Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  HaberlerDonanımOyunseverlerin yeni canavarı: NVIDIA Titan X

  Oyunseverlerin yeni canavarı: NVIDIA Titan X

  Her yeni yıl, PC oyuncuları için heyecan dolu başlar. Oyun dünyasına yön veren firmalar en yeni oyunlarını duyurur, donanım üreticileri de bu heyecanı körükleyecek yepyeni ekran kartlarını piyasaya sürer. NVIDIA bu yıl da bu geleneği bozmadı ve bugüne kadar ürettiği en güçlü ve en gelişmiş ekran kartı olan GeForce GTX TITAN X’i tanıttı. TITAN X, haşmetli adının karşılığını fazlasıyla veren bir ekran kartı oldu. 2013 yılında tanıtılan ilk TITAN ile aynı güç tüketimiyle çok daha yüksek performans sağlayan TITAN X, 4K kalitesinde oyunculuğun gerçek anlamdaki ilk adımı olarak nitelendirilebilir. Fransa’da yapılan lansmanın ardından deneme fırsatı bulduğum GeForce GTX TITAN X’in öncelikle özelliklerine göz atalım. Daha sonra oyunlarda ve benchmark testlerinde ne gibi sonuçlara imza attığını irdeleyelim.

  titanx

  Maxwell mimarisiyle maksimum verimlilik

  Yeni nesl Maxwell GPU mimarisini kullanan GeForce GTX TITAN X, Kepler tabanlı eşdeğer GPU’lara oranla çekirdek başına %135 daha yüksek performanslı ve Watt başına elde edilen performansta iki kat daha başarılı. TITAN X, ilk nesil TITAN’dan sadece 1,12 kat daha fazla CUDA çekirdeği içeriyor ama 1.002MHz saat hızıyla büyük ağabeyine tur bindiriyor. Bünyesinde 12GB GDDR5 görüntü belleği içeren ekran kartı, tüm bu özelliklere rağmen önceki TITAN modelleriyle aynı güç tüketimini sağlamayı başarıyor.

  nvidia-geforce-gtx-titan-x-12gb-framebuffer

  Gerçek 4K oyunculuk keyfi

  4K çözünürlükte oyun oynamak çok yakın zamana kadar hayaldi. Geçtiğimiz yıl piyasaya çıkan birçok ekran kartı “Artık 4K oyun çağını başlatıyoruz!” vaadiyle piyasaya çıkmış olsa da, hepimiz biliyoruz ki bu vaadi çok az model yerine getirebildi. GeForce GTX TITAN X, 4K oyun çağını resmen başlatıyor. Bu ekran kartı tek GPU’lu olmasına rağmen gerçekten de hiçbir takıntı yapmadan 4K kalitesinde ve yüksek seviye grafik ayarlarında oyun oynatabiliyor. Üstelik NVIDIA’nın DSR (Dynamic Super Resolution) teknolojisi sayesinde bambaşka bir oyun keyfi sizleri bekliyor. GeForce GTX TITAN X’in DSR teknolojisini kullanarak, oyunlardaki 4K grafik kalitesini 1080p ekranınızda görünebilecek hale getirerek çok daha detaylı kaplamalar ve çok daha gerçekçi grafiklere ulaşabiliyorsunuz. Kısaca bu teknolojiyle 1080p ekranınızda bile 4K detayında oynayabiliyorsunuz.

  Zengin bağlantı seçenekleri

  NVIDIA’nın tarafıma ulaştırdığı GeForce GTX TITAN X referans model olmasına rağmen çok zengin bağlantı seçeneklerine sahipti. Ekran kartının üzerinde 3 adet DisplayPort, 1 adet HDMI 2.0 yuvası ve bir DVI yuvası bulunuyor. Aynı anda 5 monitörü çalıştırabileceğiniz TITAN X, dörtlü SLI desteği de sunuyor. Bu ekran kartını alanlar hangi tür kullanım şekline sahip olursa olsun bağlantı konusunda sorun yaşamayacaktır.


  titan-x-drama

  ASUS Maximus VI Extreme (Intel Z87) anakart, Intel Core i5-4670 @3,40GHz işlemci, 2x8GB DDR3 HyperX Savage RAM, 850W Cooler Master Silent Pro güç kaynağı ve Samsung SSD 840Pro konfigürasyonuna sahip sistemimizde test ettiğim GeForce GTX TITAN X, benchmark sonuçlarıyla da oyun performansıyla da beni büyülemeyi başardı. Bahsettiğim sistemde TITAN X gelmeden önce Gigabyte’ın TITAN’ı kullanılmaktaydı. GeForce GTX TITAN X, bir önceki TITAN modeline göre yaklaşık 1,5 kat daha yüksek performansa imza attı. 3Dmark Fire Strike Ultra testlerinde 2K çözünürlükte 6858 puan, 4K çözünürlükte 3878 puan alan GeForce GTX TITAN X, GIGABYTE’ın GV-NTITANOC-6GD-B modeline 2K’da 2159 puan, 4K testinde 1414 puan fark attı. Bu fark, TITAN X’in özel tasarımlı bir TITAN’a karşı bile ne kadar ağır üstünlük gösterdiğini fazlasıyla kanıtlıyor.

  Oyun tarafında ise gözlerinizi alamayacağınız kadar güzel grafiklerde muhteşem bir performans sağlanıyor. Alien: Isolation, Middle-Earth: Shadow of Mordor ve Evolve oyunlarında test ettiğim GeForce GTX TITAN X, üç oyunu da 4K’da bile çok akıcı çalıştırdı. Alien: Isolation, Ultra grafik ayarlarında 4K çözünürlükte 60FPS’den aşağı düşmedi. Evolve’da en yüksek grafik ayarlarında 4K oyun keyfi 30FPS civarında seyrederken, Middle-Earth: Shadow of Mordor’da 4K oyun keyfi 37FPS civarında hıza sahipti. Tüm bu testler sonucunda şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki, GeForce GTX TITAN X tam bir performans canavarı olmuş.
  Son olarak kartın Türkiye fiyatına değinmek istiyorum. NVIDIA tarafından aktarılan bilgilere göre TITAN X ülkemizde 3.549TL tavsiye edilen son kullanıcı fiyatına sahip olacak. Bu fiyat tabii ki üreticilerin modifikasyon seçenekleriyle özelleştirilen TITAN X modellerinde farklılık gösterecektir.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN