Nvidia 32 bit desteğini sonlandırıyor

0

Nvidia, 32 bit işletim sistemi desteğini sonlandırma kararını resmi olarak duyurdu. İşte detaylar…

Bir devrin sonu denemez (çünkü 32 bit artık modası iyiden iyiye geçen bir teknolojiydi) ama karar verildi; Nvidia, artık 32 bit işlemcileri desteklemeyeceğini açıkladı. 32-bit Windows, Linux ve FreeBSD sistemlerini destekleyen son ekran kartı sürümünün ‘Version 390’ olabileceği kaydedildi.

64 bit sistemlerin ağırlıklı olarak kullanıldığı günümüzde, aslında geç gelmiş bir açıklama şeklinde bile yorumlanabilen karar, bir nevi eski işletim sistemi kullanımında ısrarcı kesimi ‘güncellemeye’ davet niteliği taşıyor. Bu durum, güvenlik açısından ciddi sorunların söz konusu olduğu işletim sistemlerine karşı önlem anlamı da taşıyor. Örneğin geçtiğimiz aylarda kamuoyunda ses getiren ve büyük etki bırakan WannaCry adlı siber saldırı metodunun, İngiltere’deki sağlık sektörünü büyük ölçüde yıkıma uğratmasının arkasındaki neden güncel olmayan işletim sistemleriydi. Bu zararlı yazılım, sağlık hizmeti verilen noktalarda, tıbbi ekipmanların kontrolü, vb. hizmetlerde kullanılan eski nesil Windows işletim sisteminin sahip olduğu güvenlik açıklarından faydalanmıştı. Sadece İngiltere değil, birçok ülkede ciddi zararları oldu.

En nihayetinde Nvidia, eğer ekran kartı sürücüleriyle işlem yapacaksanız özetle ‘artık ben 32 bit işletim sistemlerini desteklemeyeceğim, buna göre geç kalmadan yazılımınızı güncelleyin’ diyor.

Bizler de bu bağlamda bilgisayar kullanıcılarına, güncel yazılım kullanmalarının güvenlik açısından önemli olduğunu hatırlatmak istiyoruz.

Teknoloji dünyasına dair öne çıkan gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz… Takipte kalınız.

Cevap bırakın