Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  HaberlerİnovasyonNvidia’nın yapay zeka atağı: bizi neler bekliyor?

  Nvidia’nın yapay zeka atağı: bizi neler bekliyor?

  NVIDIA bir ekran kartı şirketinden tam kapsamlı bir yapay zeka şirketine dönüşümünü hızlandırıyor. Son dönemde yapılan işbirlikleriyle beraber NVIDIA platformlarında yapay zeka etkinliği de gözle görünür şekilde artıyor. Bu şirketler arasında Microsoft ve MediaTek gibi her alandan devler bulunuyor.

  NVIDIA ve MediaTek arasındaki ortaklık, en yeni yapay zeka gelişmelerini şık elektrikli araç tasarımıyla kusursuz bir şekilde harmanlayarak, benzeri görülmemiş zeka seviyelerine sahip bir otomobil çağını başlatmayı vadediyor. Ortaklığın ilk meyvesi ise MediaTek Dimensity Auto olarak karşımıza çıkıyor.

  MediaTek’in yeni Dimensity Auto Cockpit serisi, akıllı telefonunuza veya ev bilgisayarınıza rakip olacak araç içi deneyimler oluşturmak için NVIDIA Drive işletim sistemini, yeni nesil grafiklerini (RTX) ve gelişmiş yapay zeka işlemeyi entegre ediyor.

  u çipler, gelişmiş dil modellerinin aracınızın içine yerleştirilmesini sağlıyor. Bu sayede doğal dil isteklerinizi anlayan ve rotanız üzerindeki restoranlar için kişiselleştirilmiş öneriler sunan, hatta trafikte sıkışıp kaldığınızda e-posta taslakları hazırlamanıza yardımcı olan bir araba ortaya çıkabiliyor.

  Güvenlik, yapay zeka destekli önemli bir artışa kavuşuyor. Yapay zeka algoritmalarıyla birleştirilmiş gelişmiş kameralar, trafik düzenlerini analiz edebilir ve potansiyel tehlikeleri tahmin edebilecek. Sürücü yorgunluğu izleme sistemleri daha karmaşık hale geliyor; göz hareketindeki ve duruştaki hafif değişiklikleri tespit ederek zamanında mola önerebilme kapasitesine sahip. Arabanız hiçbir kör nokta bırakmayan 360 derecelik görüş açısıyla en dar noktalara sorunsuz bir şekilde yönlendiğinde park etme sorunları ortadan kaldırmış olacak.

  MediaTek’in stratejisinin bu yapay zeka devrimini tüm otomotiv yelpazesinde hedeflemesi çok önemli. Dimensity Auto Cockpit serisi, üst düzey lüks elektrikli otomobillerden uygun fiyatlı gündelik işe gidip gelenlere kadar her şey için özel olarak tasarlanmış bir dizi çip sunuyor.

  Microsoft ve NVDIA Ortaklığı

  NVIDIA’nın GPU Teknoloji Konferansı’nda (GTC) duyurulan işbirliği, Microsoft’un Azure, Azure AI hizmetleri, Microsoft Fabric ve Microsoft 365’te NVIDIA’nın AI ve Omniverse teknolojisini benimsemesini sağlayacak.

  Duyurunun ardından Microsoft, NVIDIA H100 NVL platformunu temel alan Azure NC H100 v5 VM sanal makinesini kullanıma sundu. Bu VM’ler orta sınıf eğitim ve çıkarım için üretilmiştir ve bir veya iki NVIDIA H100 94GB PCIe Tensor Core GPU kullanıyor.

  Ayrıca Microsoft 365 üretkenlik paketi için Copilot’un yapay zeka çıkarım tahminleri sağlaması adına NVIDIA GPU’larından ve Nvidia Triton Inference Server’dan yararlanmasını sağlayacak.

  Son olarak, Microsoft ve NVIDIA’nın işbirliği sağlık ve yaşam bilimleri kuruluşlarına yardımcı olacak. Şirketler, klinik araştırmalarda daha hızlı inovasyon yapmak ve daha verimli bakım sunumu sağlamak için NVIDIA DGX Cloud ve NVIDIA Clara ile birlikte Microsoft Azure’dan yararlanabilecek.

  NVIDIA’nın yapay zeka destekli Audio2Face teknolojisi yüz animasyonu ve dudak senkronizasyonu ile yerelleştirmede ezber bozuyor. Audio2Face bir oyunun diyaloglarının ve sunumunun küresel bir kitleye ulaşması konumunda büyük bir adım olarak karşımıza çıkıyor. Oyunların yerelleştirilmesi, diyalog ve metnin doğru bir şekilde çevrilmesini, dramatik veya komedi tonlarının korunmasını ve ardından farklı ülkelerden seslendirme sanatçılarıyla diyalogların yeniden kaydedilmesini gerektiren karmaşık bir süreçken NVIDIA teknolojisi bu işi kolaylaştıracak.

  Örneğin PC platformuna gelecek olan ve İngilizce ile Japonca dillerini barındıran Ghost of Tsushima içerdiği animasyon nedeniyle tam dudak senkronizasyonunu iki dil seçeneğiyle sınırlandırıyor. Üretken yapay zekanın, özellikle de NVIDIA’nın Audio2Face teknolojisinin devreye gireceği yer ise burası. Audio2Face yapay zeka ile daha fazla dilde daha fazla dudak senkronizasyonu ve yüz Animasyonu oluşturulmasına olanak tanıyacak.

  Bu teknolojiyi içeren ilk oyun, Çin stüdyosu Perfect World Games’in dövüş sanatları MMO’su olan World of Jade Dynasty olacak. Stüdyo, NVIDIA Audio2Face ile Çince ve İngilizce dillerinde doğru dudak senkronizasyonu ve animasyon üretebiliyor. Çevrimiçi bir başlık olarak NVIDIA Audio2Face, geliştiricilerin aynı gerçekçi animasyonla yeni sesli içerik eklemesine olanak tanıyacak.

  Teknolojiyi sergileyen ikinci oyun, RealityArts Studio ve Toplitz Productions’ın Unreal Engine 5 destekli Unawake ise bu yılın sonlarında DLSS 3 desteğiyle piyasaya sürülecek yeni bir aksiyon-macera oyunu. Bu video, çeşitli duyguları kapsayan çeşitli kaydırıcıları sergileyen NVIDIA Audio2Face’in işleyişine dinamik bir bakış sunuyor.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN