Oyuncular için aksesuarlar

0

Günümüzde oyunculuk, tıpkı diğer genel kültür alanlarında olduğu gibi birkaç farklı dala ayrılıyor. Profesyonel oyunculuk, basit oyunculuk ya da mobil oyunculuk gibi. Oyunculuk çeşitleri böyle farklı dallara ayrılınca da, haliyle ortaya birbirinden çok farklı eşyalar ve ekipmanlar da çıkıyor. Her oyuncu profilinin birbirinden çok farklı istekleri oluşabiliyor.

Profesyonel oyuncuların kullanmakta olduğu ekipman türleri de haliyle basit veya mobil oyuncuların ekipmanlarına göre daha pahalı, fakat daha işlevsel oluyor. Profesyonel bir oyuncunun kullandığı farenin üstündeki doku bile bazen çok önemli olabiliyor. Profesyonel farelerde genellikle farenin üzerinde bulunan tuş takımı büyük önem taşıyor. Oyuncunun, hazırladığı oyun-içi makrolara rahat erişimi ve farenin fiziksel özelliklerini ayarlayabilmesi bir hayli önemli. Bu yüzden parmaklarının fare üzerinde rahat hareket edebilmesi ve makro tuşlarına da rahat bir şekilde erişebilmesi gerekiyor. Profesyonel oyuncular için fare geliştiren firmalara Razer, SteelSeries ve Logitech’i örnek olarak verebiliriz. Her bir firma, kendine öz bir tasarıma ve makro sistemine sahip.

Farelerin yanı sıra, profesyonel oyuncular için kulaklık, klavye ve hatta mousepad bile oldukça önemli. Kulaklığın performansı oyundan oyuna değişmektedir. Örneğin Counter-Strike’da ses kasmak gerektiği için, kulaklığın etrafın sesini çok net bir şekilde alıp sağ veya sol kulağa göre doğru bir şekilde yöneltmesi gerekiyor. Klavyelerde ise tıpkı farenin üzerinde bulunan tuşlarda olduğu gibi, makro tuşları bir hayli önemli. Oyuncu, eline ve koluna en rahat gelen klavyeyi seçmeli, parmak uzunluğunu bile hesaba katmalıdır. Klavyenin alt tarafında bulunan bilek desteği bile profesyonel bir oyuncu için çok önemli olabilir. Ayrıca klavyenin üstünde bulunan renkli tuşlar, led ışıklar ve numerik tuş takımı bile önemsiz gibi görünse de, profesyonel bir oyuncu için büyük önem taşıyabilir.

Mousepad mevzusunda da yine en ön planda oyuncunun bilek rahatlığı yer alıyor. Yastıklı mousepad çeşitleri olduğu gibi yastıksız, düz mousepad çeşitleri de bulunmaktadır. Oyuncu eline en rahatı hangisi geliyorsa onu seçmeli ve dokusunu da hesaba katmalıdır. Farenin mousepad üzerindeki kayganlığının derecesi bile çok önemli.

Basit oyuncular ise gerçekten de sınıflandırıldıkları şekilde, daha basit seçimler yapıyorlar. Aslında basiti direkt olarak böyle yazınca, ters bir anlam da ifade edebiliyor fakat yabancı adı ile, Casual Oyunculuk olarak düşünmek lazım. Oyunculuğu bir iş olarak görmeyen, herhangi bir profesyonellik kaygısına girmeden oynayan oyuncular. Bu tür oyuncular için ekipman seçimi genellikle fiyat/performans açısından oluyor.

Farenin üzerindeki makro tuşları kadar, fiyatı da önemli. Fiyat/performans olarak günümüzde tüm markaların belirli ürünleri var elbette. Ancak en ucuz modellere Logitech sahip. 89 TL’den başlayan Logitech fare fiyatları bulunduğu için oyunculuğu profesyonel bir iş olarak görmeyen oyuncular genellikle tercihi Logitech yönünden yapar. Klavye kullanımı ise bu tür oyuncular için büyük bir yelpazeye sahiptir. Logitech, Razer veya SteelSeries’in yanı sıra Microsoft, HyperX veya bunlar gibi, bütçeye daha uygun markalar da bulunabiliyor. Burada söylediğimiz gibi, asıl önemli faktör fiyatına göre verdiği performans. En uygunu hangisiyse, o seçilir.

Kulaklıklar için de tıpkı klavye ve farelerde olduğu gibi fiyat performans bir hayli önemlidir. Ancak günümüzde ucuza satılan kulaklıkların malzeme kalitesi açısından çok da iyi olmadığını söylemek gerek. Genellikle ilk hafta çok iyi performans veren bir kulaklık, ucuz malzeme sebebiyle zamanla deforme olabilir ve performansını kaybedebilir. Bu yüzden kulaklık seçiminde bütçeyi biraz daha artırıp, en azından yarı-profesyonel bir ürün almak daha önemlidir. Mousepad konusunda ise profesyonel olmayan oyuncuların seçimi gayet kolay. Genellikle alınan farelerin yanında verilen mousepad ürünleri gayet yeterli seviyededir.

Cevap bırakın