Otomobilinize müzik sistemi kurarken…

0

Old car radio in a classisc car

Günün önemli bölümünü yolda, otomobil kullanarak geçirenlerden biriyseniz, bir de müzik dinlemekten hoşlanıyorsanız muhtemelen bu yazı ilginizi çekecektir. Aslında birçok otomobil üreticisi, üst düzey markalarla işbirliği yaparak, otomobilleri için entegre müzik sistemi sunuyor. Ne var ki, belli kaliteye sahip olan bu sistemler, genellikle çok pahalı, lüks otomobil segmentinde kendini gösteriyor. Ayrıca ses kalitesi iyi denilebilecek nitelikte olmasına rağmen çok daha yüksek kalitede müzik dinlemek isteyen bazı kullanıcıları da tatmin etmiyor.

Nasıl bir ses duymak istiyorsunuz?

Müzik dinlerken duymak istediğiniz ses kalitesi kişiden kişiye değişiyor. Kimileri daha detaylı bir ses isterken, kimileri de bas ve tiz sesleri fiziksel anlamda da hissetmeyi yeğliyor. Elbette ki, size keyif verecek nitelikte bir müzik sistemi kurmak iyi bir bütçe gerektiriyor. Ancak, bir yandan da çok para harcamak, istediğiniz kalitede sese ulaşmak anlamına da gelmiyor. Seçtiğiniz ürünlerin birbirleriyle uyumu, otomobilinizin akustik yapısı, ince ayarların dikkatli yapılması ve kaliteli montaj gibi birçok faktör sonucu etkiliyor.

Öncelikle beklentilerinizi belirlemeniz gerekiyor. Otomobilinize müzik sistemi kurarken, arkadaşlarınız, onların arkadaşları, profesyoneller, takip ettiğiniz forumlardaki kişiler, hatta aile fertleriniz sizi bilgi bombardımanına tutacaklardır. Herhangi bir müzikçalar, hoparlör veya amfi seçmeden önce bol bol dinleyin, okuyun, araştırın… Öncelikle bir sürenizi montajı yapılmış otomobillerdeki sesi dinleyerek harcayın… Sizi etkileyen, hoşlandığınız, hoşlanmadığınız her şeyi bir kenara not edin. Yukarıda da yazdığımız gibi, müzik sisteminizin bileşenleri kadar önemli olan şeylerden biri de montaj kalitesi… Bu nedenle montaj atölyelerini kapı kapı dolaşın. Oradakilerle fikir alış verişinde bulunun… Yapmış oldukları işleri inceleyin. Neden farklı olduklarını size anlatmalarını isteyin…

Aracınızın akustik değerlerine dikkat!

Aracınızın akustik değerleri çok önemlidir… Birçok müzik üreticisi, araçlarda kullanılması ideal olan bileşenleri için araç içi akustik ölçüm haritasını çıkartmışlardır. Siz de kendi aracınız için ideal hoparlör sayısı ve yerleşimi için dersinizi iyi çalışın… Genelde müziğin dinlenilme yönü ön taraftır. Yani kulaklarınız, önünüzde çalınan müziği dinlemek üzere evrim göstermiştir. Ancak otomobillerde her ne kadar ön kısımda hoparlör yerleri bulunsa da, ağırlık genellikle arka tarafa verilmiştir. Hoparlörlerinizi seçerken dikkatli olun… Hoparlör çaplarınız otomobil üreticisinin size ayırmış olduğu bölgeye uygun olmalıdır. Bazı durumlarda, özellikle hatchback türü otomobillerde “pandizot” denilen arkadaki levha üzerine hoparlör montajı da yapılmaktadır. Bu arada iyi bir amplifikatörle besleme yapılması gerektiğini de unutmamalıyız.

Hoparlörler kadar önemli olan bir başka bileşen de sub-woofer denilen ve alt frekanslarda bas sesler üreten geniş çaplı hoparlör sistemidir. Günümüzde bu sistem özel bir kutu içerisinde sunulmakta ve otomobilin arka kısmına, özellikle bagaj bölümüne yerleşmektedir. Aslında bagaj alanından çok yer çalmaktadır ama o iç titreten bas sesi için gönüller bir şekilde katlanmaktadır.

Sistemin kalbinde müzik çalar ünitesi var

Gelelim otomobil müzik sisteminizin kalbinde yer alan bileşene… Yani müzik çalarınıza… Teknolojinin gelişimiyle, otomobillerde önceleri yalnızca radyo çalıcılar yer alıyordu. Daha sonra 45 devir plak çalıcılar, kartuş denilen büyük bantlar, kaset denen büyük bantlar ve CD/DVD çalıcılar girdi hayatımıza. Bugün müziğin sayısallaşmış hali, yani MP3 çok daha popüler… Özellikle blue tooth gibi teknolojilerle akıllı telefonunuzla entegre çalışabilen müzik sistemlerinizde kendi çalma listenizi rahatlıkla otomobilinize de taşıyabiliyorsunuz. Peki, bu müzik sisteminin kalbi olan bileşeni yani müzik çalarınızı nasıl seçeceksiniz? Sizin için Media Markt’ı dolaştım ve hemen her bütçe için uygun bir müzik çalar seçtim. Bakalım, beğenecek misiniz?

