Online Motorlu Taşıtlar Vergisi Nasıl Ödenir?

0

Motorlu Taşıtlar Vergisi 2.taksitinin ödeme zamanı geldi. Bildiğiniz üzere MTV (Motorlu Taşıtlar Vergisi), araçların doğaya bırakmış oldukları emisyon oranına, aracın yaşına ve koltuk sayısına göre her yıl Ocak ve Temmuz aylarının sonuna kadar belirlenen rakamda ödenmesi gereken bir taşıt vergisi olarak karşımıza çıkıyor. Araç sahipleri bu vergiyi her yıl iki kez ödemek zorundadırlar. Bu yazımızda “Online Motorlu Taşıtlar Vergisi Nasıl Ödenir?” Sorusuna cevap veremeye çalışacağım.

İnternetten Nasıl Ulaşacaksınız?

Aşağıdaki bağlantıya tıkladığınızda karşınıza Motorlu Taşıtlar Vergisini online ödeyebileceğiniz İnternet Vergi Dairesi’nin ilgili sayfası gelecek. Buradan tüm işlemlerinizi yapabilirsiniz.

https://intvd.gib.gov.tr/internetvd/template.jsp?page=IVD_MENU_MTV

Sırası İle Şu İşlemleri Yapmanız Gerekiyor

Motorlu Taşıt Sorgulaması ve Ödeme başlığını seçin. Karşınıza gelen sayfadan aşağıdaki işlemleri sırası ile yapın. 

Plakanızı bitişik olarak belirlenmiş alana giriniz. (Örnek: 34XXX34)

Özel Plaka olup olmadığı evet veya hayır olarak seçin.

Gerçek Kişiler T.C. Kimlik Numarasını (Yabancılar varsa Yabancı Kimlik Numarasını) sol taraftaki boş alana, Tüzel Kişiler ve Yabancı Kimlik Numarası olmayan yabancılar da Vergi Kimlik Numarasını sağ tarafa yazabilirler.

T.C. Kimlik Numarası veya Vergi Kimlik Numarası bölümüne ister T.C. Kimlik Numaranızı ya da Vergi Kimlik Numaranızı yazabilirsiniz.

Son olarak da aracınızın tescil tarihi yazılır. Bu tarih yeni araçlar için aracın trafiğe çıkış tarihidir.

Bütün bu bilgileri doğru girdikten sonra karşınıza ödemeniz gereken tutar gelecektir. Bu alanda anlaşmalı bankalar ile 02:00-22:00 saatleri arasında geçmiş yıllar da dahil bu sayfadan sorguladığınız tüm borçlarınızı ödeyebilirsiniz.

Sayfada belirtilen anlaşmalı banka kartlarının hangileri olduğunu görüp bunlardan biriyle ödemenizi yapabilirsiniz. Web sitesinde belirlenmiş Anlaşmalı Bankalar / Kartlar Dışında bir ödeme kabul edilmediğini de unutmayalım.

Cevap bırakın