Oyun bilgisayarları yeniden popüler oldu

0

Oyun bilgisayarları son yılların yükselen trendi olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle pandemi süreci bu kategorideki ürünlerin daha da hızlı bir şekilde popüler olmasına yol açtı.

Aslında eski bir kategori olan oyun bilgisayarları son yıllarda yükselen bir trend olarak karşımıza çıkıyordu. Özellikle oyunların popülerliğinin artması, birçok firmanın bu alanda yüksek kalitede oyunlar çıkarması beraberinde bu kategorideki ürünlerin daha da popüler hale gelmesine yol açtı.

Oyun bilgisayarları yeniden popüler oldu

Özellikle koronavirüs ile içine girdiğimiz pandemi sürecinde evde daha fazla kaldığımız için oyun oynama sürelerimiz de artınca bu tarz cihazlara olan yönelim daha da arttı. Ülkemizde konsol fiyatlarının (ek vergilerle) daha da artması ve konsol oyunlarının bilgisayar sürümlerine göre daha pahalı olması bu tarz bilgisayarlara yönelimin önemli bir sebebi oldu.

Ayrıca konsol aldığınızda bu cihazlar sadece oyun için kullanılabilirken oyun bilgisayarı günlük diğer işler için de kullanılabiliyor. Örneğin öğrenci iseniz derslere girmek, ödevlerinizi yapmak, çalışan biriyseniz de işlerinizi bu bilgisayarda yapmak mümkün. Ancak konsollarda bu tarz bir kullanım mümkün olmuyor.

Oyun bilgisayarlarının popüler olmasının bir diğer sebebi de bu cihazların farklı formlarda karşımıza çıkması. Normalde ağır, RGB aydınlatmalı ve hantal olan oyun bilgisayarları teknolojinin ilerlemesiyle beraber daha güçlü, performanslı ve hafif hale geldi. Elbette isterseniz hala RGB aydınlatmalı oyun bilgisayarları alabilirsiniz. Ama bu tarzı istemeyenler için de seçeneklerin olduğunu söylemek isterim.

Oyun bilgisayarları

Son olarak bu bilgisayarlar sadece oyuncular değil aynı zamanda hareket halinde iken güçlü bir donanıma ihtiyaç duyan fotoğrafçı, prodüksiyon işleri yapanlar ve mimarlık/mühendislik gibi iş kollarında çalışanlar için de uygun çözümler haline geldi. Çünkü bu tarz kullanıcılar da güçlü bilgisayarlara ihtiyaç duyuyor ve özellikle bir önceki paragrafta anlattığım oyun bilgisayarına benzemeyen ama donanımı güçlü bilgisayarların bu tarz beklentileri karşılayacağını söyleyebilirim.

Günümüzde oyun bilgisayarları asıl görevlerinin dışında farklı alanlarda da kullanılıyor. Yeni donanım ve çözümler çıktıkça bu kullanım oranının giderek artacağını düşünüyorum. Bu sayede kategorinin yıldızının biraz daha parlayacağını ve daha da popüler olacağını öngörüsünde bulunabilirim.

Farklı bir yazıda buluşmak üzere hoşçakalın…

Cevap bırakın