Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  Satın Alma RehberiOS X 10.11 El Capitan Özellikleri

  OS X 10.11 El Capitan Özellikleri

  OSX’in  Mac bilgisayarlarda kullanılan  işletim sistemi olduğunu söyleyerek söze başlayalım. OSX işletim sisteminin temelinde UNIX bulunuyor. En son OSX 10.11.1 sürüm yayınlanmış durumda.  Son güncellemeye OSX El Capitan adı verildi. Önceki sürüm olan OSX Yosemite’nin yapılan güncellemeler ile yeni isminin OSX El capitan olduğunu da söyleyelim.

  Bu haftaki yazımda; OSX El Capitan ile gelen yeniliklerden  bahsedeceğim.

  San Francisco Font Desteği

  san-francisco-font-1121

  OSX El Capitan ile birlikte yazı tipide “San Francisco” olarak değiştirildi. Bildiğiniz gibi son iOS versiyonunda ve aynı zamanda Apple Watch’ta da yeni font kullanılmaya başlandı. San Francisco yazı tipi retina olmayan ekranlarda da iyi bir performans sağlıyor.

  Ekran Uygulama Kontrolünde Düzeltmeler

  OSXELCapitan1121

  Dört parmak ile trackpad üzerinde ileri kaydırarak gelinen görev kontrolü ekranında düzeltme ve yenlikler yapılmış durumda. Tek bir haraket ile tam ekranda bütün açık uygulamalar görülebiliyor, diğer masaüstüne uygulamalar kaydırılabiliyor.

  Sallayınca Büyüyen imleç

  OSXELCapitan1122

  Bölünmüş Ekran

  OSXELCapitan1123

  Mac kullanmanın en iyi yanlarından biri, aynı anda pek çok uygulamayı çalıştırabilmek. Bir diğeri de, tam ekran görünümü sayesinde bir uygulamaya tam anlamıyla odaklanabilmek. El Capitan ile her ikisini aynı anda yapabiliyorsunuz. Split View ( bölünmüş ekran) sayesinde, seçtiğiniz iki uygulama ekranınızı kaplayabiliyor. Örneğin, bir yandan Mesajlar’ı kullanarak arkadaşınızla akşam yemeği planı yaparken, diğer yandan gideceğiniz restoranı Harita’da bulabiliyorsunuz. Veya Pages’da çalışırken, aynı anda Safari’de araştırma yapabiliyorsunuz. Böylece, açık olan diğer uygulamalar dikkatinizi dağıtmıyor, pencerelerin boyutlarını manuel olarak değiştirmeniz veya onları sürüklemeniz gerekmiyor.

  Yeni  Spotlight Arama 

  OSXELCapitan1127

  Spotlight aramasını kullanarak hisse senedi fiyatlarını, hava durumunu ve hava tahminlerini, spor karşılaşmalarının sonuçlarını, programlarını ve pozisyonları, hatta sporcularla ilgili bilgileri arayabiliyorsunuz. Aynı zamanda, Spotlight ile, aradığınız dosyayı bulmak için konuşma dili ile arama yapabililiyorsunuz. “Harrison’ın Nisan ayında gönderdiği mail” veya “dün hazırladığım sunum” gibi ifadeler yazdığınızda, Spotlight tam olarak aradığınız şeyi bulmanıza yardımcı oluyor. Daha fazla sonuç görüntülemek isterseniz Spotlight penceresini yeniden boyutlandırabilir veya masaüstünüzde herhangi bir konuma taşıyabilirsiniz.

  Safari “Pinned Siteler” ve Ses Kısma Özelliği

  OSXELCapitan1128

  Maillerinizi, Facebook veya Twitter sayfalarınız gibi sık ziyaret ettiğiniz web sitelerini iğneleyerek, bu sitelerin açık, güncel ve kolayca erişilebilir halde kalmalarını sağlayabiliyorsunuz. Sayfalar arka planda aktif kalıyor ve sekme çubuğunuzun sol tarafına sabitleniyor.

  Fotoğraf Uygulaması için Yeni Eklentiler

  OSXELCapitan11337

  OS X El Capitan, Mac App Store’da bulabileceğiniz ve doğrudan Fotoğraflar uygulamasında kullanılabilecek üçüncü parti uygulamaları destekliyor. Bir fotoğraf üzerinde farklı geliştiricilerin geliştirdiği farklı eklentileri kullanabiliyorsunuz. Veya isterseniz, eklentileri ve Fotoğraflar uygulamasındaki yerleşik düzenleme araçlarını birlikte kullanmayı da tercih edebiliyorsunuz. Göze çarpmayan filtrelerden profesyonel pürüz azaltmaya kadar tüm özelliklerle fotoğraf düzenlemeyi yepyeni bir seviyeye taşıyabiliyorsunuz.

  Fotoğraflar uygulaması, arşivinizi daha da kolay yönetebilmenizi sağlayacak şekilde düzenlenmiş. Tek bir görüntüye veya bir grup fotoğrafa konum eklenebiliyor. Fotoğraf başlıkları, açıklamalar ve anahtar sözcükler toplu olarak değiştirilebiliyor. Dilerseniz, albümlerinizi ve içeriklerini tarihe, başlığa ve diğer pek çok filtreye göre sıralanabiliyorsunuz.

  Apple Haritalar Transit Yol tarifi

  OSXELCapitan1121dd

  Eğer ulaşım için tren veya otobüs kullanıyorsanız, Harita sayesinde şimdi dünyanın belirli şehirlerinde hayatınız daha da kolaylaşacak. Toplu taşıma için yerleşik haritaları, yol tariflerini veya sefer saatlerini, yani A noktasından B noktasına gitmek için ihtiyaç duyduğunuz her şeyi OSX El Capitan Harita’da bulabilirsiniz. Harita uygulaması, yürüyerek veya metro, tren, otobüs ya da vapurla ulaşım için size ayrıntılı yol tarifi sunuyor ve en iyi rotayı önerebiliyor. Bu uygulama halen ülkemizde kullanılamıyor. Bu uygulamanın iOS 9.1 versiyonununda olduğunu hatırlatalım.

  Kaynak: Apple

   

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN