Nvidia Max-Q hakkında her şey

0

Tayvan’daki Computex Fuarı’nda tanıtılan Nvidia Max-Q, oyun dizüstülerini değiştirmek için önemli bir adım olarak görülüyor. Cihazlara daha yüksek grafik performansı ve uzun pil ömrü getiren teknoloji, aynı zamanda nispeten daha ince ve hafif dizüstüler anlamına da geliyor.

GeForce GTX 10 serisi grafik kartlarını kullanan teknoloji, adını aslında bir havacılık teriminden alıyor. Bir roketin aerodinamiğiyle ilgili olan ve ne kadar iç ve dış tepkiyle başa çıkabileceğini gösteren Max-Q, Nvidia’nın sözlüğünde ise azamî verimlilik anlamına geliyor.

Aslında bu sistemlerde kullanılan GTX 1080, GTX 1070 ve GTX 1060 ekran kartlarında bir değişiklik yok, ancak üretim hattından özel seçilen modellerden oluşuyor ve Aygıt Yöneticisi’nden kontrol edildiğinde de “GeForce GTX 1080 with MaxQ” şeklinde görülüyorlar.

Bu seçilmiş grafik işlemciler, ‘Max P’ adlı kardeşlerinden daha performanslı ve enerji verimliler. Haziran sonunda satışa sunulan modellerın adını yakında çok daha fazla duyacağımız kesin.

Verimlilik iddiası öyle büyük ki, Nvidia Max-Q ile GTX 1080 ekran kartının güç tüketimini yarı yarıya düşürebileceğini ve bu kartı kullanarak da ultra taşınabilir bir dizüstü ortaya çıkartılabileceğini iddia ediyordu. Daha sonra Asus, MSI gibi üreticilerin ürünleriyle bunun gerçekleşebileceğini gördük.

Peki Max-Q, dizüstüleri tam olarak nasıl daha iyi hâle getiriyor? Nvidia’nın logonun kullanımı için belirlediği şartlar var, bunlar da bir standart oluşturmayı sağlıyorlar. Örneğin fan gürültüsünün değeri 40 desibeli aşmamalı.

Her ne kadar cihazın kalınlığı konusunda bir kıstas olmasa da sadece 18 mm’lik oyun dizüstüleri olması oldukça etkileyici. Bu orta  incelikte standart bir dizüstü bilgisayar için normal bir değer, oyun sistemi içinse oldukça iyi.

Genelde 3 kilogramın üzerinde ağırlığa sahip oyun dizüstülerine kıyasla ise 2 kg’ı biraz aşan bu modeller, taşınabilirlik konusunda ciddi bir avantaj sağlıyorlar. Bu verilere bakınca, Max-Q logolu bir dizüstü almaya karar verirseniz, sessiz ve hafif olduğundan emin olabilirsiniz.

Daha az güç tüketimi ile pil ömrü de uzuyor. Üreticiler bunu cihazı hafifletmek için de kullanabiliyorlar. Yani pil ömrünü uzatmayıp daha küçük bir batarya kullanmak da bir çözüm.

Tüm bunlara ek olarak Nvidia’nın oyunlarla ilgili hazırladığı ayarlar da performans konusunda yardımcı oluyor. 400 popüler oyundan toplanan veriler ışığında, akıcı görüntü, keskin detaylar ve düşük GPU güç tüketiminin dengesini sağlayan ayarlar Güç Verimli Oyun Ayarları ile devreye alınabiliyor.

Şirket, Game Ready sürücülerini de Max-Q için en iyi hâle getirmiş. Bu da, bazı durumlarda yeni cihazlarda yaşanan çeşitli sorunların önüne geçmeyi ve kesintisiz performans elde etmeyi sağlıyor. Daha önce yeni ürünleri kullanan sistemlerde sadece sürücüsü hazır olmadığı için kararsız çalışan birçok bileşen gördüm. Özellikle ekran kartı gibi kritik bileşenler ise bu konuda sorun çıkartma konusunda oldukça etkililer, bu anlamda sürücü desteği büyük önem taşıyor.

Bu ayarları yaptığınızda Nvidia G-Sync ile de uyumlu şekilde çalıştıklarından emin olabilirsiniz. Özellikle belirli bir kare oranını hedefliyorsanız dahi, sorun yaşamayacaksınız.

Bir Max-Q dizüstü ortaya çıkartmak için üreticilerin de Nvidia ile yakın çalışması gerekiyor. Zira, bu tip bir bilgisayar için hem havalandırma hem pil hem de tasarım konusunda ortaklık kurmak şart. Bu sayede termal ve akustik olarak verimlilik artırılabiliyor.

Nvidia, geçen yıl 10 milyon adet satılan bu cihazların bu yıl daha da popüler olacağını düşünüyor. Hakikaten adaptörüyle 4-5 kiloyu bulan, geniş ekranı ve kalınlığı sebebiyle çantaya sığmayan ve pil ömrüyle hayal kırıklığına uğratarak taşınabilirlikten uzak olan oyun dizüstüleri için önemli bir gelişme.

Cevap bırakın