Onavo VPN’in fişi çekildi

0

Facebook’un bünyesinde yer alan Onavo VPN için yolun sonu göründü. Ücretsiz VPN servisi olan Onavo VPN artık iOS ve Android’de çalışmayacak.

Onavo firmasının geliştirmiş olduğu VPN hizmeti ilk olarak tarifeli internet kullananların, veriden tasarruf etmesini sağlıyordu. Özellikle hücresel veri bağlantısında görsel ve videoların kalitesini düşürerek tasarruf sağlayan uygulama daha sonra Facebook’un bünyesine geçmişti. Ancak Facebook’un bünyesindeyken Onavo VPN gerçek amacından sapmış ve Facebook için yasal olarak kullanıcı verisi toplamaya başlamıştı.

Bu olayın ortaya çıkmasının ardından App Store’dan Apple tarafından kaldırılan uygulama, Android tarafında Play Store’da hizmet veriyordu. Ancak Facebook, VPN’in fişini çektiğini resmen açıkladı.

Onavo VPN projesinin fişi neden çekildi?

Facebook cephesinden gelen açıklamaya göre; firma artık pazar araştırması bir diğer değişle kullanıcı alışkanlıklarını toplamak için farklı yöntemler deneyecek. Bu yüzden söz konusu VPN hizmeti sonlandırılacak. Ücretsiz VPN hizmetlerinin hemen hemen çoğu kayıt tutmuyoruz dese de, internet alışkanlıklarınızı anonim olarak toplayıp bunları 3. Parti firmalara satıyor. Onavo’nun da izlediği bu politikanın artık sonuna geldiğini söyleyebiliriz.

Özellikle çok ses getiren ve Mark Zuckerberg’in ifade vermesine neden olan Cambridge Analytica skandalından sonra Avrupa Birliği bu tip veri toplamaların önüne geçmeyi başarmıştı.

Bakalım ilerleyen günlerde Facebook, kullanıcılarının verilerini yasal olarak toplamak için farklı yöntemler deneyecek mi?

Cevap bırakın