Online etkinliklerde oyunlaştırma nasıl kullanılır?

Online etkinliklerde oyunlaştırma nasıl kullanılır?

0

Aşılamanın yaygınlaşması ile iş dünyasında hayat yavaş yavaş normale dönse de online etkinlikler hala çok gözde. Ancak pandeminin hayatımıza girişiyle yaygınlaşan online etkinliklerden katılımcıların beklentileri de zaman içinde değişmi durumda. Yeni dönemde gerçekleşecek online etkinliklere daha fazla katılımcı çekebilmek için etkileşimi artıracak uygulamaları artırmak şart. Bu noktada oyunlaştırma temelli uygulamalar fark yaratmak en etkili araçlar. Oyunlaştırma, etkinlikleri ilgi çekici hale getirmenin yanında, insanların birbirleriyle bağlantı kurmasını sağlamanın harika bir yoludur.
Oyunlaştırma temelli bir etkinlik uygulaması, katılımcıların uygulamadaki görevleri tamamlamalarına, tamamlanan her mücadele için puan almalarına ve bir lider panosunda nerede olduklarını görmelerine izin vererek bir etkinliğe oyun mekaniği ekleme süreçlerini kapsar. Uygulamada oyunu kazanan veya oyuna katılanlar ödül alabilir.
Herhangi bir sanal etkinliği daha unutulmaz, benzersiz ve ilgi çekici hale getirmek etkinlik düzenleyen firmaların başvurabileceği bu yöntem hala etkinlik sektöründe çok yaygın değil. Bu haftaki yazımda online ya da hibrit etkinlikler için oyunlaştırma uygulamalarını kaleme aldım.
Oyunlaştırma için tam zamanı
Oyunlaştırma giderek daha erişilebilir hale geliyor, bu da bir noktada her etkinliğin bir tür etkinlik oyununa sahip olacağı anlamına geliyor. Markalar, etkinlik deneyimini yükseltmek için bu şansı görmezden gelmeyi seçebilir ya da şimdi oyunlaştırmayı kullanmayı başlayarak takipçi ve katılımcılarının aidiyetini artırabilir. Online ya da hibrit bir etkinliği oyunlaştırmak için uygulamanız gereken 7 adıma bakalım.
Hedeflerinizi belirleyin
Zorlukların önemsiz görünmemesi için oyunlaştırma temelli bir etkinlik uygulamasından tam olarak ne elde etmek istediğinizi anlamak önemlidir. Zorluklar, sponsor ve anket katılımını artırmaya ve genel etkinlik deneyimini yükseltmeye yardımcı olabilir.
Doğru etkinlik teknolojisini seçin
Hangi etkinlik uygulaması yazılımını seçtiğinize bağlı olarak, etkinlik uygulamasının oyunlaştırma seçenekleri de değişiklik gösterecektir. Bazılarında önceden hazırlanmış meydan okuma seçenekleri arasından seçim yapabileceğiniz oyunlar vardır. Bazı yazılımlar ise belirli sponsorlara veya çalışanlara daha fazla özelleştirme seçeneği sunar. Seçtiğiniz yazılımın, ana hatlarıyla belirttiğiniz hedeflere ulaşmanıza yardımcı olabileceğinden emin olun.
Etkinliğin kapsamını tanımlayın
Etkinliğinizin boyutuna, ne kadar sürdüğüne ve kimin geleceğine bağlı olarak etkinlik oyununu değiştirmek isteyebilirsiniz. “Etkinlik oyunu tüm etkinlik için mi yoksa etkinlik içinde belirli bir süre için mi çalışacak?”, “Oyunu desteklemek için yeterli çevrimiçi personel var mı?” gibi sorular bu noktada öne çıkacaktır. Etkinliği oyunlaştırmanın can sıkıcı olmasını istemezsiniz, bu nedenle oyundan sorumlu ekibin kapasitesini ve oyunlaştırmanın etkinliğinize neler katabileceğini anlamanız gerekir.
Kuralları yazın
Kuralsız bir oyun oynamaya çalışmak sadece hileye ve hayal kırıklığına yol açacaktır. Bunun yerine, insanların tam olarak nasıl oynayacaklarını anlayabilmeleri için net, iyi düşünülmüş talimatlar verin. Ayrıca, kazanmak veya oyuna katılmak için ne teklif edildiği konusunda herhangi bir karışıklık olmaması için, kurallara ödüller koymak da iyi bir fikirdir.
Ödülleri belirleyin
Ödüller, herhangi bir oyunu kazanmanın en eğlenceli parçasıdır, bu etkinlikler için de geçerlidir. İster etkinlik çapında tanınma (belki küçük bir kupa) olsun, isterse kazanana maddi değeri olan bir şey verin, herkesi oyunu oynamaya teşvik etmek için ödülleri kullanın.
Oyunu tanıtın
Oyunu oynatmak için ödüller sunmanın yanı sıra, herkesin oyundan haberdar olmasını sağlamak, katılımı artırmanın bir diğer önemli yoludur. Bunu, etkinlik öncesinde ve sırasında sosyal medyada yayınlayarak, etkinlik web sitesinde de dahil olmak üzere anlık bildirimler göndererek ve hatta konuşmacıların çevrimiçi oturumlarında bundan bahsetmelerini sağlayarak yapabilirsiniz. Etkinlik oyununun varlığından haberdar olmadıkları için kimsenin kaçırmış gibi hissetmesine izin vermeyin.
Kimin kazandığını duyurun
Etkinlik oyunu sona erdiğinde ve kazananlar ödüllerini alıp gittiğinde, oyunun sonu bu gibi görünebilir. Bunun yerine, etkinlik bittikten sonra bile kazananları kutlamanın havalı bir yolunu düşünün.
Sanal etkinlikler sıkıcı olmak zorunda değil! Doğru oyunlaştırma kurguları ile online etkinlikler de son derece ilgi çekici hale getirilebilir.

Görsel Kaynak: Socio events

Cevap bırakın