Otonom kargo hizmeti Nuro, ABD’de faaliyetlerine başlıyor

0

ABD’de ticari olarak otonom araç çalıştırılmasına izin verilen ilk şirket Nuro, kısa süre içerisinde insansız teslimatlara başlıyor…

Kendi kendine hareket edebilen (otonom) araçlarla kargolarnı adrese teslimini esas alan inovatif startup Nuro, 2021’in başlarında araçlarını test etmesine imkân tanıyan bir izin aldı. Bu izin, firmanın hizmet için ücret almasına da imkân tanıyacak.

Nuro’nun hukuk ve politika müdürü tarafından yayınlanan bir Medium yazısına göre, şirket ABD/Kaliforniya’daki ilk dağıtımını yerleşik bir ortakla duyurmayı planlıyor. Şirket daha sonra kendi özel R2 botlarını sunmayı planlasa da, Nuro’nun tamamen sürücüsüz Prius araçlarından yararlanabilecek bir teslimat hizmeti olması muhtemel.

California Motorlu Taşıtlar İdaresi tarafından verilen izin, şirketin teslimat hizmetini yalnızca Santa Clara ve San Mateo ilçelerinin bazı kısımlarında yürütmesine izin veriyor, bu da Silikon Vadisi’ndeki teknoloji çalışanlarının çoğunun konumlandığı alanda hizmet sunulacağı, ancak aynı durumun San Francisco veya Oakland’da olmayacağı anlamına geliyor.

Bazı ek kısıtlamalar da var – araçlara yalnızca saatte 35 mil (56 km) hız sınırı (ve botların yalnızca 25 mil yani 40 km) olan yüzey sokaklarında izin verilecek, bu nedenle kısa bir süre içinde teslimat yapmak için otoyolda şoförsüz bir Prius görmeyi beklemeyin.

Şirket iki eski Google mühendisi tarafından kuruldu ve ironik bir şekilde, Google Waymo dışında sürücüsüz arabaları test etmesine müsaade edilen tek şirket durumunda.

Cevap bırakın