Online Alışveriş Yapacak Annelere Tüyolar

0

Anneler Günü yaklaşıyor ve bu özel günün öncesinde tüm anneler güvenli bir şekilde kendi başlarına online alışveriş yapabilsinler diye dikkat etmeleri gereken konuları aşağıda önem durumuna göre sıralamaya çalıştım. Tüm annelerin ve anne adaylarının Anneler Günü kutlu olsun.

Online Alışveriş Büyük Rahatlık

Alışverişe gitmek, insanlar yaşlandıkça zor gelmeye başlar. Özellikle de kadınlar için biraz daha zordur. Düşünsenize giyineceksiniz, trafiğe gireceksiniz, aracınız varsa park yeri bulmanız lazım, aracınız yoksa toplu taşıma araçlarında ayakta kalacaksınız. Taksiye binseniz bütçe sarsılacak, toplu ulaşım kullansanız kalabalık arasında ayakta elinizde çantanızla büyük sıkıntı yaşayacaksınız. Aslında yorulmadan, saatlerce sokaklarda zaman kaybetmeden ve evinizin konforunda bir e-ticaret sitesinden keyfinize göre alışveriş yapmak çok daha zahmetsiz olacağı gibi sadece birkaç dakikanızı alacaktır. Fakat bunu yaparken bazı noktalara dikkat etmeniz gerekir. Bu hassas noktaların neler olduğuna bakalım.

Mutlaka Güncel Bir Virüs Programı Kullanın

Online alışveriş yapacağınız cihazın üzerinde çalışan güncel bir güvenlik yazılımı yani bir virüs programı olmalıdır. Bu program sizi hem sahte web sitelerine ulaşmanızı engelleyecek hem de bilinen virüs bulaşmalarından koruyacaktır.

Sahte Alışveriş Sitelerine Dikkat 

İnternet üzerinden alışverişe başlamadan önce sitelerde dolaşırken veya e-postanızı kontrol ederken sanal dolandırıcılar sizi üzerine tıkladığınız bir bağlantı yoluyla orjinaline birebir benzeyen bir siteye yönlendirirler. Bu sitede güvenle alışveriş yaptığınızı düşünürken hiç şüphelenmeden kredi kartı bilgilerinizi verirsiniz. Aslında verdiğiniz kredi kartı bilgilerinin almak istediğiniz ürün ile hiç bir ilgisi yoktur. Birileri sizin kredi kartı bilgilerinizi ele geçirmiştir. Böyle bir olay yaşamadan alışveriş sitesine erişmek için bir bağlantıyı tıklayarak değil sitenin adını bizzat siz yazarak siteye ulaşın.

Abartılı İndirim Tekliflerinden Uzak Durun

Bazen posta kurunuza kaçırılmayacak nitelikte %5070’lere varan indirim tekliflerini içeren kampanya e-postaları ulaşır. Eğer böyle bir e-posta görürseniz şüpheyle yaklaşın. Bunun bir kandırmaca olabileceğini ve sizi şaibeli bir web sitesine alışverişe çekmek için hazırlanmış bir tuzak olabileceğini unutmayın.

Evinizin Dışındaki Wi-Fi Erişim Noktalarına Dikkat

Evinizin dışında ücretsiz bir Wi-Fi ağını alışveriş yaparken kullanmamaya dikkat edin. Çünkü bu kullanım esnasında haberiniz bile olmadan bu ağı kontrol altına alan dolandırıcılar yaptığınız her işlemi görebilirler. O yüzden evinizin dışında alışveriş yapacaksanız bile kendi mobil veri ağınızı kullanın. Ve genel geçer bir kural olarak başkalarının bilgisayarlarından online alışveriş yapmayın. Tüm alışverişlerinizi kendi cihazlarınızdan yapmaya özen gösterin.

Özetle, anneler yukarıda saydığım maddelere dikkat ederek online alışverişlerini yapacak olurlarsa çok daha sorunsuz ve güvenilir işlem yapabilirler. Şunu da asla unutmayın. Yüzde yüz güvenlik diye bir şey yoktur sadece alınabilecek önlemler vardır.

Cevap bırakın