Opera GX Oyuncular için Özel Seçenekler Sunan bir Tarayıcı

0

Sayısı devamlı artan bilgisayar oyuncuları için markalar her geçen gün yeni donanım ürünleri ve ekipmanlar geliştiriyor. Büyük bir pazar haline gelen oyunculara özel ürünler kervanına kendine has bir kullanıcı kitlesi olan istikrarlı tarayıcı markası Opera da katılıyor. Opera GX ismindeki tarayıcı, performans odaklı kontrol özellikleriyle oyunculara hitap ediyor.

opera
Opera GX ile tarayıcının sistemi yormasını engelleyebilirsiniz

Opera GX nedir, ne değildir?

Ücretsiz olarak indirip kullanabileceğiniz Opera GX, oyuncular için sıfırdan geliştirilen bir tarayıcı değil. Bunun yerine mevcut Opera tarayıcısı altyapısı üzerinde geliştirmeler görüyoruz. Ancak geliştirmeleri de doğru yorumlamak gerek. Elimizdeki tarayıcı herhangi bir overclock veya benzeri bir donanımsal performans artışı sağlamıyor. Aynı şekilde web tabanlı oyunları daha hızlı oynamanıza yaramıyor.

Peki bu tarayıcı ne yapıyor?

Eğer oyun oynarken arka planda tarayıcıya ihtiyaç duyuyorsanız Opera GX çeşitli özellikleriyle donanıma binen yükü hafifletiyor. Bildiğiniz gibi artık internet siteleri özellikle çok fazla RAM tüketiyor. Birden fazla sekmeyi açık hale getirdiğinizde neredeyse ikinci bir oyun açmış kadar sisteminizi meşgul etmiş oluyorsunuz. Özellikle ALT + TAB yapıp arka plana geçtiğinizde bilgisayarınız kendinden geçiyorsa Opera GX işinize yarayabilir.

Gelişmiş Kontrol Paneli

Hemen sol tarafta bulunan GX Kontrol Paneli ile RAM, işlemci ve ağ kullanımını sınırlayabilirsiniz. Böylelikle tarayıcınızı tabir yerindeyse dizginlemiş olursunuz. Bu özellikler en çok Twitch ile yayın yapan oyuncuların işine yarıyor. Çünkü Opera GX dahili olarak solda bir Twitch paneli ile geliyor. Hesap bilgilerinizi buraya girip RAM ve işlemci tüketimini belirleyerek oyun performansınızdaki muhtemel düşüşlerin önüne geçmiş olursunuz. Panel içinde bir diğer önemli özellik de ağ kısıtlaması. Çevrimiçi oyunlarda gecikme olmaması için Twitch ya da benzeri başka sitelerin açık olduğu diğer sekmelerin en fazla ne kadar internet kullanabileceğini belirleyebiliyorsunuz.

Görsel olarak karanlık bir tema ile gelen tarayıcı RGB renkleri ile uyumlu. Özellikle Razer ürünleri ile bütünsellik içinde hareket eden tarayıcı dilerseniz oyun haberleri, indirimler ve kampanyalardan sizi haberdar edebiliyor. Tarayıcı aynı zamanda oyuncular için yeni gelişmekte Video Over Game isimli bir özelliği yakında kullanıma açacak. Bu özellik sayesinde oyun oynarken takıldığınız bir bölüm ya da izlemek istediğiniz bir başka yayın, mevcut oyunun üzerine belirleyeceğiniz pencere boyutlarında gelecek. Görüldüğü gibi Opera GX belki bir devrim yaratmıyor ancak oyunculara sunduğu kontrol özellikleri hiç de yabana atılacak gibi değil.

Cevap bırakın