Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  Dijital KültürOnline eğitim ile kariyerinizi yeniden yapılandırın

  Online eğitim ile kariyerinizi yeniden yapılandırın

  Beyaz yakalı profesyonellerin kişisel gelişimlerine ve kariyerlerini zenginleştirmeye odaklanan Teedo Online Eğitim Platformu, 400 milyar dolarlık küresel online eğitim pazarında adından sıkça söz ettiriyor. Teedo Genel Müdürü Selçuk Aytekin ile sektördeki dönüşümü ve hedeflerini yakından incelemek için bir araya geldik.

  Biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?

  Teedo Genel Müdürü Selçuk Aytekin
  Teedo Genel Müdürü Selçuk Aytekin

  Kariyer hayatım, yurtdışında aldığım eğitim ve 2012 yılından itibaren Türkiye’ye dönüşüm sonrasında edindiğim deneyimlerle şekillendi. Medya, iletişim ve online eğitim sektörlerinde tecrübe sahibi oldum. Pandemi sürecinin başlangıcından itibaren, ekibimle birlikte online eğitim sektörüne odaklandık.

  Canlı ve online eğitimlerin her sektördeki ihtiyaçlarını belirleyerek, bu ihtiyaçları karşılamak amacıyla özelleştirilmiş müfredatlar oluşturduk. C-Level yöneticilerle yakın bir iş birliği içinde çalışarak, alanında uzman eğitmenlerle bir araya gelme çabası içinde olduk. Teedo, bu stratejik planlamaların ilk adımını oluşturan bir proje oldu.

  Önümüzdeki dönemde birbirini destekleyen çeşitli projeler gerçekleştirmeye devam edeceğiz. Ancak şu anda öncelikli hedefimiz, Teedo’yu hedeflediğimiz konuma taşımak. Gelecekte, Teedo aracılığıyla hayata geçireceğimiz projelerle eğitim dünyasında çığır açmayı amaçlıyoruz.

  Online eğitim pazarındaki trendler hakkında biraz bilgi verebilir misiniz?

  İnternetin yaygınlaşması ve teknolojinin gelişmesiyle birlikte dijital eğitim platformları önemli bir yer edindi. Özellikle online kurslar, uzaktan eğitim ve dijital öğrenme kaynakları popüler hale geldi.

  Pandemi koşulları, uzaktan eğitim ve çalışmanın daha yaygın hale gelmesine neden oldu. Bu durum, öğrencilerin ve çalışanların online eğitim ve işle ilgili becerileri geliştirmelerini teşvik etti.

  Kendini geliştirmek isteyen iş hayatına atılmış profesyoneller de bu esnek öğrenme modellerinden önemli ölçüde faydalanmaya başladı. Online eğitim pazarına değer katacak alanında uzman eğitmenlerimizle pazarı büyütmeyi ve farklı dikeylerde ihtiyaca uygun yeni eğitimleri de portföyümüze katmayı hedefliyoruz.

  Online eğitimin avantajları ve dezavantajları
  Online eğitimin avantajları ve dezavantajları

  Yakın zamanda planlanan derslerden bahseder misiniz?

  Teedo olarak, çeşitli sektörlerden uzman isimleri ağırlayarak katılımcılara geniş bir yelpazede eğitim imkanları sunuyoruz. Önümüzdeki dönemde gerçekleştireceğimiz derslerden bazıları ise şu başlıklarda olacak: Finansal Yönetim, Yöneticiler İçin Hukuk, HR Yönetimi, Yüksek Trafikli Yazılım Mimarisi, Satış Yönetimi, Kurumsal Sürdürülebilirlik, Sürdürülebilir Finans, CFO Eğitimi, BT İş Analisti, Yöneticiler için Finans. Bu eğitimlerle katılımcıların, sektörün önde gelen isimlerinden güncel bilgilerle donanmış, pratik deneyimlere dayalı eğitimler alma fırsatı bulacaklarına inanıyoruz.

  Teknolojiyi eğitim süreçlerinde nasıl kullanıyorsunuz?

  Bugün artık alt yapısı teknolojiye dayanmayan hiçbir iş uzun vadede hayatta kalamaz. Biz de tabii ki bir EdTech firması olarak gücümüzü aslında teknolojinin imkanlarından alıyoruz. Ancak salt teknolojiyi kutsama devrinin de sonlarına şahitlik ediyoruz. Gezegenimizin, insanın yeniden kaygı nesnesi haline geldiği bir döneme girdik. Endüstri 4.0, nesnelerin interneti ve büyük veri gibi teknolojilere odaklıydı. Ancak bugün endüstri 5.0 ile insani, çevresel ve sosyal faktörlerin yeniden ön plana çıktığı daha insancıl bir yaklaşımı benimsemekle görevliyiz. Endüstri 5.0, robotlar ve akıllı makinelerin insanlarla işbirliği yaparak daha esnek ve sürdürülebilir çözümler üretmesini vurguluyor. Bir start-up olarak, dünyadaki diğer şirketler gibi, teknoloji yanımıza, stratejimizin merkezine de ‘insanı’ alarak ilerliyoruz.

  Teedo da derslerimizi online ortamda canlı gerçekleştiriyoruz. Sanal sınıflarımızda hem ders materyalleri hem de ders kayıtları katılımcıların erişimine açık oluyor. Derslerin canlı gerçekleşmesi tabii ki Türkiye’nin dört bir yanından katılımcıların erişebilmesine olanak sağlıyor. Aynı zamanda eğitmenler ile birebir interaktif diyaloga girebildikleri için katılımcılar, hiçbir yerde olmayan sınırlı, tam da bu yüzden çok değerli olan bir kaynağa, eğitmenlerimizin 20-30 yıllık bireysel ve pratiğe dayalı iş tecrübesine ulaşabiliyorlar.

  Online eğitim alanında başarılı olmanın sırlarını bizimle paylaşabilir misiniz?

  İlk olarak çok iyi bir ekibimiz var. Bu işe hakimiz. Birden fazla sektör için araştırmalar yaptık ve problemleri belirledik. O problemlere yönelik müfredatlar kurguladık. Çok önemli yöneticilerle eğitmen olarak anlaştık ve dersleri onlara emanet ettik. Müfredatlar ve dolayısıyla eğitimlerimiz o alandaki sıkıntıları çözmek üzerine net bilgiler veriyor.

  Online eğitim sayesinde günümüzde eğitim coğrafi sınırları aşarak daha geniş bir öğrenci kitlesine ulaşmayı sağlıyor, aynı zamanda katılımcılara kendi hızlarında çalışma ve kendi programlarına göre öğrenme fırsatı sunuyor. Bu da özellikle çalışan yetişkinler için oldukça ideal bir öğrenme modeli olarak dikkat çekiyor.

  Biz de Teedo olarak beyaz yakalı profesyonellerin kişisel gelişimine odaklanan nitelikli ve yenilikçi bir eğitim platformu olma vizyonuyla yola çıktık. Sunduğumuz geniş konu yelpazesi ve alanında uzman eğitmen kadromuz ile katılımcılara gerçek dünya deneyimlerini yaşatmayı hedefledik. Kullanıcı odaklı bir yaklaşımla geri bildirimlere önem vererek, sürekli güncellenen içeriklerle katılımcıların öğrenme potansiyelini maksimize etmeye çalışıyoruz.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN