Oyuncu Monitörü Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Oyuncu monitörü satın alırken nelere dikkat etmelisiniz? Hepsi bu yazımızda

0

Zaman geçtikçe oyuncu monitörü konusunda da önemli gelişmeler yaşandı. Hem panel türleri hem de hızları gelişen monitörler arasında seçim yapmak da bir hayli zor. 4K’ya çıkan kaliteler ile 300 Hz’in üzerine çıkan yenileme hızları ile skala genişlemişken bir rehber videosu hazırlamak istedik. Yazımızda panel türü, çözünürlük, gecikme süresi ve yenileme hızları gibi başlıklar altında detaylı bir rehber bulacaksınız. Lafı fazla uzatmadan konumuza giriş yapalım.

1- Panel Türü

İlk olarak panel türlerine ihtiyacınıza göre dikkat etmek gerek. Piyasada üç farklı türde monitör görmekteyiz. Bunlar TN, VA ve IPS olarak geçerler. İlk olarak TN panellere göz atalım.

TN Paneller

TN paneller özellikle “oyuncu monitörü” denildiğinde ilk dikkat çeken panel türü oluyor. Çünkü TN paneller özellikle milisaniye cinsinden verilen tepkime sürelerinde oldukça dikkat çekici sonuçlar verebiliyor. Ancak dezavantajları konusunda ise monitöre karşıdan bakmanız gerekecek. Çünkü monitöre farklı açılardan baktığınızda görüntünün kaybolmaya başladığını fark edeceksiniz. Diğer bir yandan hızlı bir panel olan TN paneller renk doygunluğu konusunda da rakiplerinden geride kaldığını da belirtmeliyiz.

VA Paneller

VA panellere geldiğimizde ise bu sefer de görüntü kalitesi, renk doygunluğu, HDR desteği gibi gerçekten gözünüzü şenlendirecek bir panel olduğunu göreceksiniz. TN panellere nazaran da geniş görüş açısı sunabilirler. Fakat dezavantaj noktasında ise tepkime süresinin TN’e nazaran çok daha fazla olduğunu göreceksiniz. 

IPS Paneller

IPS panellere geldiğimizde ise tam bir arada kalan panel olduğunu söyleyebiliriz. Ancak son dönemde IPS paneller fazlasıyla tercih edilmeye başlandı. Çünkü kontrast ve tepki süresi gibi konularda oldukça iyi sonuçlar verebiliyor. Aynı zamanda yeni dönemde kullanılan Fast IPS teknolojisi ile hızlı tepkime süreleri de verebiliyor. Görüş açısı olarak ise en geniş görüş açısına da IPS paneller sahipler. Sadece parlaklık açısından geride kaldıkları görülebilir. Fakat o da son dönemde geliştirildiğini belirtelim.

2- Tepki Süresi

Panel türü ardından bir diğer önemli konu ise tepkime süresi. Bu konuda özellikle rekabetçi oyunlarda tercih genellikle TN paneller oluyor. Çünkü o gördüğünüz 1 ms yazan monitörlerin hepsi TN panellere sahip oluyor. Hatta son dönemde 0.5 ms’ye kadar tepkime süreleri inmiş durumda. Bu durum rekabetçi oyunlarda görüntüyü anında görebilmenizi ve sizin de refleks ile hızlıca tepki vermenizi sağlıyor. Bir diğer yandan IPS paneller ise ortalama 4 ms tepkime süresi sunarlar. Fast IPS teknolojisi ile beraber 1 ms GTG tepkime süresi de almanız mümkün. 

Son olarak VA panellerine gelecek olursak görüntü kalitesi olarak en iyileri olan bu paneller tepkime süresinde ise geride kalıyorlar. En iyileri bile 4 ms civarına çıkabilen panellerde 8-10 ms’ye varan değerler görmek normaldir.

3- Tazeleme hızı

Tazeleme hızı konusu ise oyunu ne kadar akıcı oynayabileceğiniz konusunda önem arz ediyor. Özellikle rekabetçi oyunlarda hızlı tazeleme hızı sunan monitörler size oyunda yüksek FPS değerlerini doğru gösterebileceği ve yırtılma olmayacağı için avantaj sağlıyor.

Oyuncu monitörü tarafında tazeleme hızında yine TN paneller dikkat çeker. Günümüzde 360 Hz’e varan tazeleme hızlarında TN monitörler bulmak mümkün. VA paneller ise 240 Hz’e kadar çıkabiliyorlar. IPS paneller tarafında ise günümüzde 280 Hz’e varan tazeleme hızları görebilirsiniz. Bu değerler günümüzde gitgide arttığını söyleyelim.

4- Çözünürlük

Son konumuz ise çözünürlük tarafı oluyor. Full HD, 2K ve 4K olarak seçebileceğiniz monitörlerde en kaliteli görüntü için 4K ve VA paneller tercih edilebilir. Ancak yüksek FPS isteklerinde ise FHD ve TN panel tercih etmek doğru bir tercih olacaktır. Piyasaya baktığımızda her üç panel türünde de 4K’ya varan çözünürlük desteği mevcut.

Sonuç

Sonuca geldiğimizde ihtiyaçlarınıza göre bir ayarlama yapabileceğiniz bilgileri vermiş olduk. Şöyle bir üzerinden geçmek gerekirse;

  • PUBG, COD vb. rekabetçi oyunlarda; Tazeleme hızı yüksek, tepki süresi düşük bir TN panel
  • Hikayeli oyunlar, konsol deneyimi ve kaliteye önem verenler; HDR destekli ve yüksek çözünürlüklü bir VA panel
  • Ortaya karışık bir deneyim için; IPS panel

tercih etmeniz sizin için en iyisi olabilir. Ancak bu tercihlerinizde mevcut sisteminizi de göz ardı etmemeniz gerekir. RTX serisi bir ekran kartı kullanırken 2K ve yüksek tazeleme hızı sunan monitör tercih etmek doğru olacaktır. FHD ve 144 Hz bir monitör almak sisteminizin yüksek gücünü yansıtamayacağı bir monitör olur. Diğer bir yandan ortalama bir sistemde de 240 Hz monitör olmak monitörün kapasitesinin çok altında bir kullanım ile paranızı boşa harcamanız anlamına gelir.

MediaMarkt’ta bulunan tüm bu saydıklarımıza göre oyuncu monitörlerini buradaki bağlantıdan ulaşarak göz atabilirsiniz.

Cevap bırakın