2018’de Adından Söz Ettirecek Otomobil Teknolojileri

0

Eskiden otomobil denince akla dış tasarımların öne çıktığı araçlar gelirdi. Onları geniş, büyük, küçük gibi sıfatlar ile tanımlardık. Günümüzde ise otomobilebu trend çoktan değişmiş durumda. Üreticiler fark yaratmak için araçlarını mümkün olduğunca gelişmiş teknolojilerle donatmaya çalışıyorlar. Artık dış tasarımı niteleyen sıfatlar yerine akıllı, ekonomik gibi yenilikçi kavramlar otomobil tasarımında öne çıkıyor. Bu yazımızda yeni anlayışın 2018’e nasıl etki edeceğine bakacağız.

Otomobil ve Otonom Sürüş

2018 yılında %100 otonom özelliğine sahip araçlar piyasada olacak ama onların kullanımına dair kanunların belirsizliği nedeniyle bunlardan tam olarak yararlanamayacağız. Yine de bu alanda birkaç yeniliği ilgiyle takip edeceğiz. Cadillac markası uzun zamandır beklenen yarı otonom aracı CT6’yı bu yıl içerisinde piyasaya sürecek. Super Cruise isimli bir sisteme sahip CT6, istenirse gaz ve freni tamamen yapay zekaya bırakıp sürülebiliyor. Sürücünün dikkatini yola vermediği durumlarda da sistem, araç içinde bulunan bir kameranın sizi izlemesi sayesinde ışıklı ve sesli olarak uyarı verecek. Bu uygulama ile otomatik sürüş yanında sürücünün de mutlaka yola konsantre olması hedefleniyor. Bu alanda bir atak da Ford’dan bekleniyor. 2021 yılında tam otonom araçlarını piyasaya sürmeye hazırlanan Ford, üretim bandını genişletmek için elektrikli otomobil fabrikasını Meksika’ya taşıdı. Yıl içerisindeyse otonom testlere başlayacak Ford, bir ihtimal ticari araçlarına da bu özelliği ekleyebilir.

ProPilot
Nissan, ProPilot isimli teknolojisi ile otomobil kullanımında rahatlığı hedefliyor

Nissan otonom sürüş anlamında bu sene ProPilot isimli özellikle gelen araçları piyasaya sürecek. ProPilot ile ellerinizin hafifçe direksiyon üzerinde bulunması sürüş için yeterli oluyor. Sistem etraftaki diğer araçları algılayarak sizi şeritte ve güveli hızda tutuyor. ProPilot, buna ek olarak yaklaşık 5 saniye boyunca ellerinizi araçtan tamamen çekebilmeye izin veriyor. Bu süre radyoda ayar yapmak, kahve yudumlamak gibi olası senaryolarda devreye giriyor. Nissan, iki yıl içerisinde ProPilot’ın şerit değiştirebilme özelliği ile şehir içi kullanımına daha elverişli olacağının sözünü veriyor.

Artırılmış Güvenlik

Lexus LS Sedan ve Volvo’nun yeni crossover’ı XC60’ta kaza riski anında direksiyonu devralan yapay zeka göreceğiz. Lexus da ayrıca yaya tespit sistemi de yer alacak. Sürücünün gözünden kaçması muhtemel durumlarda devreye bu sistem girerek otomatik frenleme yapacak. Honda, geliştirdiği ve özellikle Accord ve Clarity modellerinde öne çıkaracağı güvenlik teknolojisine Honda Sensing adını veriyor. Honda ayrıca sene içerisinde birçok modelinde otomatik şerit takip özelliğini dahil edecek.

Aracınızla Konuşun

Güvenlik konusunda adeta takıntılı markalardan Toyoda da Toyota Safety System (TSS) güvenlik paketini neredeyse otomobillerinin tamamına dahil edecek. Bu sistemde dinamik radar, çarpışma önleyici, gündüz ve gece çalışabilen yaya ve bisiklet tespit edici ve şerit takip sistemi yer alacak. Yılın ikinci yarısından itibaren TSS’li araçlara gelecek güncelleme ile Toyota otomobiller trafik levhalarını da gerçek zamanlı olarak tespit edebilecekler. Toyota ayrıca Lexus ile birlikte Amazon’un sanal asistanı Alexa’yı araçlarına dahil edecek. Yetkililer Alexa’nın şu ana kadar sürücü için en konforlu ve bilgilendirici sistem olduğunu belirtiyor. Tam özellikleri belli olmasa da şu an için sürücüler sesli komutlarla haberleri okuyabilecek, yol durumunu öğrenebilecek ve hatta alışveriş yapabilecek. Deneyimin sürücüye özel kişiselleşmesine de kesin gözüyle bakılıyor. Alexa ile ortak proje yürütmek için Fiat Chrysler, Nissan, Hyundai, Daimler, BMW gibi markaların da sırada olduğunu belirtelim. Bu arada Toyota’nın 2020 hedefleri için sizi bu yazımıza davet edelim.

OnStar
OnStar, otomobil üzerinde yer alan küçük bir düğme ile aktif hale geliyor

General Mobile markasının geliştirdiği OnStar isimli uygulama 20 yılı geride bırakıyor. Genişleyerek çeşitli otomobillerde karşımıza çıkacak OnStar’ın sektördeki yeri yeni yeni biliniyor. OnStar, abonelik sistemiyle çalışan bir hizmet. Aracınız OnStar ile internete bağlanıyor ve yol ve araç durumu gibi birçok kritik bilgiyi edinebiliyorsunuz. Kaza anında gerekli mercilerle iletişime geçen OnStar aracın çalınması durumunda mutlak konum bildiriyor. Sistem, cep telefonlarının kapsama alanı dışında kaldığı bölgelerde de işe yaradığı için geniş bir yüz ölçümüne sahip Amerika’da popüler hale geliyor. Siz de fazla beklemeden otomobilinize yeni özellikler katmak için bu adresi takip edebilirsiniz.

Cevap bırakın