Oyun bilgisayarı toplamak mı istiyorsunuz?

1

Gelişen teknoloji oyunları geliştiriyor, oyunlar geliştikçe iyi bir oyun bilgisayarına olan ihtiyaç artıyor. Özellikle güçlü grafiklere sahip oyunları keyifle oynamak için standart bir masaüstü ya da dizüstü bilgisayarın yeterli olmadığı konusunda herkes hemfikir. Peki iyi bir oyun bilgisayarı nasıl toplanır? Bu bilgisayarda hangi bileşenler yer almalıdır? Tüm bu soruların cevabını sırayla vermeye başlayalım.

İyi bir kasa ve güç kaynağı şart

Bilgisayarın işlemcisinden, ekran kartından ve diğer donanımlarından bahsetmeden önce, olayın can damarı olarak nitelendirdiğimiz kasa ve güç kaynağına değinmek gerek. Bilgisayarınızın yüksek oyun performansına sahip olması için öncelikle tüm bileşenlerin serin çalışması, voltaj sıkıntısı yaşamaması gerekiyor. Kasa ve güç kaynağında ucuza kaçtığınız takdirde bilgisayarınızın diğer donanımlarının tam performans çalışamayacağını, hatta zaman içerisinde fiziksel olarak zarar görebileceğini unutmamanız gerek. Donanımları tornavida kullanmadan yuvalarına yerleştirebileceğiniz, çekmeceli kasaları ve en azından 500W güce sahip güç kaynaklarını tercih etmeniz bu noktada çok faydalı olacaktır. Unutmayın, tercih edeceğiniz donanımların gücüne göre güç kaynağını da daha yüksek kapasiteli seçmeniz mutlak gerekliliktir.

maxresdefault

Anakart geleceğe yatırım

Güçlü bir oyun bilgisayarını orta seviye bir anakartla da, üst düzey bir anakartla da kurabilirsiniz. Orta seviye anakartlar iyi bir kasaya yerleştirilip güçlü bir güç kaynağına bağlandığı takdirde, tüm bileşenleri rahatlıkla yönetir. “Peki o zaman neden üst düzey anakart alalım?” diye soracak olursanız, ekstra teknolojileri göz ardı etmeyin deriz. Güncel üst düzey anakartlar, ister AMD ister Intel işlemcileri destekliyor olsun, gerek hız aşırtma imkanları, gerekse dahili donanımsal ve yazılımsal özellikleriyle fark yaratıyor. İyi bir anakart tercih etmek aynı zamanda geleceğe yatırım yapmanızı sağlar. Bugün 2.000TL civarında bir bilgisayarı iyi bir anakart üzerine kurduğunuz takdirde, 2-3 sene sonra RAM’leri, sabit diskleri, ve ekran kartınızı yükseltme imkanına kesinlikle sahip olacaksınız. Belki işlemci teknolojileri geliştikçe soket tarzı değişiyor olabilir ama, ekran kartlarının, sabit disklerin ve RAM’lerin daha uzun süreler boyunca aynı veri arayüzlerini kullanacağını biliyoruz. İyi anakart tercih etmek demek tüm donanımların daha verimli çalışması gerek, iyi anakart demek geleceğe yatırım demek.

İşlemci olabildiğince iyi olmalı

İyi bir anakartın geleceğe yatırım olduğunu söyledik. Bu yatırımın maalesef işlemci yükseltme konusunda fazla etkili olmadığını da belirttik. Bu bilgiler doğrultusunda siz siz olun, işlemcinizi olabildiğince üst seviyeden tercih etmeye çalışın. Örneğin bir Intel Core i5 işlemci almaya karar verdiyseniz, eğer bütçenizi fazla zorlamanız gerekmiyorsa bir üst seviyedeki Intel Core i7 modellerinden birini tercih etmeyi düşünün. AMD tarafında fiyatlar oldukça uygun olduğu için eğer AMD işlemci almayı düşünüyorsanız piyasadaki en iyi modeli tercih etmeye çalışın. İşlemciler bilgisayar oyunlarında belki ekran kartları kadar önemli rol oynamıyor olabilir ama, yine de hiç hafife alınmaması gereken donanımlar. İyi bir işlemciye sahip olursanız, bilgisayarınızın uzun yıllar boyunca sorunsuzca oyun oynattığını göreceksiniz. Merak etmeyin, bugün 200 dolar civarında alacağınız işlemciyi en az 4-5 yıl kullanacağınıza emin olabilirsiniz.

