Otomobil lastikleri de akıllandı

0

pirelli_-connesso

Tanınmış otomobil lastiği üreticisi Pirelli, Connesso adını verdiği yeni platform beraberinde ilk akıllı lastik modellerini duyurdu. Gelişmeleri son derece ilginç…

Akıllı teknolojilerin entegre olduğu birçok alan var. Geçtiğimiz aylarda düzenlenen teknoloji fuarı CES 2017’de görücüye çıkan akıllı çöp kutusundan akıllı ayakkabıya sayısız ürünün sensörlerle ve mobil uyumluluk gibi özelliklerle donatıldığına tanıklık edilmişti. Yeni haber ise konunun otomobillere evrilmesi noktasıyla ilgili…

Tanınmış otomobil lastikleri üreticilerinden biri olan Pirelli, sensör ve çiplerle donatılmış akıllı lastiklerini tanıttı. Kritik önem taşıyan kimi verilerin mobil cihaz entegrasyonu üzerinden kullanıcıya aktarılmasının esas alındığı yeni teknolojik lastikler, otomobillerden bağımsız olarak etkileşime olanak tanıyacak.

Lastiklerin iç katmanlarında yer alan sensörler sayesinde akıllı telefonlara gönderilecek veriler arasında lastik kullanım durumundan bakım zamanına kadar geniş bir yelpaze sunuluyor. Kullanım sırasında en ufak bir handikabın söz konusu olmayacağı bildiriliyor.

Conneso adlı platform üzerinden yapılandırılan ve Pirelli Cloud entegrasyonuna sahip akıllı lastiklerini, P Zero ve Winter Sottozere isimli modellerinde sunacak olan Pirelli, bu inovatif hamlesi ile son derece iddialı. İlk aşamada ABD’de satışlarına başlanacağı kaydedilen modellerin yakın zamanda Uzak Doğu ve Avrupa’da da kendisine yer bulacağı duyuruldu.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Cevap bırakın