Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  HaberlerTeknolojiOpera ‘yüzde 50’ daha fazla iddialı!

  Opera ‘yüzde 50’ daha fazla iddialı!

  operaİnternet tarayıcıları arasındaki rekabet oldukça yüksek. Chrome, Mozilla gibi platformlar her ne kadar başı çekse de Opera’nın da geniş bir kullanıcı kitlesine sahip olduğu biliniyor. Yeni bilgi ise internet tarayıcısının yeni güç koruma modu sayesinde gündeme gelen büyük iddiası ile ilgili…

  İddia, Opera’nın yeni güç koruma modu sayesinde Windows 10 işletim sistemine sahip tüm bilgisayarlarda Google Chrome’a göre yüzde 50 daha fazla pil ömrü vaat etmesi şeklinde. Bu nasıl bir modmuş böyle dedirten özelliğin aktif edilmesi için bilgisayarın elektrik priziyle bağının olmaması (güç kaynağının takılı olmaması) ise gereken koşul durumunda. Bağlantı olmadığında Opera ekranının sağ üstünde küçük bir ikon beliriyor, buraya tıklanıldığında söz konusu özellik devreye giriyor.

  Nasıl başarıyor?

  Yeni modun arka plandaki sekmelerin RAM’i yorması, kullanılmayan ama yüklü eklentilerin durdurulması, son olarak da video oynatma konusundaki geliştirme beraberinde enerji verimliliği sağladığı kaydediliyor. Yüksek performanslı bilgisayarlar üzerinde gerçekleştirilen ilk testlerin sonuçları da kamuoyuyla paylaşıldı, sonuçların etkileyici olduğunu belirtelim.

  Neden Chrome?

  Gelişmede baz alınan platformun Chrome olması dikkat çekici. Kamuoyunda Google’ın internet tarayıcısının pil tüketiminde agresif olduğu yönünde genel bir kanı hakim, bu noktada Opera’nın durumu lehine kullanmayı amaçladığı görülüyor. Şimdilik geliştirici modunda olan özelliğin kısa süre içinde final versiyonunun indirilmeye/güncelleme olarak sunulacağı belirtiliyor.

  Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN