Online Askerlik Yoklaması Nasıl Yapılır?

0

Online Askerlik Yoklaması yapmak artık e-Devlet üzerinden mümkün hale geldi. Askerlik çağına giren yükümlülerin askerlik yoklaması işlemlerini yapmak için öncelikle e-Devlet şifrelerinin olması gerekiyor. Böylece askerlik yoklaması işlemlerinde doldurulması gereken bilgi formları e-Devlet Kapısı üzerinden elektronik ortamda doldurulabilecek ve yükümlü Aile Hekimine giderek askerlik yoklaması işlemlerini yaptıracak.

Online Askerlik Yoklaması İçin Neler Yapmak Gerekiyor?

Öncelikle askerlik çağına gelmiş olan yükümlünün yoklama işlemlerinde talep edilen bilgi formlarını doldurabilmesi için sahip olduğu e-Devlet Şifresi ile giriş yaptığı e-Devlet Kapısı’ndan siteye girerek doldurması gerekiyor. Daha sonra da Aile Hekimine muayenesini yaptırarak sağlık muayenesi işlemlerini tamamlamış oluyor.

Askerlik Şubesine Gitmeden Hızlı ve Kolay

e-Devlet Kapısı üzerinde kullanıma sunulan “Askerlik Yoklaması” hizmetinin kullanıma açılmasıyla vatandaşların askerlik şubelerine gitmeden hızlı ve kolay bir şekilde yoklama başvuru işlemlerini yapabilecekler. Böylece hem vatandaş memnuniyeti artacak hem de kırtasiye işleri ciddi oranda azalacak. Bu yeni yapı ile Aile Hekimlerinin de askerlik yoklaması sağlık muayenesi işlemlerini yapabilmeleri mümkün hale gelmiş oluyor.

Neler Yapabiliyoruz ve Kimler Faydalanabiliyor?

Bu hizmeti kullanarak, askerlik durum bilgilerinizi içeren barkodlu belge oluşturulabilirsiniz.

– Bu hizmetten, 1111 sayılı Askerlik Kanunu ve 1076 sayılı Yedek Subaylar ve Yedek Askeri Memurlar Kanunu gereğince askerlik yapmakla yükümlü erkek vatandaşlarımız faydalanabilecek.

– Bu alanda oluşturulacak Askerlik Durum Belgesiyle belge üzerindeki “Barkod Numarası” ve “T.C. Kimlik Numaranızı” paylaştığınız kurum, kuruluş veya kişiler tarafından “Askerlik Durum Belgesi Doğrulama” hizmeti ile görüntülenebilecekler.

– Bir gün içerisinde sadece 2 adet belge oluşturulmasına izin veriliyor. Bir sonraki aşamada karşınıza çıkacak olan “Kayıtlı Belgem” bölümünü kullanarak, en son oluşturduğunuz askerlik durum belgenize erişilebilecek.

– Bu hizmeti kullanarak oluşturduğunuz askerlik durum belgesi sadece oluşturulduğu tarih için geçerli olacak.

– Eğer oluşturduğunuz Askerlik Durum Belgesi ile ilgili doğruluğundan emin olmadığınız bir durum ile karşılaştığınızda size en yakın Askerlik Şubesi Başkanlığı’na başvurarak durumu sorgulamanız gerekiyor.

Cevap bırakın