Oppo Watch: Apple Watch’a ciddi rakip geldi

0

Oppo Watch ,  büyük ve kullanışlı bir ekrana sahip ve bir akıllı saatten beklediğiniz pek çok özelliği size sunabiliyor. Apple Watch’a ciddi bir alternatif olarak karşımıza çıkan Oppo Watch’ı gelin yakından bakalım.

Oppo Watch ürününü kutudan çıkardığımızda ilk izlenimimiz, bunun bir Apple Watch akıllı saate fazlasıyla benzemesi oldu.

Saatin ekranına baktığımızda, sağ ve sol yan taraflardan kavislendirilmiş olarak gelmesi, hem göze hoş geliyor hem de daha yumuşak bir kullanım deneyiminin önünü açıyor.

Sağ yan tarafta fiziksel tuşlara yer verilmişken, hoparlör ve mikrofon detayları da es geçilmemiş, iyi de olmuş.

Kayışlar hariç yaklaşık 40 gram ağırlıkta ve 5ATM suya dayanıklı bir yapıyla gelen saatin çerçeveleri için alüminyum alaşım tercih edilmiş. Gerçekten şık göründüğünü söylemekte yarar var, ancak tabii ki dikkatli kullanım önemli.

Oppo Watch

1.91 inç kavisli ekran

Kavisli ekranın etrafında onu koruyacak detaylar yok. Dolayısıyla örneğin evinizde ya da ofisinizde köşelerden dönerken, kapılardan geçerken, kollarınıza dikkat etmelisiniz. Eğer toplu taşıma kullanıyorsanız, dikkat etmeniz gereken yerlerden biri de burası. Zira yanlışlıkla kıyıya – köşeye çarptığımız oluyor ve ufak bir çarpma sonucu saatin ekranında istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabilir.

Oppo Watch

Ürünümüzün büyük bir ekranı var diyebiliriz. 1.91 inç değerdeki Amoled ekran, yanlardan kavislendirilmiş ve bu da rahat bir kullanımın önünü açıyor. 402×476 çözünürlüklü ekran, net bir görüntüleme kalitesine sahip. Dış mekân kullanımlarında da genellikle iyi performans sunuyor, ki bunun için parlaklık düzeyinde biraz artış yapmanız daha iyi olacaktır.

Performans

Oppo Watch, Qualcomm Snapdragon Wear 3100 işlemci ve Ambiq Micro Apollo3 işlemci ile geliyor. İyi performans esnasında düşük güç tüketiminin hedeflendiği saat, genel olarak iyi bir performans düzeyine sahip.

Tabii şöyle bir soru da sorulabilir: “Snapdragon Wear 3100, Eylül 2018’te tanıtılmıştı. Daha güncel bir işlemci tercih edilemez miydi?” Wear Os işletim sistemi için optimize olarak Snapdragon Wear 4100 ve 4100 Plus’tan sö edilebilir, ancak bunlar yakın zamanda duyurulan işlemciler. Öyle ki, işlemcilerin duyuru zamanı ile bu saatin çıkış zamanı arasında da pek fark yok. Yani bu yeni işlemcilerin bir sonraki saat için kullanılması daha muhtemel duruyor.

Oppo Watch

Oppo Watch, Google’ın Wear işletim sistemiyle geliyor. Cihazı kısa sürede Android ya da iOS işletim sistemli telefonunuzla eşleştirebiliyorsunuz. Biz, testlerimizi bir Android telefon üzerinden gerçekleştirdik. Oppo’nun belirttiğine göre, saatin bazı özellikleri iOS tarafında kullanılamıyor.

Saat ile telefonunuzu eşleştirdikten hemen sonra, Wear OS ve Hey Tap Health uygulamalarını kurmanız gerekiyor. Böylelikle saatinize dair detayları görebilir, hemen sonrasında bir profil oluşturarak da günlük, haftalık ve aylık aktivitelerinizi takip etmeye başlayabilirsiniz.

Oppo Watch

Arayüzü

Saatin kullanışlı ve genel olarak akıcı bir arayüzü var. Birkaç dokunuşla istediklerinize ulaşabiliyor, yeri geldiğinde sesli komutlar da verebiliyorsunuz. İsterseniz saat üzerindeki uygulama mağazasına giderek pek çok farklı uygulamayı yükleme şansınız da var. Tabii pek çok farklı saat yüzü seçeneğinin olduğunu da söylememize gerek yok sanırız.

Bu saat ile kalp ritminizi takip edebilir, nefes egzersizleri yapabilir ve onlarca farklı spor dalıyla ilgili veriler tutabilirsiniz. İster iç mekân, isterseniz de dış mekân sporlarıyla ilgileniyor olun, karşınızda pek çok seçenek var.

Tabii ki uyku takibi de unutulmamış. Kaç saat uyudunuz, ne kadarı hafif, ne kadarı derin uyku, her detayı görebiliyorsunuz. Burada can sıkıcı bir detay olarak, saatin akşam 20:00 ile ertesi sabah 10:00 arasındaki uyku verilerini kaydedebildiğini söylemeliyiz. Kendi adıma konuşmam gerekirse, hafta sonları evdeyken, öğleden sonraları bir şeyler okuyarak ya da film izleyerek uykuya dalmayı seviyorum. Bu anlardaki verilerin kaydedilemiyor olması can sıkıcı.

Oppo Watch

Arama, bildirim ve cevaplama

Telefonunuza bir bildirim geldiğinde, bunu titreşimli olarak saatiniz aracılığıyla da öğrenebiliyorsunuz. Diyelim ki bir e-mail aldınız. Buna hızlı cevaplar arasından bir seçimle cevap verebilir, isterseniz klavye ile uzun bir cevap verebilir, isterseniz de sesli komutları tercih edebilirsiniz. Gelen bildirimlerde görsel ve emoji varsa, genellikle bunları da görebiliyorsunuz. Kullandığımız esnada herhangi bir bozuk karakter, Türkçe karakter sorunuyla da karşılaşmadığımız belirtelim.

Diyelim ki ofisinizde çalışıyorsunuz ya da evinizde uzanmış, dinleniyorsunuz. Telefonunuz sizden birkaç metre uzakta, şarj oluyor. O esnada sizi biri arıyor. Hiç keyfinizi bozmadan, yerinizden kalkmadan, bileğinizdeki saat aracılığıyla gelen aramaları cevaplayabiliyor, hatta isterseniz yine saat üzerinden başkalarını arayarak sesli görüşmeler gerçekleştirebiliyorsunuz. Bu tip işlemler için sessiz bir ortamda olmanızı öneririz. Hem görüşmenin özel olması hem de ses kalitesi itibarıyla. Tahmin edeceğiniz gibi telefonunuzdaki kadar yüksek kalitede sesler alamıyorsunuz, ama yine de anlaşılır görüşmeler mümkün. Ciddi bir sorunla karşılaşmadık.

Oppo Watch

 

1GB RAM ve 8GB dahili depolama faktörleri bulunan saat; Bluetooth 4.2, NFC ve GPS gibi teknolojileri bünyesinde barındırıyor. Ürünün kullanılabilirliğini artıran bir diğer faktör ise, Google’ın sesli asistanı. Yazmanın zor olduğu ve bilgiye acil ihtiyacınız olduğu anlarda Google Asistan’a seslenin ve o da size cevapları sunsun. Örneğin Google’ın Translate uygulaması da saatte mevcut ve turistik gezilerinizde, yabancı dilde basit cümleler kurabilmek için sesli komutlarla yardım alabilirsiniz. Mesela siz, Türkçe olarak “Nasılsın?” dersiniz, Google Translate de hemen size Almanca karşılığını sunar.

Oppo Watch, 430mAh pille geliyor ve bu pil, hızlı şarj desteği sunuyor. Kutudan çıkan şarj yatağıyla ürünü yaklaşık 75 dakikada sıfırdan yüzde yüze şarj edebiliyorsunuz. Yaptığımız denemelerde, pek çok özelliği kullandığımız takdirde tek şarj ile bir günü çıkarabildik, ama açıkçası daha iyi bir pil performansı beklerdik.

Oppo ürün ailesi hakkında detaylı bilgi ve satın almak için buraya tıklayın

Cevap bırakın