Oculus Rift’in kurucusu Facebook’tan ayrılıyor

0

Ekran Resmi 2017-03-31 10.41.10

Sanal gerçekliğin son yılların ilgi çekici teknoloji trendlerinden biri olduğuna şüphe yok. Bu alanda öncü markalardan biri ise kuşkusuz Oculus. Yüksek bir marka bilinirliğine sahip olan aygıtları Oculus Rift’i geçtiğimiz yıllarda yüklü meblağaları gözden çıkararak bünyesine katan teknoloji devi de Facebook. Hikayenin öncesinde ise Palmer Luckey adlı genç bir ismi görüyoruz. Luckey, Oculus’un kurucusu ve sanal gerçeklik trendinin öncü isimleri arasında yer alıyor…

Son gelişme ise satın alım sonrasında bünyesine katıldığı Facebook’la ilişkileri ile ilgili. Facebook açıklamasına göre Palmer Luckey şirketten ayrılıyor. Dolayısıyla Oculus’la olaran ilişkisinde de sona geliniyor. Açıklamada ‘Luckey’in gerçekten özleneceği’ ifadesine yer verilmesi, ayrılmanın arkasında Facebook’un olmadığına işaret ediyor.

Öte yandan geçtiğimiz aylarda karşılaştığı bir hukuki süreçte 500 milyon dolar tazminat ödemeye mahkum edilmesi ile ilişkilerin sarsılmış olabileceği konuşuluyor.

Sanal gerçeklik sektörünün önemli isimlerinden Luckey’in sonraki girişimi veya durağı merakla bekleniyor.

Oculus Rift, basit bir Kickstarter projesi olarak ortaya çıkmış, aldığı bağışlar ve fonlarla büyük patlama yaşamıştı. Devam eden süreçte ise Facebook tarafından 2 milyar dolar karşılığınd satın alındı.

Cevap bırakın