Online alışverişte cihaz ve internet bağlantısı güvenliğinin önemi

0

Online alışveriş yaparken cihaz ve internet bağlantısı güvenliğinin önemine değinmeden önce “online alışveriş” kavramını tanımını hatırlayalım. En kısa haliyle online alışveriş; Son kullanıcıların her türlü ticari ürünü veya hizmeti internet üzerinden EFT, havale, kredi kartı veya kapıda ödeme yöntemiyle ödemesini yaparak satın alma işlemini gerçekleştirmek olarak tanımlanabilir. Günümüzde artık e-ticaret siteleri bilinen ödeme yöntemlerinden başka alternatif ödeme seçeneklerini de müşterilerine sunmaktadırlar. 

İnternet Bağlantısı ve Cihaz Güvenliğinin önemi

İnternet üzerinden yapılan alışverişin alıcılar, satıcılar ve ülke ekonomisi açısından bazı avantajları vardır. Göze batan en önemli avantajlarına bakarsak;

Perakende satış yapan mağazalarla kıyaslandığında çok daha uygun fiyat sağlarlar.

Satıcı açısından ; ürün tanıtım süreci kısa, reklam maliyeti az ve ürünün fiyatı ekonomiktir.

Online alışveriş işlemlerinde her bir işlem kayıt altında ve faturalı olduğundan ülke ekonomisine katkı sağlayacak vergilerde bir kaçak söz konusu olmaz.

Ödeme yöntemlerinin çeşitliliği ve güvenilirliği fazladır. En fazla tercih edilen yöntem kredi kartı ile ödemedir.

Online alışverişin avantajları olduğu gibi elbette ki bazı eksiklikleri de mevcuttur. Bu eksikliklerin başında güven eksikliği gelmektedir. Güvenilir olmayan e-ticaret siteleri gönderilmeyen veya eksik/yanlış gönderilen ürünler müşteri tarafında ciddi güven problemi yaratmaktadır.

Gelelim Online Alışveriş Yaparken Cihaz ve İnternet Bağlantısı Güvenliğinin Önemine

Eğer internet üzerinden online alışveriş yapıyorsanız cihazlarınızı ve internet bağlantınızı güvende tutmak zorundasınız. Eğer bunu yapmazsanız internet dolandırıcılarının kurbanları arasına girebilirsiniz. Bu konuda neler yapabileceğinizi ve bazı önerileri aşağıda sıralamaya çalıştım.

Online Alışveriş Yaparken Başkasının Bilgisayarını/Telefonunu Kullanmayın

Genel geçer bir kural olarak online alışverişi sadece kendi bilgisayar, tablet veya akıllı telefonunuzdan gerçekleştirin. Bunu yaparken de cihazınızın işletim sistemi ve kullandığınız yazılımlar güncellenmiş olsun ki cihazınızda bilinen bir güvenlik açığı olmasın. Örnek vermek gerekirse bir internet kafenin Wi-Fi ağına bağlanarak online alışveriş yaparken ağın sahibinin özel bir yazılım kullanarak yaptığınız işleri gözlemleyip gözlemlemediğinden veya siz kredi kartı bilgilerinizi yazarken bu bilgilerin kayıt edip etmediğinden emin olamazsınız. Aynı durum başkasının bilgisayarı için de geçerlidir. Yüklü casus bir program sizin gizli bilgilerinizi kayıt edebilir.

İnternet Bağlantınız Güvenli Olsun

Her Wi-Fi noktasının güvenli olmadığını. Birilerinin bu bağlantıları takip ederek şifrenizi ele geçirebileceğini unutmayın. Ya kendi sabit internet ağınızı ya da telefonunuzdaki internet bağlantınızı kullanarak alışveriş yapın. Halka açık olan hiç bir internet bağlantısından prensip olarak asla online ödeme yapmayın.

Modeminizin ve Bilgisayarınızın Şifresini İyi Koruyun

İşyerinizde veya evinizde kullandığınız bilgisayarın ve modemin şifrelerini aman kimselerle paylaşmayın. Şifreniz ile ele geçirilmiş bir bilgisayardan adınıza işlem yapılabileceğini unutmayın. Şifrenizi kolay ulaşılabilecek bir yere yazmayın ve özellikle tüm şifrelerinizi tanımlarken kolay tahmin edilebilecek 123456, isim, doğum tarihi gibi kelime ve tarihleri asla şifreniz olarak belirlemeyin. Şifrenizin çok daha güvenli olabilmesi için mutlaka büyük-küçük harf ve sayı kombinasyonlarından oluşan şifreler kullanın.

Alışveriş Yapacağınız Site Güvenilir mi?

Online alışveriş yapmak için herhangi bir siteye eriştiğinizde ilk yapmanız gereken kontrol sitenin adresinin “https (Secure Hyper Text Transfer Protocol – güvenli metin aktarma iletişim protokolü) ile başlayıp başlamadığını kontrol etmek olmalıdır. Çünkü dolandırıcılar güvendiğiniz markanın birebir benzerleriyle karşınıza çıktıkları gibi bir anlık dalgınlığınızdan faydalanmak istemektedirler. Unutmayın ki; sahte sitelerin genellikle Orijinal sitelerden farklı adresleri vardır.

Sanal kredi kartı Daha Güvenlidir

Kendi bilgisayarınız, kendi internet bağlantınızı kullanarak başlayacağınız online alışverişlerini limitini sizin belirleyeceğiniz sanal kart kullanırsanız oluşabilecek riskleri çok büyük ölçüde azaltmış olursunuz. Böylece de fiziksel olarak kullandığınız kredi kartınızın limitini tehlikeye atmamış olursunuz.

 

Cevap bırakın