Oculus Go duyuruldu

0

Bir Facebook şirketi olan Oculus, mütevazı fiyatlı yeni sanal gerçeklik seti ile geniş kesimlere ulaşmayı hedefliyor.

ABD’nin San Jose şehrinde düzenlenen Oculus Connect adlı etkinlik kapsamında yeni bir aygıt lanse edildi. Oculus Go adıyla gelen VR (sanal gerçeklik) aygıtı, Kasım ayında potansiyel kullanıcılarıyla buluşmaya başlayacak ve fiyat etiketi de ABD pazarı için 199 dolar olacak.

Lansmanda konuşan Oculus VR Başkanı Hugo Barra, Oculus Go’nun rahat kullanımına dikkat çekerek, ‘hafif ve konforlu’ olduğunu belirtti. Oculus Rift’le aynı görüş alanına sahip olduğu bildirilen Go, yeni nesil objektiflerinin yanı sıra 2560 x 1440 piksel çözünürlükte görüntü sağlayacak. Düşük seviyede parlama ve net görüntüler de vaat edilenler arasında. En nihayetinde ise son kullanıcı için oldukça yetenekli bir sanal gerçeklik aygıtı yola çıkmaya hazırlanıyor.

Sanal gerçeklik pazarı hareketleniyor

Oculus Go, Oculus Rift’in fiyatının yarısından da azına satışa sunuluyor. Aynı zamanda HTC Vive’ın düşürülen fiyatlarının ardından gelerek pazarı hareketlendiriyor. Sanal gerçeklik ekipmanları pazarında son dönemde Google, Samsung gibi üreticilerin yoğun ilgisiyle birlikte Oculus’tan da mütevazı fiyatlı bir model alternatifinin gelmesi, özellikle yılın son döneminde bu alandaki ekipman satışlarını hareketlendirecek gibi görünüyor.

Sanal gerçeklik, son yılların hareketlenen teknoloji trendlerinden. Özellikle 2020 ve sonrasında bu alandaki donanım ve yazılım tüketiminin rekor seviyelere ulaşması bekleniyor.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Cevap bırakın