Online Anakart Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

0

Online Anakart satın alırken ilk dikkat etmeniz gereken konu anakartı hangi amaç doğrultusunda kullanacağınızdır. Anakart mutlaka yapacağınız işe uygun olarak kullanacağınız işlemciye, bellek kapasitesine, slot sayısına ve bilgisayarın diğer ekipmanlarına uyumlu olmalıdır. Bu uyum sağlanırsa satın aldığınız anakart ile oluşturduğunuz bilgisayardan uzun yıllar verim alabilirsiniz.

Anakart Satın Alırken “Hazır Bilgisayar mı Yoksa Kendi Topladığınız mı?” Sorusu

İster kendi bilgisayarınızı tek tek parçalarını satın alarak kendiniz oluşturabilir ya da hiç uğraşmadan hazır bir bilgisayar satın alabilirsiniz. Eğer kendiniz bilgisayarı oluşturacaksanız özellikle anakart konusunda marka olmasa bile çok fazla sayıda model karşınıza çıkacaktır. Kullanacağınız işlemcinin Intel veya AMD olarak seçilmesinden sonra seçilen işlemciye uyumlu anakart seçimini titizlikle ince eleyerek sık dokuyarak yapmalısınız.

İşlemciye Uygun Anakart Seçimi

Yonga setlerinde işlemci mimarisi sürekli değişiyor. Aynı durum bellek modülleri için de geçerli. Tüm parçaların birbiri ile yapısal uyumluluk içinde olması gerekiyor. Yani anakart seçiminde kullanılacak işlemci ile uygun bir anakart seçmeniz sonrası oluşabilecek uyumsuzluk sorunlarını en baştan çözmeniz anlamına gelir.

Bellek Modülü İle Anakart Uyumlu Olmalı

Önceki yıllarda satışa sunulan anakartlar DDR3 yapısındaki belleklerle kullanılabilirken artık günümüzde anakartlar DDR4 yapısındaki belleklere destek veriyor. Kullanacağınız bellek yapısına uyumlu anakart seçmelisiniz. Ya da almış olduğunuz anakarta uyumlu bellek.

Anakart Kasaya Uyuyor mu?

Satın aldığınız anakartın kasaya uygunluğu da dikkat edilmesi gereken faktörlerden biridir. Anakartlar; ATX, Micro-ATX ve Mini-ITX olarak adalndırılan kasa uygunluk yapısında üretilirler.

Bağlantı portları açısından bakıldığında oldukça çeşitliliği olan ATX anakartlar, genel olarak Full Tower ve Mid Tower türündeki kasalara takılabilmektedir.

Yeri geniş olmayan ve daha az yer kaplasın diyen kullanıcıların tercihi genelde Mid Tower ve Mini Tower kasalara kolayca kullanılabilen Micro-ATX anakartlar olacaktır.

Bilgisayarları çok az alan kaplasın kasam çok küçük olsun diyenler içinse Mini-ITX anakartlar tercih edilecektir. Bu tip anakartlarda daha az sayıda slot ve yuva bulunduğu unutulmamalıdır.

Anakartta Kaç Tane ve Hangi Formatta USB Portu var?

Satışı yapılan anakartlarda genelde USB 2.0, USB 3.0 ve USB 3.1 portu bulunur. Bu portlardan USB 2.0 genelde fare ve klavye tarafından kullanılırken hızlı şarj edilebilen cep telefonları USB 3.0 ve USB 3.1 ile yüksek performans sağlar.

Dahili Ses Kartı Var mı?

Anakart üzerinde bulunan ve özellikle de yüksek kaliteli ses tercih eden müzik ve oyun severler için yüksek performans sağlayan dahili ses kartı anakart seçiminde tercih nedeni olacaktır.

Anakartları Ekonomik Fiyatlarla MediaMarkt’ta Bulabilirsiniz

Yukarıda bahsi geçen tüm anakart çeşitlerini ekonomik fiyatlarla MediaMarkt web sitesinde bulabilirsiniz. Üstelik mağazalara gittiğinizde tecrübeli ve bilgili satış uzmanlarından da yardım alarak kurmak istediğiniz sistem ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

https://www.mediamarkt.com.tr/tr/category/_anakart-639557.html

Cevap bırakın