Öğretmenler İçin Mobil Uygulamalar

0

   Cep telefonu kullanımının oldukça arttığı günümüzde, mobil uygulama kullanımı da doğru orantılı olarak artıyor. Bu haftaki yazımda; hepimizin üzerinde büyük emekleri olan değerli öğretmenlerimizin kullandıklarında gerek kendilerine ve gerekse de öğrencilerine yararlı olacağını düşündüğüm mobil uygulamalardan bahsedeceğim.

ClassDojo

   ClassDojo uygulaması, harika sınıf toplulukları oluşturmak için öğretmenlerin öğrenci ve velileri ile bağlantı kurabilmesini sağlar. ClassDojo’yu oyunlaştırılmış bir sınıf yönetimi uygulaması olarak da tanımlayabilirim. Uygulama ile öğretmenler, öğrencilerine rozetler vererek teşvik edebilir, kendilerini daha fazla geliştirmelerinin yolunu açabilir. Öğretmenler ders esnasında kullandıkları akıllı telefonlar ya da tabletler ile öğrencilerin derse katılımlarını rozetler ile ödüllendirerek, motive edip, daha fazla rozet almaları için çabalamalarını sağlamaya çalışırlar. Öğretmenin veliye verdiği ClassDojo kodu sayesinde, velinin öğrenci davranışlarını ve motivasyonunu takip etme şansları olur. Bu uygulama sayesinde, veli toplantılarında öğrencinin değerlendirilmesi de kolaylaşmış olur.

Google For Education

   Google’ın özel olarak öğretmen ve öğrenciler için geliştirdiği bir çözüm olan bu servis, öğrencilerle herhangi bir anda, herhangi bir yerden ve herhangi bir mobil cihazdan etkileşime geçmek için kullanımı kolay araçların olduğu bir platform olarak tanımlanabilir. Aynı şekilde yine bu platformu, Google’ın okullara ve eğitim kurumlarına ücretsiz olarak sunduğu üretkenlik uygulamalarının bulunduğu bir paket olarak da ifade edebiliriz. Bu platform, iletişim ve işbirliği uygulamaları olan Gmail, Takvim, Bulut depolama alanı, Dokümanlar ve Siteler’i de içinde barındırıyor.

   Google for Education uygulaması üç bölümden oluşuyor;

   Tamamen ücretsiz üretkenlik araçları: Classroom, Gmail, Dokümanlar ve daha fazlası ile işler basitleştiriliyor ve zaman kazanılıyor.

   Sınıf İçeriği: Öğretmenler tarafından belirlenmiş ve onaylanmış binlere uygulamaya ve kitaba ulaşılabiliyor.

   Cihazlar: Uygun fiyatlı ve yönetimi kolay dizüstü bilgisayarlara ve tabletlere uygun koşullarda sahip olunabiliyor.

Evernote

   Evernote, alınan notları bir arada tutmayı sağlayan, o notları tablet, PC ve mobil cihazlar ile senkronize edebilen bir uygulamadır. Bir proje için yapılacaklar listesi oluşturabilir, notlar için hatırlatıcılar oluşturabilirsiniz. Bir kez not oluşturduktan sonra, her zaman, gittiğiniz her yerde notlarınıza erişebilirsiniz.  Notunuzu alıp kaydettiğinizde,  uygulamanın yüklü olduğu diğer mobil ortamlardan anında erişebilirsiniz.

   İster metin, ister görüntü, isterse belge olsun notlar alabilir, el yazılarını bile aratarak bulabilirsiniz.  Önemli olan her şeyi, anında istediğiniz kişilerle paylaşabilir,  çalışma arkadaşlarınızla mobil ortamlardan işbirliği yaparak, fikirlerinizi bir grup not defteri olarak paylaşabilirsiniz.

My class schedule

   My Class Schedule, öğretmenlerin ders programlarını takip edebileceği, yazılı tarihlerini girebileceği, ödev kontrolü yapabileceği ve bunun gibi bir çok işi organize edebileceği bir uygulamadır.  Uygulamadaki zaman çizelgesi hem öğretmenlere hem de öğrencilere ne zaman hangi dersin olacağını gösterir. Bu uygulama sayesinde zamanı organize ederek daha verimli kullanabilirsiniz.

   Bulut yedekleme sistemine de sahip olan uygulama ile planları yedekleyebilir ve mobil ortamlardan her an, her yerden ulaşabilirsiniz.

Random Student

   Random Student, öğretmenlerin ders esnasında sözlüye kaldırmak veya soru sormak için rastgele öğrenci seçiminde  kullanabilecekleri bir uygulamadır. Hangi öğrenci kaç soruya doğru cevap verdi, kaç soruya yanlış cevap verdi veya toplamda kaç kere söz hakkı aldı gibi bilgileri kaydedebilirsiniz.

CamScanner

   CamScanner, öğretmenlerin ödev verirken ya da elindeki farklı ders kitaplarından konu anlatırken, öğrencilerine anlattığı sayfaları tarayıp paylaşabileceği bir uygulamadır. Telefonun kamerasını tarayıcıya dönüştüren bu uygulama sayesinde, taranan dosyalar pdf’e çevrilip kaydedilebilir.

   Uygulama ile daha önce kaydedilen pdf dokümanlarını kolayca tasnif edebilirsiniz. Öğrencilerinde kullanabileceği uygulama ile öğretmenin tahtaya yazdığı bilgileri tarayıp saklayabilirsiniz.

 

Cevap bırakın