Öğretmenlerin Öğrencileri İle İletişimde Kullanabileceği Uygulamalar

Öğretmen ile öğrencilerin aynı anda kullanabileceği mobil uygulamalar

      Geçmişte öğrencilerin sınıfta akıllı telefon kullanması izin verilen bir durum olmamasına rağmen, pandemi döneminin yaşandığı günümüzde bu durum değişiyor. Günümüzde özellikle öğrencilerin dersten sonra öğretmene sormak istediği sorular başta olmak üzere, her konuda iletişime geçilebilen mobil uygulamalar bulunuyor. Ders içeriğinin telefon ya da tablet ile öğrencilere iletilmesi, çevrimiçi ders işlenmesi ve dersten sonra soruların yine mobil ortamlar ile sorulması artık eğitim kültürünün bir parçası haline geldi. Bu haftaki ” Öğretmenlerin Öğrencileri İle İletişimde Kullanabileceği Uygulamalar ” başlıklı yazımda; öğretmenler ile öğrenciler arasında günün her saatinde iletişim kurmaya yarayan uygulamalara örnekler vereceğim.

Remind

      Remid uygulaması ile öğretmen öğrencisi ile özel olarak ilgilenebiliyor. Uygulama ile öğretmen gruplar kurup  istenilen bilgileri anlık olarak aktarabiliyor. iOS ve Android versiyonları bulunan Remind uygulamasını dünya üzerinde 10 milyondan fazla öğrenci kullanıyor. Bu uygulama ile öğretmen sınıfta olmayan öğrencilere ya da velilere anlık bilgi paylaşımında bulunabiliyor. 70 den fazla dili destekleyen uygulama ile öğrencinin hangi dili kullandığına bakılmaksızın iletişim Remind uygulaması ile gerçekleştirilebiliyor.

ClassDojo

      ClassDojo uygulaması, öğretmenlerin öğrencileri ile iletişime geçmesi ve ders konusundaki her türlü sorularına cevap verebileceği bir ortam oluşturuyor. Öğretmen bu uygulama ile dersleri işlerken konulara yorumlar ekleyip hangi kısımlara daha fazla dikkat etmeleri gerektiği konusunda öğrencilerini uyarabiliyor. ClassDojo uygulaması ile aynı zamanda ebeveynler de öğretmenin ders konusundaki geri bildirimlerini görebiliyor. Gerektiğinde öğretmen ebeveynlere özel mesaj gönderebiliyor. Uygulamanın iOS ve Android platformları için versiyonları bulunuyor.

Slack

      Özellikle kolej ve üniversitelerdeki öğretmen ve öğrencilerin işine yarayan Slack uygulamasında; öğretmenler öğrencilere ödev verip, verilen ödevdeki ilerlemeyi gözlemleyebiliyor. Uygulama ile uzaktan eğitim esnasında öğrenciler ile kolaylıkla iletişim sağlanabiliyor. Uygulamada öğretmenlerin öğrencilerine herhangi bir aktivite ya da ders konusunda hatırlatıcı mesajlar gönderilmesi sağlanabiliyor.

Seesaw

      Öğretmen ve öğrenci arasında iletişim kurmaya yarayan bir diğer uygulama olan Seesaw, aynı zamanda öğrencinin performansının analizinde de kullanılıyor. Öğretmen bu uygulama ile öğrenciye ödevler vererek son durum hakkında anlık bilgi alabiliyor. Ödevlerin durumu hakkında veliler de bilgilendirilebiliyor. Bu uygulama ile öğretmen öğrencinin ders  konusundaki güçlü ve zayıf yönlerinin kaydını tutabiliyor. Zayıf olunan konularda uygulama ile iyileştirme planlaması yapılabiliyor.

      Özellikle uzaktan eğitimin yoğun kullanımının olduğu günümüzde, bütün öğrencilerin teknolojinin getirdiği yeniliklerden faydalanması için fırsat eşitliğini sağlanması, öğrencilerin gerek teknolojik cihaz ve de gerekse de internet konusunda yeterliliğinin sağlanması oldukça önem arz ediyor.

      Öğretmenler için sınıflandırılmış Android uygulamaları

      Twitter takip için @salihertugrul

Cevap bırakın