Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  Dijital KültürOculus VR kurucusundan Apple’a eleştiri

  Oculus VR kurucusundan Apple’a eleştiri

  occulus-rift

  Sanal gerçeklik aygıtları, 2016 yılında ilk büyük adımlarını atacaklar. Bu alanda uzun yıllardır devam eden çalışmaların sonuçları ilk kez genel kullanıcılarla buluşacak. Oculus VR da yılın ismi sıklıkla geçen seçenekleri arasında ve kurucusu Palmer Luckey’den ses getiren bazı açıklamalar geldi…

  Luckey, ABD’nin San Fransisko şehrinde basına yaptığı açıklamada Oculus platformunun Mac OS X’i destekleyip desteklemeyeceği konusuna açıklık getirdi. Apple iyi bir bilgisayar üretene kadar söz konusu platforma destek verilmeyeceğini belirtti. Bu ilginç açıklamada geçen ‘iyi bir bilgisayar’, Mac bilgisayarlarındaki grafik performansı ile ilgili bir yorumu ifade ediyor. Oculus kurucusu, tavsiye edilen donanımsal özellikleri karşılayacak seviyede bir grafik yapısının, Mac bilgisayarlarda sunulmadığını da sözlerine ekliyor. Bazı eleştirilerini de bu noktada dile getiriyor, 6000 dolar ödeyerek satın alınan bir Mac Pro’nun Oculus için tavsiye edilen özelliklere uygun olmadığını söylüyor.

  occulus-rift

  Oculus yetkilileri, daha öncesinde hem Mac hem Windows platformları için çalışıldığını açıklamış, ancak en son açıklamalarda Windows’a ağırlık verildiğinin altı net bir şekilde çizilmişti. Teknoloji dünyasında durumun temelinde yatan etken, son açıklamalarla birlikte Mac’lerin grafik yeteneklerinin Oculus için yeterli olmayacak şekilde konfigüre edilmiş olduğu konusu gündeme getirilmiş oldu. Apple’ın açıklamalara henüz bir tepki vermediğini belirtelim.

  Sanal gerçeklik gözlüğü Oculus Rift, 599 dolar fiyat etiketi ile ön siparişlere bazı ülkelerde sunulmuş durumda. Tedariklerin ise temmuz ayı itibarıyla başlayacağı duyurulmuştu.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN