Öğrencilerin Ders ve Projelerinde Kullanabileceği iPad Uygulamaları

0

   Mobil ortamlardan internet kullanımın, masaüstü ortamları geçtiği günümüzde, cep telefonlarından sonra en fazla kullanılan araçlardan birisini de tabletler. Gerek Android ve gerekse de iOS platformlarda tablet kullanımı gün geçtikçe daha popüler hale geldiğini söylemeliyim. Özellikle iş adamları ve öğrencilerin kullanım oranı oldukça fazla. Tablet ile eğitim verilen öğretim kurumlarının sayısı da giderek artıyor.

   Bu haftaki yazımda öğrencilerin ders ve projelerinde kullanabilecekleri iPad uygulamalarından bahsedeceğim. Yaratıcı düşünme, tasarım becerisi geliştirme, okuma becerisi artırma ve kodlama öğrenme gibi daha bir çok konuda iPad uygulamaları kullanılıyor.

   Öğrencilerin kullandığında oldukça işlerine yarayacağını düşündüğüm uygulamaları sıralayarak devam etmek istiyorum.

 

Book Creator 

   Book Creator uygulaması, iPad ile e-kitap oluşturmanın en basit yollarından birisi olarak öne çıkıyor. Mobil ortamlara aktarılmış e-kitap sayısının neredeyse 25 milyonu bulduğu günümüzde, e-kitap oluşturmanın önemini anlatmaya bile gerek yok sanırım. Book Creator uygulaması ile çocuklar için resimli kitaplar, çizgi romanlar, dergiler, ders kitapları ve daha fazlasını yapmak oldukça basit hale geliyor. Öğrenciler projelerinde kendi e-kitap’larını bu uygulama ile kolayca yapabiliyor.

Paper by Fifty Three

   Paper by Fifty Three uygulaması ile kolayca not alabilir, daha önce oluşturduğunuz notlara hızlı bir şekilde erişebilirsiniz. Fotoğrafların üzerine açıklamalar ekleyebilir, ekranınıza yapışkan notlar yerleştirebilirsiniz. Hızlı şekilde kontrol listesi oluşturabilir, kolayca grafikler geliştirebilirsiniz. Uygulama aynı zamanda Apple Pencil ile de optimize edilmiş ve iPad üzerinde kolayca not almak için uygun hale getirilmiş.

iMovie

   iMovie; iPhone ve iPad cihazları için video düzenleme uygulaması olarak öne çıkıyor. Uygulamanın son sürümü ise 4K video düzenleme de yapılabiliyor. Yine aynı uygulama ile birbirinden farklı videoları sıralı şekilde ekleyebiliyor, kesip istediğiniz gibi düzenleyebiliyorsunuz. Oluşturduğunuz klipler arasında geçiş efektleri verebiliyor ve isterseniz videoya müzik dosyaları da ekleyebiliyorsunuz. iMovie ile saniyede 60 kare hızında video düzenleyebilir ve paylaşabilirsiniz. iMovie, tüm iPhone, iPad ve iPod touch modellerinin yanı sıra çeşitli video kameraları ve dijital fotoğraf makineleri ile kullanılacak şekilde tasarlanmış. Uygulama, öğrencilerin projelerinde kullanabileceği videoların düzenlenmesi konusunda oldukça yararlı olacaktır.

Adobe Spark Video

   Adobe Spark Video, iOS tabanlı cihazlarda kısa sürede çok kolay video hazırlanabilen bir uygulama olarak tanımlanabilir. iPhone ve iPad cihazlarda kullanılabilecek bu uygulamada, birkaç dakikada çarpıcı animasyonlar oluşturabilir, aralara ses kaydedebilir ve 25.000’in üzerindeki ikonik fotoğrafları videoda kullanabilirsiniz. Adobe Spark ile içerik ve tarz arasındaki köprü kurabilir, görseller üzerinde filtreler uygulayabilir, alt yazılar ekleyebilirsiniz.

Haiku Deck

   Haiku Deck uygulaması ile profesyonel bir yazılımcı ile çalışmadan ya da karmaşık uygulamalar ile zaman harcamadan oldukça etkili sunumlar hazırlayabilirsiniz. Oldukça kolay şekilde sunum hazırlanabilen uygulamada, sunum sırasında konu ile alakalı neredeyse 35 milyon imaj arasından en uygun olanı kullanma fırsatına sahip oluyorsunuz.

ScratchJr

   ScratchJr iPad, çocuklar için programlama mantığını öğretmeyi amaçlayan bir uygulama olarak öne çıkıyor. Uygulamada bazı parametre değerleri kullanılarak, nesneleri hareket ettirebiliyor aynı zamanda aynı hareketleri farklı zamanlarda ve şekilde sıralayarak programlama mantığı öğretiliyor. Öğrencilerin ilk basit bilgisayar programlarını geliştirmesini sağlayarak, proje olarak sunmalarına fırsat veriyor.

Shadow Puppet Edu

   Shadow Puppet uygulaması ile sınıfta kolayca video hazırlayabilir, oluşturulan videolar düzenleyebilirsiniz. Uygulama ile hazırlanan videoları hızlıca sosyal ağlarda paylaşabilirsiniz. Shadow Puppet ile eğer istenirse cihazda bulunan video ve fotoğraflardan yeni bir video oluşturabilir, ses eklenerek tamamen kendinize özel projeler geliştirebilirsiniz.

Popplet

ogrenciprojeleriipa_10

   Bir öğretmenin mobil ortamlarda ders anlatırken kullanması gereken iPad uygulamalarının başında gelen Popplet uygulaması ile anlık olarak akla gelen fikir ya da düşünceleri kaydedip, zihin haritası oluşturulabiliyorsunuz. Öğrencilere ders sonunda zihin haritası oluşturarak, akıllarında kalanların kolay şekilde öğrenebiliyorsunuz.  Popplet uygulaması ile oluşturulan zihin haritalarını kolayca sunuma çevrilebiliyor.

 

Cevap bırakın