Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  HaberlerTeknolojiÖnümüzdeki yıllarda tarihe karışacak 8 teknoloji

  Önümüzdeki yıllarda tarihe karışacak 8 teknoloji

  Teknoloji hızla gelişiyor, gelişirken de daha birkaç yıl öncesine kadar aktif olarak kullandığımız teknolojileri de tarihin tozlu sayfalarına kaldırmaya devam ediyor. Teyp kasetlerinden video kasetlerine, disketlerden daktilolara birçok teknolojik ürün ortadan kalktı. Kulağımızdan düşürmediğimiz pili bitmesin diye kalemle sarma uzmanı olduğumuz kasetli Walkman’ler bile tarih oldu. Durum böyle olunca şu an kullandığımız ve önümüzdeki birkaç yıl içerisinde yok olup gitmeye mahkum olan teknolojilerin hangileri olduğunu insan düşünmeden edemiyor. Bu haftaki yazımda bana göre önümüzdeki birkaç yıl içerisinde tarihe karışacağını düşündüğüm teknolojileri yazdım.

  Sim kartlar

  Neredeyse 20 yılın üzerinde bir süredir hayatımızın içinde olan sim kartlar zaman içerisinde gelişip ufalsa dahi önümüzdeki birkaç yıl içerisinde yok olmaya mahkûmlar. Bunun en önemli nedeni ise Apple ve Samsung gibi şirketlerin e-sim üzerinde çalışması. Yani sim kartlar bir nevi cihazla birlikte gelecek. Çok yakında yeni çıkacak cihazların bu teknolojiyle birlikte gelmesiyle yavaş yavaş sim kartlar ortadan kalkacak.

  Faks cihazları

  E-postanın yaygınlaşması ile birlikte kullanımı gittikçe azalan faks cihazlarının aslında şimdiye kadar çoktan ortadan kalkması bekleniyordu. E-posta ve diğer mesajlaşma yöntemlerine rağmen bu zamana kadar direnebilen cihazları direnişlerine birkaç sene içerisinde son verecekler gibi gözüküyor. E-imza gibi teknolojilerin sık kullanılmasıyla birlikte yasal açıdan zorluklar kalkınca faks cihazlarını eskiden faks çekmek için ne kadar uğraşırdık diye gülümseyerek hatırlayacağız.

  fax

  Uzaktan kumandalar

  Evet yanlış okumadınız uzaktan kumandalar da tarihin tozlu raflarına kalkacak teknolojiler arasında yer alıyor. Uzaktan kumanda ile yönetilen televizyonlar ve diğer cihazları sesli ya da el hareketleriyle kumanda edebileceğiz. Bu da olmadı cebimizdeki akıllı telefonları kullanarak televizyon kanallarını değiştireceğiz. Birkaç sene sonra televizyonlar için de aynı şeyleri konuşmayalım?

  remote

  CD ve DVD oynatıcılar

  CD’ler tarihe karıştı bile, DVD’ler de yavaş yavaş ortadan kalkmaya başlıyor. Yerlerini Blu-Ray ve kendi depolama alanına sahip oynatıcılar alıyor. USB sürücüler, SD kartların takılabildiği bu oynatıcılar kullanıcılara büyük rahatlık sağlıyor, okuma yazma dertleri yok.

  dvd_player

  3D TV’ler ve gözlükler

  Sanal ve artırılmış gerçeklik varken üç boyutlu televizyonlara, gözlüklere ne gerek var? Birçok televizyon üreticisi zaten 3D televizyon üretmekten vaz geçti. Bu televizyonları alanların çoğu da bu özelliği kullanmıyor. Ayrıca sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik ürünleri her geçen gün artıyor, kullanıcılar daha fazla gerçeklik sağlayan bu ürünleri tercih edecekler. Dolayısıyla tarihe karışacak teknolojiler listemize ilk sıralardan giriyor.

  3d

  Kablolu şarj cihazları

  Akıllı telefonlar ve diğer cihazlar için yavaş yavaş ortaya çıkmaya başlayan kablosuz şarj cihazları büyük kolaylık sağlıyor. Cihazınızı kablosuz şarj cihazına koyuyorsunuz ve şarj oluyor, kablo takmakla çıkarmakla uğraşmıyorsunuz. Bu kadar basit. Bu kadar basit olan bir şeyin de yaygınlaşmaması mümkün değil. Ucuzlayıp yaygınlaştıkça kablolu şarj cihazları da yavaş yavaş ortadan kalkacak. Hemen olmasa da 5 – 10 seneye kalmaz diye düşünüyorum.

  Kredi Kartları

  Bizi nakit taşıma derdinden kurtaran, neredeyse herkesin cüzdanında bulunan kredi kartları da tarihe karışacak. Akıllı telefonlar ve saatler gibi giyilebilir cihazlar kredi kartlarının yerini alacak. Cüzdandan kart çıkarmak, şifre girmek yerini akıllı telefon ve giyilebilir cihazlara, biyometrik teknolojilere bırakacak. Apple, Samsung, Google, Visa, MasterCard gibi şirketler bu konuda büyük yatırımlar yapıyor. Kısacası elveda kredi kartları…

  mobilepayment_cs6

  Anahtarlar

  Biyometrik teknolojilerin gelişmesi ve yaygınlaşmasıyla birlikte geleneksel anahtarlar yavaş yavaş yerlerini yeni teknolojilere bırakacak. Evinizin ya da otomobilinizin kapısına geldiğinizde kapılar otomatik olarak açılacak ya da ayrılınca kilitlenecek. Şu an kullanımda olan bu teknolojiler anahtarların sonu olacak. Elbette kilitler yerini korumaya devam edecek.

   

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN