Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  KadınOyuna var mısın?

  Oyuna var mısın?

  Bundan uzun yıllar öncesine gidelim. 80 kuşağının o zamanlarda çocuk olduğu zamana kadar uzanalım. Bilgisayar, cep telefonu, oyun konsolu gibi elektronik cihazların evimize henüz girmediği dönemlerde en büyük eğlence televizyondu. Peki, en çok merakla beklediğiniz programı hatırlıyor musunuz? Oyunseverlerin aklına ilk olarak Hugo’nun geldiğinden hiç şüphem yok. Uzun kulakları ve yuvarlak burnu olan bu sevimli karakterin maceralarını hepimiz ilgiyle izledik. Bir kısmımız yayına bağlanarak Hugo’yu yönlendirmek için telefonun tuşlarına çılgınlar gibi basarken, bir kısım da acaba oyun sırasının bir gün kendisine gelip gelmeyeceğiyle ilgili hayaller kurdu. Sonrasında ise şimdi sahip olduklarımızın yanında çıtır çerez olarak kalabilecek oyun konsollarıyla tanıştık. Grafikten yoksun, en fazla iki tuşla yönlendirilebilen sınırlı sayıdaki oyunla eğlenmeye çalıştık. Bugüne baktığımızda ise oyun dünyasındaki gelişimi ve bu gelişmenin hiç bitmeyeceğini çok net olarak görebiliyoruz. Sektörü domine eden PlayStation, Nintendo Wii ve Xbox gibi oldukça güçlü oyun konsolları hayatımıza girdi. Mobil pazarın da gelişmesiyle oyun sektörü bu alanda da gücünü gösterdi. Peki, biz kadınlar, erkek egemen gibi gözüken oyun dünyasına ne kadar hakimiz? En çok hangi oyunları oynamayı tercih ediyoruz?

  Students - Two happy female teenager playing TV game

  Yapılan araştırmalar, her ne kadar erkeklerin oyun dünyasında daha aktif olduğunu gösterse de, kadınların da oyun oynama yüzdeleri oldukça fazla. ABD’li oyun endüstrisi grubu Entertainment Software Associaton (ESA) geçtiğimiz yıl yaptığı bir araştırmada, oyun oynayan ABD’li vatandaşların yüzde 48’inin kadın olduğunu belirtti. Son zamanlarda oyun firmalarının çoğu, kadın oyuncuların sayısını artırmak için farklı bir strateji geliştirerek, oyunların içine kadın karakterleri de dahil etmeye başladı.

  Her şey Sims ile başladı…
  Hugo kadar eskiye uzanmasak da Sims de eskilerde oldukça popüler olan ve kadın oyuncular tarafından daha çok tercih edilen bir oyun oldu. Hatta yakın bir zamanda oyunun üreticisi Electronic Arts, Sims 4 adlı oyununu piyasaya sundu. Oyunun başlangıcında Sim’in dış görüntüsünü oluşturuyorsunuz, göz rengini, saç şeklini kendi zevkinize göre belirliyorsunuz. Ondan sonra Sim ailesinin yaşayacağı evi tamamen kendi zevkinize göre döşemeye başlıyorsunuz. Oyun, bir yaşam simülasyonu tarzı olduğu için, oyunun akışında Sim’leri istediğiniz gibi yönlendirebiliyorsunuz. İster bulaşık yıkatın, ister uyutun, isterseniz de akıllı telefonunda oyun oynatın.

  Ekran karşısında dev mücadele
  Biz kadınların en çok dikkatini çeken oyun tipi de oyun konsolu üretici firmalarının, hareketli oyun oynamamızı sağlayan yenilikleri oldu. Yani, televizyon ekranının yakınına yerleştirdiğimiz bir kamera ile ekranda kendimizi gördüğümüz ve görevlerimize canlı canlı hazır olduğumuz oyunlardan bahsediyorum. Her şeyin başında Sony’nin PlayStation oyuncuları için çıkardığı EyeToy’la başladı aslında. Kendimizi oyunun içine dahil ettikten sonra, seçtiğimiz oyunda aşçı olmayı tercih ettiysek, var gücümüzle domates kestik, salatalık doğradık. Sonrasında ise Nintendo Wii, Xbox Kinect ve PlayStation Move ile tanıştık. Bu alandaki oyun seçeneklerine bakarsak, PlayStation Move Fitness oyunuyla, evinizde ekran karşısında spor yapabilirsiniz. Sizi gerçekten yoracak, şimdiden hazırlıklı olun. Yine aynı şekilde SingStar oyununu tercih ederek, evde kendi karaoke ortamınızı oluşturabilir, adeta kendinizden bir star yaratabilirsiniz. Xbox Kinect Bowling ile, dışarı çıkmaya zaman ayıramıyorsanız, evinizde bowling oynayabilirsiniz. Seçenekler sadece bunlarla sınırlı değil. İster basketbol oyunu alın, basket atın, isterseniz de tenis oyunu alın, raketteki gücünüzü ortaya çıkarın.

  Şeker patlatmaktan vazgeçmedik!
  Kadınların oyun oynama tercihlerinin başında mobil oyunlar var. Cep telefonlarımız elimizden düşmediği için en çok tercih ettiğimiz platform aslında burası. En fazla oynamaktan keyif aldığımız oyun ise Candy Crush Saga. Her ne kadar yeni bir oyun olmasa da ve 1 yıldan fazla süredir oynanıyor olsa da, popülaritesini hala yitirmedi. Bugün metroda yolculuk ederken ya da sinema, tiyatro gibi kültürel etkinliklerin aralarında ‘Awesome’, ‘Delicious’ ya da ‘Divine’ seslerini duyabilmek mümkün. Yanımızda birini oynarken gördüğümüzde ise, kaçıncı level’da olduğuna bakmadan da içimiz rahat etmiyor. Şimdi ise yine aynı üretici firma Candy Crush Soda’yı çıkardı. Burada da şekerleri patlatmanın ve çikolataları eritmenin yanında soda şişeleri ve balıklarla tanışabilirsiniz.

  Eğer siz de gerçek bir oyun tutkunuysanız buraya tıklayarak yüzlerce seçenekten zevkinize hitap oyunları seçebilir ve eğlenceli vakit geçirebilirsiniz.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN