NVIDIA veri merkezlerinden büyük gelir elde ediyor

0

Nvidia, bir süredir gelirlerinin büyük kısmını veri merkezlerinden elde etmeye başladı. İşte detaylar…

Uzun yıllardan bu yana sunucu sistemleri için büyük ölçekli yatırımlarda bulunan Nvidia, artık maddi karşılığını da almaya başladı. Şirketin gelirlerinin büyük bir kısmı artık veri merkezlerinden geliyor.

İsmini bilgisayar oyuncularına yönelik geliştirdiği ekran kartları ile duyuran Nvidia, uzun süre bu sektörde önemli bir oyuncu olduğu gibi önemli kazanımlar da sağladı. Sürecin devamında sunucu sistemlerinin ön plana çıkması sonrasında bu alana da yatırım yapmaya başlayan şirketin veri merkezi kârı, şaşırtıcı bir şekilde artık oyun dünyasından elde ettiği kazancı geride bırakmış durumda.

Nvidia tarafından yapılan resmi açıklamaya göre, 2020 yılının ikinci çeyreğindeki mali göstergeler büyük bir kârılılığa işaret ediyor. Tabloya göre elde edilen gelir 3,87 milyar dolar.

Gelirler arttı…

Karlılık geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 50, çeyrek dönem için ise yüzde 26 artış ifade ediyor. Faaliyet karı ise 651 milyon dolar. Net kar ise 622 milyon dolar seviyesinde.

Üstelik Nvidia, veri merkezi odağındaki teknolojik çözümeri ile tanınan Mellanox‘ın satın alımını gerçekleştirmişken bu karlılığa ulaştı. Analistlere göre geçtiğimiz Mart ayında tamamlanan 6,9 milyar dolarlık satın alım gerçekleşmemiş olsa firmanın kârı çok daha büyük olabilirdi.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Cevap bırakın