Online tehditler gizlilik önlemlerini artırıyor

0

Sosyal medyayı kullanan birçok kişi ne tür tehditlerle karşı karşıya kaldığının ve bu çevrimiçi tehditlerin kendi başlarına nasıl işler açabileceğinin daha tam olarak farkına varmamış olsalar da bilinçli bir kesim kullanıcı tehlikenin farkına varmaya ve internet platformunun aslında dışarıdan görüldüğü gibi keyifli ve masum bir yer olmadığını anlamaya başladı. Bilinçli kullanıcılar özellikle sosyal medyayı kullanırken gizlilik ayarlarının ne olduğunu hem çok iyi biliyorlar hem de bu ayarları kullanarak daha fazla nasıl güvende kalabileceklerinin farkındalar.

Sıradan bir internet kullanıcısının internette gezinirken arama motorlarında, e-ticaret ve kumar oynatan sitelerde, farklı sosyal medya ortamlarında ve aşırı cinsellik içeren sitelerde anlık maruz kalabileceğini çok fazla güvenlik tehdidi bulunuyor. Bu yüzden bu tip sitelerde çok fazla zaman geçiriyorsanız her an bir online tehdit ile karşılaşabileceğinizden hiç kuşkunuz olmasın.

Tanımadığınız Kişiyi Takip Etmeyin ve İstek Gönderdiyse Bile Arkadaş Olmayın

Son dönemde yaşanan online tehditlerdeki en önemli artışlardan biri de sosyal medyada yaşanıyor. Çünkü bu platformda her arkadaş olduğunuz kişi ve her yaptığınız paylaşım bir güvenlik açığı oluşturabiliyor. Tanımadığınız kimseyle kesinlikle arkadaş olmayın ve özel fotoğraflarınızı herkese açık olarak paylaşmayın. Sadece bu 2 gizlilik önlemiyle bile sosyal medya platformlarındaki oluşabilecek tehditlerin bir bölümünü önleyebilirsiniz.

Özellikle Facebook’da Gizlilik Ayarları Çok Önemli

Aktif bir Facebook kullanıcısıysanız ilk öğrenmeniz gereken şey Facebook’daki gizlilik ayarlarının nasıl yapıldığı olmalıdır. Gizlilik ayarları yapılmamış bir hesap kullanıyorsanız kendinizi asla güvende hissetmemelisiniz. Tüm özel bilgi ve paylaşımlarınız bile herkes tarafından görülebilir. Ayarlar ne kadar sıkıysa online tehditler o denli azalacaktır.

Basit ve tahmin Edilmesi Kolay Şifre İle Her Sosyal Medya Hesabına  Aynı Şifre Kullanımı Yapılmamalı

İnternete açık platformlarda kullandığınız tüm kullandığınız tüm web sitesi,  uygulama ve sosyal medya hesaplarınızın giriş şifrelerini gözden geçirerek tahmin edilmesi zor şifrelerle değiştiriniz. Şifrelerinizde kesinlikle doğum ve özel bir yıl dönümü tarihi ile isim ve soyadı kombinasyonu kullanmamaya özen gösterin.

Ne Tür Online Tehditler Bulunuyor?

Eriştiğiniz Web Sitelerinde Zararlı Kodlar Olabilir

Kötü niyetli bilgisayar korsanları kimi zaman ziyaret ettiğiniz bir sitenin yazılımının arasına bazı komut dosyaları ekler. Burada amaç istedikleri kötü niyetli eylemi gerçekleştirmektir. Bu kimi zaman bilgisayarınıza sızan bir virüs kimi zaman da sizi yasadışı bir siteye yönlendirmesi olabilir. Bazen de bilgisayarınızda sürekli açılan bir reklam penceresinin habercisidir. Reklam yazılımları başınıza genellikle ücretsiz bir programı yüklemeye başladığınızda bulaşarak sıkıntı oluştururlar.

Kötü amaçlı web siteleri tehdidini ancak bir bu konuda başarılı çalışan bir antivirüs yazılımı ile önleyebilirsiniz. Artık günümüzde bu konuda çalışan programlar bulut tabanlı sezgisel algılama yöntemleriyle zararlı kodları belirlemektedirler.

Çalıştırılabilir Komut Dosyaları

 En tehlikeli online tehditlerden biri olan çalıştırılabilir komut dosyaları bilgisayarınıza başka bir siteden farkında bile olmadan zararlı bir yazılımı indirip çalıştırırlar. Bu kimi zaman sizin farkında bile olmadığınız bir arka plan operasyonudur. Yüklendikten sonra bilgisayarınızda bir güvenlik açığı yaratır. Ya da öyle tehlikeli türleri vardır ki; bilgisayarınızdaki tüm dosyaları şifreleyerek bir anlamda hayatınızı karartabilir.

Yukarıda anlattığım online tehditler aslında ilk akla gelen ve sıradan bilgisayar kullanıcılarının en çok karşılaştıkları şeyler. İnternette sürekli  geziyorsanız sürekli uyanık olmanız ve kendinizi güncel güvenlik programlarıyla emniyete almanız  yani kendinize göre gizlilik önlemlerinizi artırmanız gerekiyor. Online tehditlerle ilgili son bir not: Eğer bilgisayar başına dalgın bir kafa ile oturduğunuzda güvenliğiniz için en büyük tehdidin “dalgın bir kafa” olduğunu asla aklınızdan çıkarmayın.

Cevap bırakın