Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  HaberlerDonanımOyun klavyesi seçerken nelere dikkat etmeli?

  Oyun klavyesi seçerken nelere dikkat etmeli?

  Klavye deyip geçmemek lazım. Özellikle günümüzde gitgide daha popüler olan çevrimiçi oyunlarda öne geçmenizi sağlayacak en önemli silahlarınızdan biri de klavyenizdir. Bu sebeple seçimi de bir o kadar önemli. Ancak marketten içeri girdiğinizde karşınıza birçok seçenek çıkıyor. Burada dikkat etmemiz gereken birincil husus, oyunlarımızın türü. Her oyun farklı klavye türleri gerektirebiliyor. FPS oyuncuları planlanabilir fonksiyon tuşları olanları tercih ederken, MOBAA oyuncuları ise mümkün olduğunca daha sade klavyeleri tercih ederler. Elbette, sadece tuş sayısı ya da oyun türünüz başlı başına klavye almak için tek başına etken değil. Aynı zamanda oyun sırasında ne kadar tuşa basmanız gerektiği de önemli bir ayrıntı. Üst üste defalarca ateş etmeniz lazımsa, bu sefer de mekanik klavyeler devreye girecektir. Kafanız iyice karıştı değil mi? ‘Alt tarafı klavye’ olarak düşündüğünüz, belki de sisteminizin en ucuz parçası, aslında en önemli parçalarından biriymiş.

  maxresdefault

  Profesyonel oyuncular yılda yüzbinlerce dolar kazanabiliyorlar. Ancak başarılarının ardında, oyuna son derece hakim olmalarının yanında ekipmanlarını da doğru seçmiş olmaları da önemli etkenlerden biri. Hatta çok önemli oyuncular için -ki bunlar şu an bizim konumuza girmiyorlar- özel üretim ekipmanlar dahi yapılabiliyor. Daha sonra da bunlar ticari olarak satışa çıkıyor. Görüldüğü üzere bir oyun klavyesi sizin herşeyinizdir. Bu bağlamda üreticiler de son derece kıya sıya bir mücadeleye girmiş durumda. Birçok firma en profesyonel ürünü çıkartmak için çalışırken, aynı zamanda işlevselliğini artırmaya özen gösteriyor. Kimileri, oyun sırasında terleyen elinizi kurutabilmeniz için fan bile ekliyorlar klavyeye. Elbette bu ürünlerin fiyatları standart klavyelere göre biraz daha yüksek oluyor. Bu bağlamda ülkemizde satılan markalar arasında Razer, Logitech, Steelseries, Thermaltake, Bloody gibi markaların ürünleri bulunuyor. Hepsinin kendine has öne çıkan özellikleri bulunuyor. Tercihinizi yaparken, başta da belirttiğim üzere oyun türünüze uygun bir modeli varsa tercih etmelisiniz.

  35_0000B9F6

  Kimi klavyelerin üzerinde WASD tuşları farklı renklerde olur. Renk farkı, oyuncunun bu tuşları daha rahat bulmasını hedefler. Aynı zamanda bu tuşlar oyun sırasında çok yoğun kullanıldığı için kimi ürünlerde daha farklı, güçlü alaşımlar ile üretilmiş olanları da var. Hatta bazı klavyelerde tuşlara led yerleştirilmiş durumda, bu sayede istediğiniz tuşa istediğiniz rengi de atayabiliyorsunuz. Bu renkli tuşlar, özellikle gece karanlık bir ortamda alemlere dalmışken oldukça işe yarayabiliyor.

  Dikkat edilmesi gereken bir diğer özellik ise devasa çevrimiçi oyuncuların kullandığı klavyelerin yan özellikleri. Bu tarz klavyeler, sadece programlanabilir tuşları olması ile değil, aynı zamanda klavye üzerinde bulunan ek bir ekran vasıtası ile oyununuza destek veriyor olmasından ötürü oldukça önemli. World of Warcraft oynarken klavyenin ekranında sağlık, güç vb birçok özelliğini gösteriyor. Bu sayede monitörünüzden bu özellikleri kaldırıp, daha geniş bir oynama alanı elde edebilirsiniz.

  LoL-logo-on-keyboard1

  Bir klavye almadan önce, sadece bahsettiğim özelliklere bakmak yeterli değil. Ürün ile birlikte gelen yazılımlar da çok önemli olabiliyor. Tuşların tekrarlama hızını özelleştirebileceğiniz, makro ayarlayabilmeniz için gereken tüm ayarları yapabileceğiniz yazılımları olan klavyeler var. Tüm bu özellikler sizin ürüne daha hakim olmanızı, sonuç olarak da oyunlarda daha yüksek başarı elde etmenize olanak tanıyacaktır. Profesyonel oyuncu olmak zorunda değilsiniz. Ancak alacağınız keyif, oyun sırasında elde ettiğiniz başarılar ile artacaktır. Klavye seçimi bu sebeple oldukça önemli.

  Çok önemli olmasa da ufak bir detayı eklemek de fayda var. Profesyonel Klavye dediğimiz bu ürünlerde genelde Türkçe karakterler olmuyor. Henüz ülkemizde adetsel satış olarak yüksek rakamlara ulaşmadığı için, üretici firmalar da sadece İngilizce klavyelerini ülkemizde satışa sunuyorlar. Ancak sayıları çok az da olsa Türkçe tuşları olan profesyonel klavye bulabilmek mümkün.

  Benim kişisel tercihime gelince; mümkün olduğunca çok fazla detayı olmayan, tuş yüksekliği düşük klavyeleri tercih ediyorum. Bu bana hem fiyat avantajı sağlıyor, hem de bir turnuvaya ya da internet kafeye giderken kendi klavyemi alıp götürmemi kolaylaştırıyor.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN