Oppo Enco Air İncelemesi

0

Oppo kablosuz kulaklık ürün yelpazesini genişletmeyi sürdürüyor. 599 TL’lik fiyat etiketiyle satışa sunulan Oppo Enco Air, uygun fiyat karşılığında kristal kalitede ses, yapay zekâ destekli ortam gürültüsü azaltma, şık tasarım, hafiflik ve uzun pil ömrü gibi özellikleri ve nitelikleri sunuyor. Oppo Enco Air inceleme yazısında bu tam kablosuz kulaklık ile ilgili izlenimlerimizi aktarıyoruz.

Oppo Enco Air’ı mediamarkt.com.tr’den hemen satın alın

Bugünlerde tam kablosuz kulaklıkların silikon uçlu ve açık uçlu olmak üzere iki farklı uç tasarımıyla geldiğini görüyoruz. Her bir tasarımın kendi hayranları var. Oppo Enco Air ise açık uçlu bir tasarımla geliyor. Yani kulağa taktığınızda kulak kanalı tamamen kapanmıyor. Bu sayede çevrenizle olan ilişkiniz tam anlamıyla kesilmemiş oluyor.

Açık uçlu tasarım nedeniyle herkes için tek bir standart boyut söz konusu. Biz Enco Air’ı kulaklarımıza taktığımızda uyum konusunda bir sıkıntı yaşamadık. Ani hareketlerde de herhangi bir tekin kulaktan fırlaması söz konusu olmadı. Bunda gövde kısmının iyi biçimde ayarlanmış uzunluğunun da payı var. Kulaklıkları taktığınızda rahatça oturmaya yardımcı olacak yeterliliğe sahip. Bunun dışında, gördüğümüz diğer örneklere göre biraz daha kısa tutulduğunu belirtmek gerekiyor.

oppo enco air inceleme

Enco Air, diğer çoğu açık uçlu tam kablosuz kulaklıklarda görmeye alıştığımız bir tasarımla geliyor. Ancak onlara göre daha hafif olmasıyla dikkat çekiyor. Her bir kulaklık teki sadece 3,75 gram ağırlığında, yani bir A4 kağıttan bile daha hafif. Kulaklık teklerinin her birini yuvasından çıkardığınızda bu hafifliği hissediyorsunuz. Bu hafiflik, kulaklıkların uzun süreli kullanımlarda da daha az baskı yaratmasını sağlıyor.  Gövde kısmının ucunda gördüğümüz gümüş renkli yansıtmalı yüzey şarj kutusuyla fiziksel temasın gerçekleştiği şarj bölümü. Oppo, burayı da şık görünecek biçimde tasarlamış. Ayrıca kulak ve gövde kısımlarına yerleştirilmiş mikrofonlar da dikkat çekiyor.

Öte yandan gövde kısmı dokunmatik kontrolleri de destekliyor. Çift tıklatmayla önceki ya da sonraki parçaya geçme, üç tıklatmayla sanal asistanı başlatma, hafifçe bastırıp bekleterek ses ayarı yapma gibi dokunmatik kontroller var. ColorOS yüklü bir Oppo telefonu kullanıyorsanız, dokunmatik kontrolleri Bluetooth ayarları içinden özelleştirebilirsiniz.

oppo enco air inceleme

Elimizdeki siyah renkli Oppo Enco Air’ın oldukça parlak ve şık göründüğünü belirtelim. Şıklık konusunda ona eşlik eden şarj kutusu da geri kalmıyor. Oval biçimli şarj kutusu mat yüzeyi ve siyah rengiyle epey havalı görünüyor. Kapak kısmı şeffaf biçimde tasarlanmış ve bu da kutuya ayrı bir hava ve farklılık katıyor. Kapağın içinde kulaklıkların görünmesi de hoş bir görünüm oluşturuyor. Tek bir parmak hareketiyle kapağı kolaylıkla açabilir ve sonrasında yine aynı biçimde kolaylıkla kapatabilirsiniz. Oldukça sağlam ve kararlı biçimde hareket eden bir menteşe yapısı mevcut. Bu arada şarj kutusu ve kulaklıkların toplam ağırlığının 40.4 gram olduğunu belirtelim. Boyutu ve ağırlığıyla şarj kutusunu çantanızda olduğu kadar cebinizde de rahatlıkla taşıyabilirsiniz.

Dikkat çekmemiz gereken bir başka ayrıntı da Oppo Enco Air’ın IPX4 sertifikasına sahip olması. Yani sıvı sıçramalarına karşı dayanıklı. Dışarıda yağmur altında gerçekleştirdiğiniz aktivitelerde veya yoğun antrenmanların sonucunda oluşan terden etkilenmiyor. Böylelikle spor yaparken sizi motive edecek parçaları dinleyebilir veya sevdiğiniz podcast programlarıyla keyfinizi biraz daha artırabilirsiniz.

oppo enco air inceleme

Bağlantı teknolojileri bakımından Enco Air günümüzün standartlarını yakalıyor. Kulaklık en son Bluetooth 5.2 teknolojisini kullanıyor. Bu sayede ilk kurulum ve sonrasındaki yeniden bağlantılarda hızlı biçimde bağlantı gerçekleşiyor. Öte yandan önceki Bluetooth standartlarına göre daha düşük gecikmenin varlığı sayesinde özellikle oyun oynarken Enco Air’ı daha iyi ve verimli biçimde kullanabiliyorsunuz. AAC ve SBC HD ses kodları destekleniyor. Bu da kablosuz kulaklıklarla sunulan ses deneyiminin kablolu kulaklıklarınkine daha yakın olmasını sağlıyor.

Enco Air’ın açık uçlu tasarımının getirdiği avantajlardan biri de daha geniş bir fiziksel ses sürücü biriminin kullanılması oluyor. 12 milimetrelik ses sürücüsü ile daha yüksek ve güçlü ses çıkışı sağlanıyor. Ses kalitesi açısından da Enco Air, sahiplerini tatmin edecektir. Yeterli bir ses çıkış şiddeti var. Baslar çok ön planda olmamakla birlikte varlığı iyi derecede hissediliyor. Orta frekanslara nazaran alçak ve yüksek frekanslara biraz daha fazla odaklanılıyor. Buna rağmen vokaller de anlaşılır seviyede bulunuyor. Tizlerin varlığı baslara göre daha fazla hissediliyor, ancak en yüksek ses şiddetinde patlama yok. Genel olarak temiz ve net bir ses çıkışının olduğunu söyleyebiliriz. Podcast ve benzeri konuşma ağırlıklı içeriklerde Enco Air iyi bir deneyim sunacaktır. Film izlerken Enco Air, kullanıcıları tatmin edecektir. Bu arada oyun oynarken iyi bir çevresel ses etkisi sunuluyor. Böylelikle oyun daha da sarmalayıcı hâle geliyor.

Oppo Enco Air telefon görüşmelerinde de iyi bir deneyim sağlıyor. Yüksek çözünürlüklü gürültü engelleme özelliği sayesinde yoğun ortamlarda yaptığınız telefon görüşmelerinde bile sesiniz karşı tarafa oldukça net ve anlaşılır biçimde iletiliyor. Enco Air ile yaptığımız telefon görüşmelerinde karşı taraftan sesimizin net biçimde anlaşıldığı şeklinde geri dönüşler aldığımızı belirtelim.

Pil tarafına geldiğimizde, Enco Air’ın güçlü bir performans sunduğunu görüyoruz. Tek bir şarjla dört saate yaklaşan bir kullanım elde etmek mümkün oluyor. Şarj kutusuyla da ek olarak 5 kez tam dinleme imkanı elde ediliyor. Sonuç olarak toplamda 24 saate varan bir kullanım imkanı var ki, bu da bir kablosuz kulaklık için oldukça uzun bir süre. Kulaklıkları şarj kutusundaki yuvasına yerleştirdiğinizde, manyetik kuvvet sayesinde kulaklıklar sağlam biçimde yuvalarına oturuyor. Şarj kutusunu da altında bulunan USB-C portu üzerinden şarj edebilirsiniz. Kutudan çıkan kısa USB-C kablosu epey kullanışlı. Bununla bilgisayara bağlayabileceğiniz gibi, uygun bir güç adaptörüyle prize bağlayıp şarj etmeniz de mümkün. Eğer ColorOS kullanıcı arayüzlü bir Oppo telefonu kullanıyorsanız, şarj kutusunu telefonun yanına yaklaştırıp kapağı kaldırdığınız anda ekrandaki pencere yardımıyla kulaklıkların ve şarj kutusunun şarj durumları gösteriliyor. İlk eşleştirme sırasında, şarj kutusunun kapağını kaldırdıktan yaklaşık 10 saniye sonra Enco Air eşleştirme moduna giriyor. Ya da kulaklıklar kulağınızdayken her iki kulaklığın dış kısmına dört saniye boyunca basılı tutmanız yeterli. Eşleştirme işlemini her türlü Bluetooth destekli cihazla kolaylıkla gerçekleştiriyorsunuz.

Oppo Enco Air şık tasarıma sahip olan bir kablosuz kulaklık. Üstelik hafifliği de kullanışlılığı artırıyor. Açık uçlu tasarımı bu tarz ürünleri sevenlerin epey hoşuna gidecektir. Uyum konusunda da bir sıkıntı yaşama ihtimaliniz düşük. Ses kalitesi açısından sahiplerini fazlasıyla tatmin edecektir. Uzun telefon görüşmeleri yapanlar da hem ses kalitesinden hem de ortam gürültüsü engelleme özelliğinden memnun olacaktır. Pil performansıyla da göz dolduruyor. Bütçesini zorlamadan iyi bir kablosuz kulaklık isteyenler için Oppo Enco Air önerilir.

Oppo Enco Air’ı mediamarkt.com.tr’den hemen satın alın

Cevap bırakın