Öğretmenler için Eğitim Hayatını Renklendiren Uygulamalar

0

Pandemi ile birlikte öğretmenler hızla dijital dönüşüm sürecine maruz kaldılar. Eğitimin dijital hale geldiği bu dönemde yeni araçlar öğretmenlerin gücüne güç katıyor. Bu yazımızda öğretmenlerin ve öğrencilerin eğitimini renklendirecek uygulamalara göz atacağız.

öğretmenler
Öğretmenler Zoom bünyesine katılan anket gibi uygulamaları kullanarak dersi etkileşimli hale getirebilir

Öğretmenler için Zoom Uygulamaları

Uzaktan eğitim ve çalışma hayatının parlayan yıldızı Zoom, bir süredir kendi bünyesinde yeni uygulamalar geliştiriyor. En güncel sürümü kurduktan sonra erişebileceğiniz App sekmesi altında bu uygulamaları görebilirsiniz. Elbette daha önceleri farklı uygulamaları Zoom ile entegre çalıştırmak mümkündü. Ancak Zoom, öne çıkan ve sık kullanılan özellikleri kendi bünyesinde toplayarak daha verimli olmak istiyor. Bu uygulamalar arasında SurveyMonkey oldukça başarılı. Her türlü anket ve oylama ihtiyacınıza SurveyMonkey ile cevap bulabilirsiniz. Elinizin altında olması gereken diğer uygulama ise AskAway. “Berk daha önce yurtdışına çıkmış mıdır?” gibi rastgele birçok soru kullanıcılara yöneliyor. Yalnız Zoom’un resmi olarak Türkçe desteği sunmaması bir sıkıntı yaratabilir. Yine de özellikle yabancı dil öğretmenleri yeni uygulamalarla Zoom’u daha etkili kullanabilir.

Alternatif: Microsoft Teams, Google Classroom

emaze
Kaliteli sunum hazırlayarak dersleri daha can alıcı hale getirebilirsiniz

Emaze

Her gün o kadar çok sunum ile karşılaşıyoruz ki biraz farklılığa ihtiyaç duyuyoruz. Emaze de kolay ve hızlı yoldan renkli sunumlar yapmanızı sağlıyor. Ücretsiz kayıt olduktan sonra yüzlerce şablondan beğendiğinizi seçip düzenlemelerinizi yapabiliyorsunuz. İsterseniz dosyayı indirebiliyor ya da Emaze üzerinden paylaşıma açabiliyorsunuz. Coca Cola, Lego ve Ikea gibi dünyaca ünlü markaların Emaze ile ortaklık yaptığını düşündüğünüzde olasılıklar gözünüzde canlanıyor. Sunum dışında, blog, fotoğraf albümü ya da web sitesi de oluşturabiliyorsunuz. Mobil platformlarla uyumlu Emaze ile telefonunuzdan sadece birkaç dakikada göz alıcı sunumlar yapıp derste ilgiyi artırabilirsiniz.

Alternatif: Canva

Office 365

Ofis uygulamaları deyince akla her zaman Microsoft geliyor. Bulut ve geniş platform desteği ile Office 365 tartışmasız bir standart. Word, Excel, PowerPoint gibi uygulamalar her zaman için eğitim ve iş hayatında önemli yere sahip. Office 365’i fazla anlatmaya gerek yok. Ancak bu bölümde öğretmenlerin K12 gibi geçerli bir eğitim e-posta adresi ile ücretsiz olarak Office 365’i kullanabileceklerini hatırlatalım. Bu adresten tüm öğretmenler ofisi kurabilirler.

Alternatif: Ücretsiz ve açık platform olan LibreOffice oldukça başarılı ve sizi yarı yolda bırakmayacak bir alternatif. Mobil tarafta da WPS Office ve Polaris Office gibi alternatifleri değerlendirebilirsiniz.

Crosswordlabs

Bulmacaların modası asla geçmiyor. İsterseniz güncel işlediğiniz bir konu isterseniz de genel bilgi ölçmek için bulmacalar eğlenceli bir araç. Crosswordlabs sitesi ücretsiz bir şekilde hiçbir zahmete katlanmadan bulmaca oluşturmanızı sağlıyor. Ekranda beliren boşluğa bulunmasını istediğiniz kelimeyi ve yanına da ipucunu giriyorsunuz. Girişlerinize göre harf geçişlerini oluşturan sistem bulmacayı kendi oluşturuyor. Türkçe kelimeler ve harfler kullanmanız da sorun yaratmıyor.

 

Bubbl

Öğrenmenin önemli bir şekli bilgiyi anlamlandırmaktan geçiyor. Bubbl da zihin haritası yaparak bu amaca hizmet ediyor. Yeni bir kelime öğrenmek ya da belirli bir tema altında konu başlıklarını kategorilere ayırmak için Bubbl çok etkili. Bu yöntem ile hikaye oluşturabilir, araştırma notlarını kaydedebilir ya da bir proje şekillendirebilirsiniz. Dolayısıyla tarih, coğrafya, yabancı dil veya edebiyat ya da sayısal derslerde Bubbl öğrenimi kolay hale getirecektir.

Cevap bırakın