Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  HaberlerDonanım32GB NVIDIA RTX 5090 ortaya çıktı

  32GB NVIDIA RTX 5090 ortaya çıktı

  NVIDIA, yeni RTX 50 serisi ekran kartları için hedeflerini büyüttü. Bu kapsamda şirketin RTX 5090 başta olmak üzere yeni modellerinde önceki nesillerden farklı bir tasarıma yer vereceği belirtildi. Ayrıca NVIDIA RTX 5090 bellek kapasitesinin 32GB’a kadar çıkacağı iddia edildi.

  Güvenilir kaynaklardan gelen son sızıntılara göre NVIDIA, RTX 5090 ile çok kartlı bir mimariye geçiş yapacak. Bu kapsamda GPU ve belleğin üç ayrı devre kartına bölüneceği iddia edildi. Ana kart GPU çipini ve bellek modüllerini barındırırken; ayrı bir I/O kartı ise giriş ve çıkışları kontrol edecek. Daha küçük üçüncü kart PCIe yuvasına yer verecek.

  Bu bölünmüş düzen sayesinde ekran kartında büyük değişiklikler yaşanması mümkün olacak. İlk olarak, RTX 5090’ın 512-bit veri yoluyla 32GB’a kadar VRAM sağlayabileceği düşünülüyor. Ayrıca çoklu kart tasarımı, üç yuvalı soğutucu yerine çift yuvalı bir çözüme geçiş yapabileceğini gösteriyor.

  Bu çift yuvalı soğutucu ise RTX 5090’ın daha küçük ve daha ince olmasını sağlayacak. Doğal olarak daha küçük bilgisayar kasaları için de uygun olacak. İddialara göre, RTX 50 modelleriyle birlikte DLSS 4 teknolojisine de resmen kavuşmuş olacağız. Ayrıca yeni nesil GDDR7 bellekler sayesinde oldukça yüksek bir bant genişliği elde edilecek.

  Öte yandan NVIDIA’nın ekran kartlarına zam yapacağı söyleniyor. Üst düzey müşterilere hitap edeceği belirtilen ürünlerin, bir önceki nesle göre yaklaşık yüzde 10 oranında daha pahalı olması gündemde. RTX 4090’ın 1600 dolardan satıldığını hatırlatmak gerekiyor.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN