Oyuncu bilgisayarı toplamanın püf noktaları

0

Oyun bilgisayarları, hem kapasitesi hem de performansıyla gücünü hissettiren bir cihaz olmalı. Ancak, bir oyun bilgisayarı toplarken bazı detaylara dikkat etmelisiniz. İşte ipuçları:

Oyun bilgisayarı seçerken oyuncular daha çok güçlü işlemcilere ve ekran kartına odaklanırlar ancak gözden kaçan ve performansı doğrudan etkileyen asıl bileşenler RAM miktarı ve sabit disk teknolojisidir. 

RAM bileşeni, çoğu oyunsever tarafından dikkate alınan bir değer değildir ama RAM’i bir bilgisayarın bileşenleri arasında akan bilgi nehrinin ortasına yerleştirilmiş dar boğaz veya şişe ağızı gibi düşünmelisiniz. 

Bilgisayarın işlemcisi ve ekran kartı istediği kadar güçlü olsun, o verileri işleyecek olan RAM yetersiz kalırsa, oyun bilgisayarı istediğiniz hızda çalışmayacaktır. O nedenle oyun bilgisayarı seçiminde veya bir oyun bilgisayarı inşa etmek istediğinizde RAM miktarının önemini göz ardı etmek yerine mümkün olan en yüksek RAM miktarıyla cihazınızı çalıştırmak doğru karar olacaktır. 

Sabit diskler ise klasik döner parçalı hareketli disklerin yerine flash teknolojisi ile geliştirilmiş SSD (Solid State Disk) olursa, cihazınızın oyunları çalıştırma hızına çok büyük bir katkı yapacaktır zira RAM konusundaki şişe ağzı problemi, sabit disk konusunda da karşımıza çıkar.

Elbette çalıştırdığınız oyunlar, görsel etkileyiciliği kadar aynı zamanda yüksek kaliteli sesler sayesinde zengin bir atmosfer kazanır. Ses efektleri, müzikler, diyalog seslendirmeleri oyun severlerin, oyun deneyimlerini zenginleştiren çok güçlü bir etkiye sahiptir. Seslerini yeterince alamadığınız bir oyun, tüm seslerinden arındırılmış bir sinema filmi gibi, anlamsız kalacaktır. Dolayısıyla oyunlarınızın tadını güçlendirmek için yüksek kaliteli bir kulak üstü kulaklık tercih etmeniz de faydalı olur. Kulak üstü kulaklık hem dışarıdaki seslerin oyununuzun atmosferine karışmasını engellerken hem de ses efektlerini ve müzikleri daha kaliteli ve güçlü hissedebilmeniz için ideal ortamı sunar. 

Kulak üstü kulaklık, kulağınızı rahatsız etmeyecek ergonomik bir yapıya da sahip olmalıdır. Fakat her kulaklığın her baş/kulak yapısına uyması da mümkün olmayabilir. Eğer kulaklığınızın ses kalitesinden ve teknolojisinden memnunsanız ama uzun saatler boyunca kulağınızda durması rahatsızlık veriyorsa, kulaklığınızın boyutlarına uygun farklı kulaklık süngerleri/kılıfları seçerek, cihazın konforunu artırmanız da mümkün olabilir. Farklı ihtiyaçlara uygun olarak hazırlanmış kumaş, deri, sünger materyallerden oluşan kulaklık kılıfları hem kulak üstü kulaklığınızın ömrünü uzatacaktır, hem de kulağınızın rahat etmesini sağlayacaktır.

Cevap bırakın