Önemli Bir Teknoloji: NVIDIA Görüntü Ölçeklendirme

0

NVIDIA Görüntü Ölçeklendirme teknolojisi, DLSS ile aynı düzeyde bir grafik yükseltme teknolojisi olmayabilir, ancak benzer işlevselliğe sahip. NVIDIA Görüntü Ölçeklendirme özelliğinin kullanmak için DLSS’den farklı olarak NVIDIA’nın RTX serisi grafik kartlarından birine sahip olma şartı yok. Maxwell neslinden ya da sonraki nesilden bir NVIDIA ekran kartına sahip olmanız yeterli. Bu nedenle bu teknoloji çok daha fazla kişi tarafından kullanılabiliyor.

NVIDIA Görüntü Ölçeklendirme özelliğinin çalışma şekli, yapay zeka destekli DLSS’den çok AMD’nin FidelityFX Super Resolution (FSR) teknolojisine benziyor. Çünkü bu özellik kendi başına herhangi bir akıllı kenar yumuşatma içermezken, yalnızca gözle görülür bulanıklığı azaltmak için keskinleştirme etkisi olan bir çözünürlüğü artırma algoritması uyguluyor.

Bununla birlikte NVIDIA Görüntü Ölçeklendirme teknolojisini devreye sokmak için DLSS ve FidelityFX Super Resolution gibi oyun içinden değil, oyuna girmeden önce ayar yapmanız isteniyor. Bu yaklaşımın iyi tarafı, görüntü ölçeklendirme özelliğinin yalnızca geliştirici tarafından hazırlanmış desteği olan oyunlarla değil, potansiyel olarak herhangi bir oyunla çalışabilmesi.

NVIDIA Görüntü Ölçeklendirme özelliğini aktif hale getirmenin iki farklı yöntemi var. Bunlardan biri GeForce Experience uygulaması, diğeri ise NVIDIA Denetim Masası. NVIDIA GeForce Experience uygulamasını kullanmak, diğer özellikleri kullanan kişiler için daha mantıklı olabilir ancak birtakım uyumluluk sorunlarına da yol açabilir. Çünkü NVIDIA GeForce Experience ile “optimize edilemeyen” bir oyunda, NVIDIA Denetim Masası’ndan ayarlamadığınız sürece Görüntü Ölçeklendirme özelliği kullanılamıyor.

NVIDIA Denetim Masası ile Görüntü Ölçeklendirme Teknolojisi Nasıl Kullanılır?

  1. Adım: NVIDIA Denetim Masası’nı açın ve pencerenin sol tarafındaki menüden “3D Ayarlarının Yönetilmesi” seçeneğine tıklayın. Genel Ayarlar menüsünün en üstünde “Görüntü Ölçeklendirme” ayarının olması gerekiyor. Eğer görüntü ölçeklendirme ayarı mevcut değilse grafik kartı sürücülerinizi en son sürüme güncelleyin.
  2. Adım: Görüntü Ölçeklendirme’ye tıkladıktan sonra, “Açık (GPU Ölçekleme ve Keskinleştirme)” seçeneğine tıklayın ve “Yer Paylaşımı Göstergesi” kutucuğunu da işaretlenmiş olarak bırakın. Küresel keskinleştirme filtresi yoğunluğunu belirlemek için keskinleştirme kaydırıcısını kullanabilirsiniz. Ancak daha sonrasında farklı oyunlar için farklı keskinleştirme değerleri belirlemek isteyebilirsiniz. Başlangıç olarak keskinleştirme kaydırıcısını %60-70 aralığında bırakmanız tavsiye ediliyor. Çünkü bu oran, genellikle yüksek kaliteli oyunların aşırı derecede işlenmiş görünmeden daha canlı görünmelerini sağlıyor.
  3. Adım: Yaptığınız değişiklikleri kaydetmek için önce “Tamam”, ardından ise pencerenin alt kısmındaki “Uygula” düğmesine tıklayın. Daha sonra NVIDIA Denetim Masası’ndan çıkın ve bir oyun başlatın.
  4. Adım: İkinci adımda “Yer Paylaşımı Göstergesi” kutucuğunu işaretlenmiş olarak bıraktığınızı göz önünde bulunduracak olursak, ekranınızın sol üst köşesinde mavi renkte bir “NIS” göstergesi görmeniz gerekiyor. Bu gösterge, görüntü ölçeklendirme özelliğinin keskinleştirme bileşeninin etkin olduğu, ancak görüntü ölçeklendirmenin etkin olmadığı anlamına gelir. Görüntü performansını artırmak için görüntü ölçeklendirme özelliğini etkinleştirmelisiniz.
  5. Adım: Oyunun görüntü ayarları menüsünden çözünürlüğü değiştirdikten sonra, NIS göstergesinin renginin maviden yeşile dönmesi gerekiyor. Bu renk değişikliği, hem görüntü ölçeklendirme hem de keskinleştirme bileşenlerinin etkin olduğu anlamına gelir. Eğer NIS göstergesinin rengi değişmezse, oyundan çıkmak ve oyunu yeniden başlatmak bir çözüm olabilir.
  6. Adım: NVIDIA Görüntü Ölçeklendirme özelliğini farklı oyunlarla denedikçe belirli oyunlar için küresel keskinleştirme değerinin çok yüksek ya da çok düşük olabileceğini fark edebilirsiniz. Böyle bir durumda, NVIDIA Denetim Masası’na geri dönebilir ve “3D Ayarlarının Yönetilmesi” seçeneğine tıklayıp daha sonra da “Program Ayarları” sekmesini açabilirsiniz.

“Program Ayarları” sekmesinin en üst kısmında yer alan “Özelleştirilecek programı seçin” bölümünün altındaki açılır uygulamalar listesinden istediğiniz bir oyunu seçtikten sonra, Görüntü Ölçeklendirme özelliğinin karşısındaki “Genel ayarları kullan (Açık)” seçeneğine tıklayın ve keskinleştirme kaydırıcısını kullanarak farklı bir keskinleştirme değeri ayarlayın.

Son olarak değişiklikleri kaydetmek için önce “Tamam”, ardından ise “Uygula” düğmesine tıklayın. Ayrıca bu keskinleştirme ayarı değişikliğini yalnızca “Genel Ayarlar” sekmesinde bulunan “Görüntü Ölçeklendirme” özelliği etkinleştirilmişse yapabileceğinizi unutmayın. Keskinleştirme yoğunluğunu her oyun için ayrı ayrı özelleştirebilseniz de, NVIDIA Denetim Masası aynı anda belirli oyunlar için “Görüntü Ölçeklendirme” özelliğini aktif hale getirmenize ve diğerleri için devre dışı bırakmanıza izin vermez.

Cevap bırakın