekme akımları yüzünden önemini artırdı. Kamera ve objektif testleri yapan DXOMARK düzenli olarak birçok telefonun ana kameralarını test edip onlara puan veriyor. Yakın zamanda testlerine ön kameraları yani özçekim kameralarını da ekleyen platform bu kameraları da puanlıyor.

Özçekim kameraları en iyi cep telefonları – Temmuz 2019

Bu yazımda Temmuz 2019 itibariyle DXOMARK platformunda en yüksek puan alan 10 telefon ön kamerasını sizler için sıralıyorum. Bu sıralamayı yaparken DXOMARK’ın mutlak bir referans noktası olmadığını ve alınan sonuçların sadece bu platformda test edilen modelleri kapsadığını belirteyim. Öte yandan telefonların kameraları bu platformda video ve fotoğraf özelliklerine görea ayrı ayrı puan alıyor. Bu puanların ortalaması ise telefonun kamera puanını veriyor. bir referans olmasa da fikir vermesi bakımından bu tarz bir sıralamanın fayda sağlayacağını düşünüyorum.

İşte DXOMARK’a göre Temmuz 2019 itibariyle özçekim kameraları en iyi cep telefonları:

10 – Samsung Galaxy S9 Plus

Listenin onuncu sırasında yeni modeli çıkmış olsa bile hala çok iyi fotoğraflar çekebilen Samsung Galaxy S9 Plus yer alıyor. DXOMARK listesinde 81 puan alan bu telefonun video puanının 81, fotoğraf puanın da yine 81 olduğunu belirteyim.

9 – iPhone XS Max

Listedeki tek iPhone modeli olan iPhone XS Max özçekim kamerası ile videoda 82, fotoğrafta da 81 puan alarak ortalamada 82 puan alıyor.

Özçekim kameraları en iyi cep telefonları - Temmuz 2019

8 – Xiaomi Mi Mix 3

Çin merkezli üreticinin telefonu olan Xiaomi Mi Mix 3, özçekim kamerası ile fotoğraf modunda 83, video modunda ise 85 puan alarak ortalamada 84 puan ile listeye sekizinci sıradan girmeyi başarıyor.

7 – OnePlus 7 Pro

Bir diğer Çin merkezli üretici ise One Plus. One Plus 7 Pro özçekim kamerası ile videoda 81, fotoğrafta ise 90 puan alıyor. Telefonun DXOMARK puanı ise 86 oluyor.

6 – Huawei P30 Pro

Firmanın en yeni telefon modellerinden biri olan Huawei P30 Pro ise özçekim kamerası ile listeye altıncı sıradan giriyor. Telefonun video modunda 88, fotoğraf modunda 90 puan alarak toplamda 89 puan ile listeye girmiş oluyor.

Özçekim kameraları en iyi cep telefonları - Temmuz 2019

5 – Samsung Galaxy Note 9

Listedeki ikinci Samsung modeli olan Galaxy Note 9 da özçekim kamerası ile iddialı bir model olduğunu kanıtlıyor. Platformda telefonun özçekim kamerası fotoğraf modunda 96, video modunda ise 86 puan alıyor. Telefonun ortalama puanı ise 92 oluyor.

4 – Google Pixel 3

Google’ın kendi telefonu olan Google Pixel 3 de özçekim kameraları ile iddialı bir model. Telefonun ön kamerası fotoğraf modunda 99 (ki yüksek bir rakam) video modunda ise 83 puan alıyor. Video modunun ortalamayı düşürmesine rağmen telefon DXOMARK platformundan 92 puan alarak dördüncü sıraya yerleşiyor.

3 – Samsung Galaxy S10+

Listedeki üçüncü Samsung modeli olan Galaxy S10+ da ön kameraları ile iddialı bir model. Ön yüzünde dual kamera bulunan telefonun bu kameraları fotoğraf modunda 101, video modunda ise 88 puan alıyor. Telefonun ortalama puanı ise 96.

2 – Samsung Galaxy S10 5G

Listenin son ve aynı zamanda dördüncü Samsung modeli ise Galaxy S10 5G. Markanın ilk etapta anavatanı olan Güney Kore’de satışa sunulan 5G destekli bu modelin ön kameraları DXOMARk platformunda fotoğraf modunda 101, video modunda ise 90 puan alarak ortalamada 97 puanı alıyor.

1 – Asus Zenfone 6

DXOMARK listesinin en tepesinde ise döndürülebilir kamera sistemi ile Asus Zenfone 6 yer alıyor. Benzerlerinden farklı olarak özel bir ön kamerası bulunmayan telefonda ana kamera dönerek ön kamera oluyor. Bu model özçekim kameralarının sıralandığı listede fotoğraf modunda 101, video modunda ise 93 puan alarak ortalamada 98 puan ile birincilik koltuğuna oturuyor. Bu arada Asus Zenfone 6’nun sadece özçekim testine girdiğini de belirteyim.

Listenin yeni çıkan modellerle değişeceğini ve bu yüzden Temmuz 2019 tarihi itibariyle geçerli olduğunu belirteyim. Ay sonuna gelmeden yeni çıkan bir cep telefonun özçekim kamerası bu teste girerse sıralamanın biraz da olsa değişebileceğini de hatırlatmak isterim.

Işığınız bol olsun…

Cevap bırakın