Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  HaberlerGüvenlikOtomobilinize siber saldırı başlıyor

  Otomobilinize siber saldırı başlıyor

  gorsel44

  Otomobil üreticileri sürekli olarak yeni, gelişmiş, internete bağlanabilen ve son teknolojik araç modelleriyle karşımıza çıkıyorlar. Tüm bu yenilikleri sağlayabilmek için ise araştırma ve geliştirme faaliyetlerine milyonlarca euro para harcıyorlar. Araçlarda kullanılan teknoloji artık öyle bir hale geldi ki; neredeysa içinde insan olmasa bile bilgisayarların kusursuz olarak kontrol edeceği modeller üretilmeye başlandı. İnsanoğlu kullandığı araçlar üzerindeki hakimiyetini çok yakın bir zamanda bilgisayarlara teslim edecek gibi gözüküyor.

  Aslında Her Şey Sürüş Güvenliği ve Konforu İçin

  Tüm bu gelişmeler sürüş güvenliği ve konforu için yapılsa da madalyonun diğer tarafından baktığımızda tam anlamıyla güvende olup olmadığımız konusunda endişe duymamız gerekliliği ortaya çıkıyor. Çünkü bir aracın neredeyse tüm kontrolünün bilgisayarlara geçmesi araçta güvenlik açıklarının oluşmasına zemin hazırlıyor. Araçtaki bu güvenlik açıklarını değerlendiren bilgisayar korsanları da avuçlarını ovuşturarak bu gelişmeleri takip ediyorlar ve ilk buldukları fırsatta otomobilin iç sistemleriyle bağlantılı bilgisayara ulaşarak araç sistemlerinin bir kısmını veya tamamını kontrol ederek uzaktan aracın yönetimini ele geçirebilecekler. Bu senaryo şimdilik bir parça bilim-kurgu gibi görünse de önümüzdeki birkaç yıl içerisinde benzer haberlere alışmamız gerekecek.

  Bizi Bekleyen Asıl Tehlike

  Aracımızdaki her bir bilgisayar kontrolü belki bize kolaylık sağlıyor hatta hız ve zaman da kazandırıyor olabilir. Fakat otomobilimizdeki bu çok gelişmiş ve üst düzey konfor bazı tehlikeleri de beraberinde getiriyor. Burada tehlikenin en büyüğü sadece araç içindeki bazı kontrollerin siber saldırganların kontrolüne geçmesi değil, asıl tehlike aracımızda hızla giderken bu saldırı sonucu oluşabilecek bir kazada aracı kullanan veya araçtakilerin başına bir iş gelmesi. İşte o zaman bu eylemler basit bir hack’lemek olayının çok dışına çıkarak canımıza ve malımıza kast eden ciddi bir suç haline gelecek.

  Aracın içindeki ağa bir kez bir fiziksel bağlantı sağladıktan sonra eğer bir şifreli giriş de söz konusu değilse işler saldırganlar için çok daha kolay yürüyor olacak. Bu saldırıyı yapanlar araç ile uzaktan bağlantı kurduktan sonra araçta aşağıdaki unsurları kontrol edebilecekler.

  Araçta Neler Kontrol Edilebilir?

  – Araçtaki müzik ve telefon ile konuşma sistemini kontrol edebilirler. Dinlediğimiz radyo kanalını değiştirebilir, telefon konuşmalarımızı dinleyebilir veya müziğin sesini yükseltip azaltabilirler.

  – Klima sistemini yöneterek araç içi ısısı ile oynayabilirler. Böylece siz yolda giderken bir anda aracınızın içi çok sıcak veya çok soğuk hale gelebilir.

  – Aracın dış cephesindeki ayna ayarlarıyla oynayabilir, silecekleri çalıştırabilir veya camlara su fışkırtabilirler. Bunların yolda giderken bir anda olduğunu düşündüğünüzde şaşırıp panik yaparak ne olduğunu anlayana kadar kaza yapma riskiniz bile artabilir.

  – Gaz ve freni kontrol ederek daha çok gaz verme veya fren yapma gibi işlemleri yönetebilirler. Zaten işin en tehlikeli kısım da burası. Bu bölümün kontrolünün ele geçirilmesi demek aracınızı teslim etmekle eşdeğer olacaktır.

  – Korna çalmak veya sinyal verilmesi gibi farlar da açılıp kapatılabilir. Diğerleriyle karşılaştırıldığında bunun en zararsız saldırılardan olduğunu söyleyebiliriz..

  – Aracın direksiyonunu kilitleyebilir veya çevrilmesine müdahale edebilirler. Yolda giderken aracınızın direksiyonunun kilitlendiğini ve çeviremediğinizi bir düşünün. Kabus gibi değil mi?

   – Navigasyon sistemini kullanarak aracın yerini görebildikleri gibi hızını bile ölçebilirler. Bu kısım zarar vermekten ziyade en fazla gizliliğin ihlali sayılabilir.

  Araçlarda Güvenlik Açıklarının Yamanması

  Yakın gelecekte aynı kullandığımız bilgisayarlardaki işletim sistemlerinin çeşitli yamalarla güncellenmesi gibi otomobillerimizde de oluşan güvenlik açıkları için güncellemeler yapmamız gerekecek. Belki aracımıza yapılacak virüs saldırılarından korunmak için antivirüs yazılımları kullanacağız.

  Tüm bu beklentilerin sonucunda gelecekte şimdikinden çok farklı bir sürüş deneyimine hazır olun.

   

   

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN