Online Videonun Yükselişi

0

 Günümüzde özellikle akıllı telefon kullanımındaki alışkanlıklar, mobil internet hızının artması  ve teknolojinin sağladığı avantajlar sayesinde, dijital kameraların kapasite ve özelliklerinin artmasıyla birlikte, online video izleme oranlarında adeta patlama yaşanıyor. Tahminlere göre; bu yıl genelinde tüm internet trafiğinin neredeyse yüzde 74’ünü videonun oluşturacağı söyleniyor.

 Video içeriği üreticileri, özellikle çevrim içi videonun önlenemez yükselişindeki potansiyelin heyecanı içindeler.

Canlı Video Paylaşımı

2016, özelikle Meerkat ve Blab’ın başlattığı canlı video servislerine olan ilginin oldukça fazla olduğu bir yıl oldu. Bu etkiyi gören büyük teknoloji firmaları, kendi servislerini de hızla piyasaya sürdü. Twitter’ın Periscope’ı, Facebook’ın canlı video servisi, YouTube’ın Live uygulaması, Snapchat’in kendi servisi ve Instagram’ın öyküler özelliği, canlı video yayını konusunda oldukça etkili olmaya başladı. Bu konuda son günlerde piyasaya sürülen servislerden bazıları 4K ve 360 derece desteği verebilecek duruma bile geldiler.

 Facebook’un yaptığı araştırmaya göre; canlı videoda alınan yorumların diğer video yayınlarına göre 10 kat daha fazla olduğunu ortaya koydu.  Bu araştırma da gösteriyor ki; canlı video içeriğinin etkileşimi oldukça fazla. Akıllı telefon kullanım oranlarındaki artış, daha fazla canlı yayın servisin kullanılması anlamına geliyor. Günümüzde, öğrencilerin canlı video ile ders çalıştığı bir zamanda yaşıyoruz.

 Sanal ortamda arkadaşlar ile takılmak için kullanıma sunulan ve Meerkat çalışanlarının geliştirdiği Houseparty uygulaması, sadece bir ay gibi kısa bir sürede bir milyon aktif kullanıcıya ulaşmış durumda.

Mobil Canlı Video Ortamların Kullanımı Artıyor

 Günümüzde dünyada neredeyse 2.5 milyar akıllı telefon kullanılıyor. Mobile geçiş hızla devam ediyor. Mobil kullanımının artması, daha fazla video izleneceği anlamına da geliyor. Üretilen videoların neredeyse yüzde 50’si akıllı telefonlar kullanılarak çekiliyor. Akıllı telefonlarla çekilen dijital videoların yıllık büyüme oranı yüzde 33’ü bulmuş durumda.

 Dünya genelinde masaüstü bilgisayarlar ve akıllı televizyonlar gibi sabit ortamlardan canlı video izlemek için harcanan zaman günde ortalama 16 dakika olmasına rağmen, akıllı telefon ve tabletlerden canlı video izleme süresi, günde ortalama 19,7 dakikayı bulmuş durumda.

 Zenith’in tahminlerine göre; 2018 yılına gelindiğinde mobil ortamlardan günlük video izleme süresinin ortalama 33,4 dakikayı bulacağı ifade ediliyor.

Makine öğrenmesi ve Yapay Zaka, Video Aramasında Etken Rol Oynayacak

 Büyük markalar özellikle YouTube üzerinde milyonlarca video arasından kendi videolarının aranarak bulunması ve öne çıkartılması için büyük çaba harcıyor. Video üreticileri, YouTube gibi neredeyse sekiz milyon video bulunan, yaklaşık 500.000 saat uzunluğundaki ve 1,5 Terabayt boyutlarındaki bir alandan kendi içeriklerinin bulunmasına yardımcı olmak için zaman harcıyorlar. Şirketlerin aramalarda öne çıkmak için, yapay zekadan yardım aldıklarını görüyoruz.

Doğal Videonun Yükselişi

 YouTube, Facebook, Instagram, Periscope gibi ortamlarda video paylaşımın artması ile bu servislerin doğal video üretimindeki rolü de oldukça arttı. Bu platformların özellikle kişisel video üretimi konusunda patlama yaptığını söylemek yanlış olmaz. Canlı video paylaşımının bu kadar popüler olacağını tahmin etmek zaten çok da zor değildi.

 Microsoft’un yaptığı araştırmalar göre; Amerikaları gençlerin yüzde 91’i YouTube kullandıklarını ifade etmişler. Bunun yanında, aynı yaş grubundaki gençlerin Snapchat kullanım oranı yüzde 66, Facebook kullanım oranı da yüzde 61’de kalmış. Bu araştırma da gösteriyor ki, canlı ve doğal video izleme oranları gün geçtikçe artıyor.

 Özellikle akıllı telefon teknolojisindeki gelişmeler ile dijital video çekebilen cihaz sayısının artması sayesinde, doğal video paylaşımı da artıyor. Bundan önceki yıllarda, çekilen videoların öncelikle farklı araçları ile düzenlenip paylaşılması ile sağlanan etkileşim oranlarının yanında, günümüzde anlık olarak çekilen doğal videoların kazandığı etkileşimin daha fazla olduğunu söylemeliyim.

 

Cevap bırakın