Online eğitim platformları

0

Koronavirüs salgını ile birlikte hayatımız zorunlu olarak dijitalleşti. Artık öğrenciler derslerini online olarak takip ediyor, yetişkinler ise evden çalışıyorlar. Bu süreçte birçok sektör olumsuz etkilenirken, bazı sektörlerde ise yeni iş fırsatları oluşmaya başladı. Bu yeni iş fırsatlarını kaçırmamak ve kariyerinizi bir basamak yukarıya taşımak istiyorsanız, online eğitimler imdadınıza yetişiyor! 

Yeni bir kariyer için online eğitim

Pandemi günlerinde çevrimiçi öğrenme platformları, öğrencilerin internet üzerinden kurs materyallerine erişmesi ve kullanması için kolay bir yol sağlarken, öğretmenlerin ve eğitmenlerin kursu yönetmesini kolaylaştırıyor. Bu eğitim platformlarının sunmuş olduğu içerikler yardımıyla evde kaldığımız zamanı en iyi şekilde kullanarak, kendimize yeni bir kariyer inşa edebiliriz. 

Her ne kadar evde kaldığımız sürede Netflix’teki şahane dizileri izleyip, koltuk keyfi yapmak kulağa cazip gelse de, yakın geleceğimiz için bu geçiş sürecini iyi değerlendirmek daha mantıklı bir seçenek gibi görünüyor. Peki evde kaldığımız vakti neden yeni bir şeyler öğrenerek değerlendirmiyoruz? 

Bu hafta evde geçirdiği zamanı verimli kullanmak isteyen okurlarımız için online hobi kurslarından, kariyerinizi bir üst basamağa taşıyacak profesyonel eğitim programlarına kadar geniş bir yelpazede online eğitim platformlarını araştırdım. 

LinkedIn Learning (Lynda)

Daha önceden Lynda.com olan LinkedIn Learning; iş, teknoloji ile ilgili ve yaratıcı alanlarda video dersleri formatında profesyonel kurslar sunan bir eğitim platformu. Platform, LinkedIn kullanıcıları için yazılım geliştirmeden fotoğrafçılığa kadar geniş bir yelpazede içerik yer alıyor. Sitede 7 dilde 16.000’den fazla kurs bulunuyor ve bir aylık ücretsiz deneme imkanı sunuluyor. Mesleki gelişimine yatırım yapmak isteyen profesyoneller için premium kariyer seçenekleri de mevcut.

Udemy

Udemy, web üzerindeki en popüler çevrimiçi kurs platformlarından birisi. Bu eğitim platformunda 40 milyondan fazla öğrenci ve çevrimiçi kurslar oluşturan 50 binden fazla eğitmen ve alanında uzman profesyonel bulunuyor. 

Udemy, yeni beceriler edinme olasılığı olan herkes için kurs oluşturmayı mümkün kılıyor. Bunu yaparken, dersleri kolaylıkla takip etmenizi sağlayacak

PDF belgeleri, PowerPoint, metin ve video içeriği dahil olmak üzere bir dizi çevrimiçi öğrenme materyali sunuyor.

Platform, aynı zamanda gelir elde etme imkanı sunuyor. Dilerseniz siz de uzman olduğunuz konularda kurs açabilir, online eğitim platformları üzerinden kazanç elde etmeye başlayabilirsiniz. 

Diğer taraftan, Udemy’de mesleki yeterliliğinizi arttıracak ve işinizdeki başarınıza katkıda bulunacak pek çok kurs mevcut. Örneğin ben SEO konusunda kendimi geliştirmek istiyorum ve bu konuda iki kurs satın alarak, eğitimlere başladım. Gayet akıcı ve kolay bir şekilde kursum devam ediyor. Öğrendiğim bilgileri hemen uygulamaya başladığım için dersler biraz yavaş ilerliyor ama öğrendiğini uygulamak ve bilginin faydasını görmek benim için çok daha fazla değerli. 

edX.org

Harvard ve MIT tarafından oluşturulan edX, dünya çapında önde gelen 140 kurumdan 2.500’den fazla ücretsiz çevrimiçi kursun bulunduğu bir dijital merkez. Dünya çapında 20 milyondan fazla öğrencinin güvendiği çevrimiçi platform, dünyanın en iyi üniversitelerinden ve sektör lideri şirketlerden kurslar içeriyor. Popüler konular arasında bilgisayar bilimi, diller, veri bilimi, işletme ve yönetim, mühendislik ve beşeri bilimler yer alıyor. Yapay zekadan, uzak mühendisliğine kadar ilginizi çekecek pek çok kursu sitede bulabilirsiniz. Dilerseniz çocuk gelişimi, psikoloji ve sanat gibi beşeri bilimlerle ilgili derslere de katılabilirsiniz.

Coursera.org

Coursera, dünya çapında yüksek kaliteli çevrimiçi eğitim kursları sunan bir çevrimiçi eğitim platformu ve yaklaşık 23 milyon kullanıcıya sahip. Birinci sınıf üniversiteler ve işletmelerle ortaklık kuran Coursera, öğrencilere ücretli kurslarına katıldıktan sonra tanınmış kurumlardan sertifika alma fırsatı da sunuyor. 

Coursera, isteğe bağlı video dersler, ev ödevleri ve topluluk tartışma forumlarını destekleyen bireysel kurslar, özel kurslar ve derece programları da sunuyor. 

 

Cevap bırakın