Alpine CDE-178 BT:

Bütçe konusunda sıkıntısı olmayanlar için Alpine CDE-178 BT, paranın satın alabileceği en iyi seçim… Alpine’ın ürettiği ana üniteler arasındaki en yüksek model olan CDE-178 BT, iOS, ya da Android sistemli akıllı telefonlarla bütünleşik olarak çalışır. “Alpine TuneIt App” uygulamasını telefonunuza indirip kurduktan sonra, akıllı telefonunuzu ünitenizi en iyi şekilde kontrol edebilmek için bir ara yüz olarak kullanabilirsiniz. Ayrıca Facebook’a bağlıysanız, bu uygulama sayesinde gelen mesajları müzik çalar ünitenizde görebileceksiniz. iPhone kullanıyorsanız, iTunes’tan indireceğiniz bir başka uygulama olan “vTuner for Alpine iPhone” uygulamasını yüklediğinizde binlerce internet radyosuna ulaşabileceksiniz. Ülke veya şehir bazında, yerel veya tür olarak, iPhone’unuzdan veya ana üniteden hangisini kullanmak isterseniz onun üzerinden kanallar arasında arama yapabilirsiniz.

Alpine, App Direct uygulamasıyla iPhone’unuzu USB üzerinden bağladığınızda, App Direct birçok farklı uygulama üzerinden sesi araç hoparlörlerinizden dinlemenizi sağlar. Internet radyosundan müzik seçin veya konuşun, yayın akışı servislerini ya da favori uygulamanız hangisiyse onu kullanın. Siz, iPhone’unuzun dokunmatik ekranından tam kontrol yaparken, iPhone’nuz tüm fonksiyonlarıyla çalışmaya devam edecektir.

Tümleşik olarak gelen üniteyle araç içinde cep telefonunu etkin bir şekilde kullanabilmek için gerekli bir çok kullanışlı fonksiyonla beraber eller-serbest uygulamalarının keyfini sürebilirsiniz. Bu özelliklerin arasında, gelen çağrıları bekletme ve geçiş yapabilme, telefon defteri için otomatik güncelleme ve kolay alfabetik arama, daha kolay müzik arama ve yürütebilme sayılabilir.

CDE-178 BT, Dijital Zaman Düzeltme, 9-Bant Parametrik EQ, Fabrika çıkışı EQ ön ayarları, crossover ve üç PreOut çıkışı gibi özelleştirme seçeneklerini içeren Bass Engine Pro paketi dahil bileşenler ve teknolojilerle donatılmış.

Her otomobilin konsol aydınlatma rengi farklıdır. Otomobilinizin iç aydınlatmasına uygun olabilmesi için Alpine CDE-178 BT’nin ekran rengi dört farklı renge ayarlanabiliyor: Kırmızı, Yeşil, Mavi veya Amber. İstediğinizi seçebiliyorsunuz.

Direksiyondan kumanda sistemlerine uygun olarak üretilen CDE-178 BT, “start-stop” tipi motora sahip otomobillerde, durma pozisyonlarındayken kesintisiz olarak müzik çalmaya devam etmektedir. Media Markt’larda 1499 TL’ye satılan ürün 6 kanallı ve kanal başına 50w gibi yüksek bir çıkış gücüne sahip…

Sony CDX-G11000U.EUR:

Ülkemizde satılan otomobil müzik ünitelerinde Türkçe menü pek de alışık olmadığımız bir durumdur. Oysa Sony CDX-G11000U, Türkçe menü özelliğiyle geliyor. Orta halli bir bütçe ile kaliteli bir ses rengine sahip olmak isteyenler için ideal bir çözüm… Ayrıca 4 kanallı ve kanal başına 55w güç çıkışı var. Oldukça berrak bir ses sunan müzik ünitesi, tek bir “megabass” tuşuyla alt frekanslarda inanılmaz dolgun ve zengin bir bass keyfi sunuyor. USB ve AUX girişleri mevcut… İçinde tümleşik bir amplifikatör de bulunuyor. Fiyatı Media Markt’larda 299 TL… Bütçeyi çok fazla sarsmadan müzik dinlemek için iyi bir çözüm…

Pioneer MVH-08 UB:

Bütçeyi biraz daha aşağıya çekip kaliteden fazla da özdün vermek istemeyenler için de uygun çözümler var Media Markt’ta… Efsane müzik cihazları üreticisi Pioneer’dan benim gibi daha büyük ekran görüntüsü beklentisinde olanlar için MVH-08 UB’yi önerebiliriz. Daha geniş açılı, 12 satır LCD ekrana sahip olan Pioneer MVH-08 UB, özellikle USB girişli, ekonomik ama kaliteli ses çıkışı arayanlara derman niteliğinde… Media Markt’ta 199 TL’ye satın alabilirsiniz. Dört kanallı ve kanal başına 50w güç üreten müzik ünitesinin ön paneli hırsızlığa karşı koruma amacıyla çıkartılabiliyor.

Roadstar RDM-350:

Sunduğunuz tüm öneriler bütçenizin üzerindeyse, Media Markt’ta size göre de bir çözüm var. Roadstar gibi kaliteli bir markanın USB’den de MP3 çalabilen bu ürününü 74,99 TL’ye satın alabilirsiniz. Dört kanallı olan ve kanal başına 40w güç üreten Roadstar RDM-350, USB’nin yanı sıra SD karta kaydettiğiniz müziğinizi de çalabiliyor.

Cevap bırakın