Oyunlardan uyarlama en popüler kitaplar

0

Farklı platformlarda karşımıza çıkan video oyunları sahip oldukları eşsiz oyun mekanikleri veya birbiri ile yarışırcasına çıtayı sürekli yükselten görselleri bir yana, sahip oldukları senaryoları ve hikaye anlatımları ile de ön plana çıkıyor. Tıpkı Witcher gibi bazı oyunların kitap serilerinden uyarlama olduğu da uzun zamandır bilinen bir şey. Ancak bunların yanı sıra bir de oyunlardan uyarlama kitaplar olduğunu biliyor muydunuz?

Sizler için oyunlardan uyarlama en popüler kitapları listeledik. Keyifli okumalar!

1 – Assassin’s Creed serisi: Dünyaca ünlü oyun serisi Asssassin’s Creed’in bilinmeyenlerini anlatan ve önemli karakterlerin yanı sıra, fazla yüzünü görmediğimiz ancak seri için çok önemli olan başka karakterlerin detaylarına inen kitapların bazıları ülkemizde de Türkçe’ye çevrilmiş bir şekilde yayınlanmış olsa da birçoğunu başka kaynaklardan elde etmek gerekebiliyor. Yine de eğer Assassin’s Creed’in koyu bir hayranı olduğunuzu düşünüyorsanız serinin yetenekli yazar Oliver Bowden tarafından yazılan kitaplarını da takip etmenizde fayda var.

kitap1

2- BioShock: Irrational Games’in eşsiz serisi Bioshock, çıktığı zaman System Shock’un manevi devamı olarak görülmüş ve sahip olduğu muazzam kurgu sayesinde çok kısa bir sürede oyun dünyasının en başarılı serilerinden birisi haline gelmişti. İlk oyunun ardından çıkan ikinci oyun ile serinini temposunu bir hayli düşüren firma, daha sonra üçüncü oyun BioShock: Infinite’i çıkararak seriyi eski parlak günlerine geri götürdü. Bizlere müthiş görsellerinin yanı sıra felsefi ve duygusal yönden bir hayli yüklü, sağlam bir hikaye de anlatmayı es geçmeyen BioShock, ilk kitabı Rapture Şehri ile kitap severlerin de gönlüne taht kurmuştu. Şehrin gizemlerini ve detaylarını anlatan kitabı mutlaka okumalısınız.

kitap2

3- Diablo serisi: Tıpkı Blizzard’ın diğer oyun serileri gibi, Diablo da kendine has devasa bir evrene sahip. Yüzlerce farklı karaktere ve kişiliğe sahip olan Diablo serisi, evrenin geçmişinde ve arka planında gerçekleşen olaylar açısından da oldukça ilgi çekici içeriklere sahiptir. Tristram’ın geçmişi, Diablo’nun kökeni, primal iblislerin amacı ve dünya yüzeyine çıkan cehennemin tüm detayları Diablo’nun kitaplarında bulunabiliyor. Oyunlarda bulunan hikayelerin aksine, yazarların kendilerine has yarattıkları hikayelere ev sahipliği yapan kitapların birçoğu Türkiye’de de çeşitli yayınevleri tarafından yayınlandı.

kitap3

4- Mass Effect: BioWare’in en ünlü RYO serilerinden birisi olan Mass Effect de kendine has gerçekten büyük bir evrene sahiptir. Birçok farklı galaksiye, gezegene ve buralarda yaşayan binlerce canlı türüne sahip olan Mass Effect, hikaye örgüsü açısından da bir hayli kalitelidir. Drew Karphyshyn ve William C. Dietz tarafından yazılan kitaplar, Mass Effect serisinde gördüğümüz ve şahit olduğumuz hikayelerin yanı sıra, daha çok arka planda gerçekleşen olayları anlatmaktadır. Oyunda hızlıca geçtiğimiz yerlerin daha detaylı ve oturaklı hallerini öğrenmemizi sağlayan kitaplara birçok kaynaktan ulaşabilirsiniz.

kitap4

5- Warcraft ve World of Warcraft serisi: Diablo gibi, Blizzard’ın bir başka ünlü serisi olan Warcraft da yine çok büyük bir evrene sahip, oyun tarihinin en önemli yapımlarından birisidir. On binlerce farklı karaktere sahip olan Warcraft evreninde birçok farklı boyut da bulunduğu için ortaya çıkabilecek hikaye potansiyeli de bir hayli fazla oluyor. Ancak farklı hikayelerin aksine genellikle Warcraft evreninde geçen ve oyunlarda direkt olarak anlatılmayan, hayati olayları anlatan kitaplar Warcraft koleksiyonunuz için gerçekten değerli birkaç parça olabilir. Özellikle Illidan veya Arthas gibi en sevilen karakterlerinin orijin hikayelerini anlatan kitaplar, seriyi ve karakterleri anlamak açısından büyük önem taşımaktadır.

kitap5

Cevap bırakın