Okul döneminde çocukları siber tehditlerden nasıl koruruz?

0

Çocukları siber tehditlerden korumak ancak onları bilinçlendirerek ve kullandıkları internete bağlı olan cihazlarında neler yaptıklarını takip ederek olur. Özellikle okulların açıldığı şu dönemde öğrenciler hem ödev hem de eğlence amaçlı evlerinde ve okullarında bilgisayar, tablet ve cep telefonu gibi internete bağlı cihazları sıkça kullanıyorlar. Bu cihazları kullanırken çocuklar virüslere, zararlı yazılımlara, fidye yazılımlarına ve farklı birçok tehdide maruz kalıyorlar. Bu yüzden çocukların sanal dünyada başı boş bırakılması oldukça sakıncalı sonuçlar doğurabilir.

Çocukları Siber Tehditlerden Korumak

Ebeveynler, çocuklarının interneti kullanmasına kesinlikle engel olmamalılar ancak denetim gerekli. Sanal dünyada çocuğunun kimlerle arkadaşlık yaptığını anne-babaların gözlemlemeleri gerekiyor. Çocukları özellikle de okul döneminde siber tehditlerden uzak tutmak için neler yapılması gerektiğini aşağıda sırasıyla belirttim.

Çocuklarınıza Kişisel Bilgileri Paylaşmamayı Öğretin

Çocuklarınıza kişisel bilgilerin neler olduğunu ve bunları neden paylaşmamaları gerektiğini mutlaka onların anlayabileceği basit bir şekilde anlatın. Özellikle de internet kullanırken ev adreslerinin, evlerinde kaç kişi yaşadıklarının, evin veya anne-babadan birinin cep telefonunun, kullandığı şifrelerin çok özel olduğunu ve bunları hiç kimse ile paylaşmaması gerektiğini anlatarak çocuklarınızın bu bilgileri başkalarına vermeyeceğinden emin olun.

Tarayıcının Geçmişi Size İpucu Verir

Çocuğunuzun kullandığı bilgisayardaki tarayıcının geçmişini inceleyerek hangi sitelere giriş yaptığını görebilirsiniz. Burayı incelerken şüpheli bir site görürseniz veya sık sık silindiğini farkederseniz çocuğunuzla konuşma zamanınız gelmiş olabilir.

Çocuğunuz Web Kamerası İzinsiz Kullanmasın

Bu konu da oldukça hassas çünkü denetlemesi çok zor. Bilgisayardaki kameranın kullanılmasını engelleyen yazılımlar kullanabileceğiniz gibi kimlerle arkadaşlık ettiğinin sıkı takibini de yapabilirsiniz.

Siber Zorbalık Konusu Önemli

Çocuklar çoğunlukla kendi yaşıtları tarafından aşağılanma, hakaret ve tehdide maruz kalırlar. Böyle durumlarda çocuğun psikolojisi ciddi ölçüde hasar alabilir. Böyle bir duruma maruz kaldıklarında mutlaka anne ve babalarına haber vermeleri gerektiğini onlara anlatmanız gerekir.  

Uygunsuz İçeriklere Dikkat

Özellikle pornografi, kumar, uyuşturucu ve şiddet konularında çocuğunuzu hem bilgilendirin hem de uyarın. Böyle bir içerik veya video ile karşılaştıklarında çekinmeden ve korkmadan size bilgi verebilsinler.

Çocuğunuz Hangi Oyunları Oynuyor?

Çocuğunuzun düzenli olarak oynadığı oyunları ve bu oyunları online olarak kimlerle oynadığını takip edin. Hatta az da olsa öğrenip onunla arkadaşça siz de oynayın. Böylece kontrol tamamen sizde olur ve uygunsuz bir durumda anında müdahale edebilirsiniz.

Kullanılan USB Aygıtları Mutlaka Kontrol Edilmeli

Okul zamanı oldukça sık kullanılmaya başlayan USB’ler virüslerin bulaşması ve yayılması için en ideal yoldur. Çocuğunuzun kullandığı bilgisayarlarda mutlaka güncel bir virüs programı bulunmalıdır ki, USB bellek bilgisayara takıldığında eğer bir virüs içeriyorsa yazılım sizi uyarsın. 

 

Cevap bırakın