Otonom sevkiyat aracı Einride The Pod

0

İsveç merkezli otonom lojistik firması Einride, “The Pod” isimli yeni nesil otonom sevkiyat araçlarını kamuoyu ile buluşturdu…

Araç kullanmak bazılarımız için bir keyif olduğu gibi bazılarımız da kendi kendine hareket eden, park eden ve trafikte el değmeden A noktasından B noktasına sorunsuz gidecek araçları heyecanla bekliyor. Üstelik bu alandaki gelişmeler son derece çarpıcı. Hatta artık bu talebe yanıt veren bir sektör bile mevcut: Lojistik sektörü…

Einride, otonom lojistik sektöründeki İsveçli bir girişim olarak karşımıza çıkıyor. Şirketin CEO’su Robert Falck, yaptığı açıklamada The Pod için oldukça umutlu. Flack’a göre The Pod, müşterilerinin ihtiyaçlarına uygun tasarlanabiliyor ve sektörün gerekliliklerine uygun teknolojisiyle dikkat çekiyor. Firmanın bu noktadaki temel hedefi, uzaktaki bir komuta kontrol merkezinden yönetilebilen tamamen otonom kamyonlar elde etmek.

Şu anda 4 farklı prototip üzerinde çalışan firmanın araçları 16 ton yük taşıma kapasitesine ve 170 kilometreye ulaşan menzile sahip.

İlk etapta kapalı parkurlarda; örneğinin bir fabrika sahası içerisinde A binasından B binasına materyal taşımak için kullanılmaları hedefleniyor. Ancak bununla beraber firma, The Pod’un geleneksel yollarda sürüşü gerçekleşecek ilk otonom kamyon olacağını söylüyorlar.

Maliyetler tarafında bir dizel kamyonet ile neredeyse denk bir ücret satılması hedeflenen The Pod; sürücü kabini olmaması, %100 elektrikle çalışması ve uzaktan kumanda edilebilmenin sağladığı pek çok sürücü odaklı kontrol komponentinden yoksun olmasının avantajıyla, çok daha uygun maliyetlere üretilebilecek.

Cevap bırakın