Oyun bilgisayarı demek ekran kartı demek!

Geldik en önemli noktaya, ekran kartına. Oyun bilgisayarı demek ekran kartı demek, ekran kartı demek oyun bilgisayarı demek. Eğer piyasadaki tüm oyunları yüksek performansla oynamak istiyorsanız ekran kartında bütçenizin sınırlarını zorlamanız gerekiyor. NVIDIA ekran kartları da, AMD ekran kartları da son dönemde çok büyük gelişmeler kaydetti. Bu noktada tavsiyemiz, bütçenizin miktarı doğrultusunda fiyat/performans konusunda en iyi seçeneği aramanız ve her zaman en yeni nesil modelleri tercih etmeniz. Önceki nesillerdeki ekran kartlarını tercih etmenizin daha çekici geldiği durumlarda, örneğin NVIDIA’nın 9xx serisinden bir ekran kartı alma imkanınız varken 8xx serisi başka bir ekran kartı ilginizi çekiyorsa, geleceğe dönük teknolojileri düşünmelisiniz. Örneğin GeForce GTX 970 yerine GeForce GTX 780 almak kağıt üzerinde çekici görünüyor olsa da, işler güç verimliliğine ve yazılımsal teknolojilere geldiğinde dengeler değişiyor. GeForce GTX 970 daha düşük güç tüketimi ve daha yeni yazılımsal teknolojilerin desteğiyle daha yüksek performansta çalışarak aradaki fiyat farkını bir şekilde karşılıyor. Siz siz olun, oyun bilgisayarınızı iyi bir ekran kartından mahrum bırakmayın. Bu noktada yapacağınız yatırım, gelecekte yüzünüzün gülmesini sağlayacaktır.

RAM ve depolama birimi ne kadar hızlıysa o kadar hızlısınız

Bilgisayar toplanırken genellikle RAM’ler ve depolama birimleri en sona kalır. İşlemciye ve ekran kartına büyük paralar yatırırken bütçenin sınırları zorlanır ve RAM ile depolama birimine fazla para kalmaz. Bu noktada “Aman ne olacak, alt tarafı RAM ve HDD” demeyin. Özellikle hızlı bir HDD ile bilgisayarınızın açılış-kapanış süresinin ve oyun içi bekleme sürelerinin inanılmaz şekilde azaldığını göreceksiniz. Eğer imkanınız varsa, en azından işletim sisteminizi ve favori oyunlarınızı çalıştırabileceğiniz miktarda SSD depolama alanına kasanızda yer verin. SSD ile çalışan bilgisayarlarda açılış süreleri birkaç saniye, bekleme süreleri ise bazı durumlarda mikro saniyelere kadar kısalabilmekte. RAM de en az sabit disk kadar yüksek fark yaratan bir donanımdır. Hızlı bir RAM’e sahip olduğunuz takdirde bilgisayarınızın veri işleme anlarında yaşanan darboğazlar kayda değer şekilde azalacaktır. RAM’in hızlı olması, işlemci ve ekran kartının özgür şekilde, yorulmadan çalışması anlamına gelecektir.

Sonuç olarak

İyi bir oyuncu bilgisayarı toplamak için öncelikle ekran kartına, ardından işlemciye ayırabileceğiniz maksimum bütçeyi ayırın. Bu iki donanımda en yeni nesil ürünleri tercih etmeye özen gösterin. Bütçenizin tamamını bu ikiliye harcarken, iyi bir kasa ve güç kaynağına ek olarak yüksek performanslı RAM ve depolama birimini gözden kaçırmayın. Oyun bilgisayarları uzun süreler boyunca yüksek performansla kullanılacak, yeri geldiğinde gece gündüz çalışacak bilgisayarlar olacakları için kasanızda birbiriyle maksimum uyumlulukta çalışan bir konfigürasyon hazırlamanız çok önemlidir.

1 yorum
  1. Enes diyor

    Öncelikle Selamun Aleyküm ben 4000-4500tl civarında sağlam bir oyun bilgisayarı toplamak istiyorum yardımcı olabilir misiniz lütfen?

Cevap bırakın